Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Švedijos ekonomistas: Baltijos šalys turėjo nujausti krizę

Pastaruoju metu Baltijos šalis kamuojanti finansų krizė labai panaši į tą, kuri 1992 metais buvo užklupusi Švediją. Bene visi krizę pranašaujantys ženklai sutapo, todėl artėjančius sunkumus Baltijos šalys turėjo nujausti ir galėjo jiems pasiruošti, teigia ekspertas.
Dag Kirsebom
Dagas Kirsebomas prognozavo, kad šiais metais Lietuvos biudžeto deficitas pasieks 10 proc. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Tai antradienio vakarą susirinkusiesiems į diskusiją Šiaurės ministrų tarybos biure aiškino švedų ekonomikos ir politikos ekspertas Dagas Kirsebomas, parašęs knygą „Kietas nusileidimas“, pasakojančią apie Baltijos šalių ekonomikos nuosmukį, daugiausia remdamasis Estijos pavyzdžiu.

Krizės požymiai

D.Kirsebomas priminė, jog 1985-aisiais Švedijoje buvo supaprastinta bankų priežiūra. 1992 metais krito Švedijos kronos kursas. 1991–1993 metais smuko šalies bendrasis vidaus produktas (BVP). O 1993-iaisiais biudžeto deficitas pasiekė 13 proc. nuo BVP.

Prasidedant krizei, pasak D.Kirsebomo, pirmiausia ima kristi akcijų rinkos, tada ateina eilė nekilnojamojo turto kainų mažėjimui. Galiausiai ima augti nedarbas. Taip, pasak ekonomisto, atsitiko ir Baltijos šalyse – Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. „2008 metų pradžioje visi kalbėjo, koks mažas nedarbas, nors iš visų ženklų turėjo matyti, kad augs“, – tikino D.Kirsebomas.

Jis prognozavo, kad šiemet Lietuva pasieks 10 proc. biudžeto deficitą, ir tikino, jog ekonomikai pasiekus dugną, darbo rinka dar kurį laiką į tai nereaguoja. Nedarbas esą auga dar keletą metų.

Klysti žmogiška

Paklaustas, kodėl Baltijos šalyse veikiantys Švedijos bankai, jau matę tokią krizę savo šalyje, nestabdė jos čia, D.Kirsebomas paaiškino, kad kalbant apie ekonomiką nedera pamiršti psichologijos.

„Vienas žinomas Švedijos ekonomistas per šalies televiziją tikino, kad šalies bankai pasimokė iš 1992 metų krizės ir žinotų, kaip elgtis artėjant dar vienam sunkmečiui“, – prisiminė D.Kirsebomas. Ir nors dabartinė ekonomikos krizė Baltijos šalyse yra beveik tokia pat kaip Švedijoje 1992-aisias, ekonomistas išsakė savo nuomonę:  „Žmonėms būdinga kartoti tas pačias klaidas vėl, vėl ir vėl.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius