2025-10-11 00:59 Atnaujinta 2025-10-11 09:57

Trumpas paskelbė apie naujus 100 proc. muitus Kinijos prekėms

Jungtinės Valstijos įves 100 procentų eksporto muitą Kinijos prekėms, papildomai prie visų šiuo metu taikomų muitų, paskelbė prezidentas Donaldas Trumpas.
Kinija, JAV, prekybos karas
Kinija, JAV, prekybos karas / Shutterstock nuotr.

„Nuo 2025 m. lapkričio 1 d. (arba anksčiau, priklausomai nuo tolesnių Kinijos veiksmų ar sprendimų) Jungtinės Valstijos įves 100 proc. eksporto muitą Kinijai, papildomai prie bet kokių šiuo metu taikomų muitų“, – rašė D.Trumpas socialiniame tinkle „Truth Social“.

Šių veiksmų D. Trumpas ėmėsi po to, kai Pekinas įvedė eksporto kontrolę retųjų žemių iškasenoms – itin svarbioms šiuolaikinių technologijų sudedamosioms dalims.

Anot jo, Kinija esą užėmė itin agresyvią poziciją prekybos klausimais.

„Ji išsiuntė priešišką laišką šalims visame pasaulyje, paskelbdama, kad nuo 2025 m. lapkričio 1 d. įves griežtą eksporto kontrolę beveik visoms savo prekėms.

Tai paveiks kiekvieną šalį be išimties ir akivaizdžiai yra planas, parengtas prieš daugelį metų. Tokie veiksmai yra visiškai beprecedenčiai tarptautinėje prekyboje ir morališkai gėdingi mūsų santykiams su kitomis valstybėmis“, – teigė JAV prezidentas.

Anksčiau penktadienį Baltųjų rūmų šeimininkas pareiškė nebejaučiąs būtinybės šį mėnesį susitikti su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu.

Vėliau Ovaliajame kabinete žurnalistams jis teigė, kad susitikimas kol kas nebuvo atšauktas.

„Aš neatšaukiau, bet nežinau, ar mes jį turėsime. Bet aš ketinu ten būti, nepaisant to, todėl manyčiau, kad galbūt jį turėsime“, – žurnalistams sakė prezidentas.

Xi Jinpingas / CHINE NOUVELLE/SIPA / CHINE NOUVELLE/SIPA
Xi Jinpingas / CHINE NOUVELLE/SIPA / CHINE NOUVELLE/SIPA

D. Trumpo ir Kinijos prezidento derybos numatytos Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo (APEC) aukščiausiojo lygio susitikimo kuluaruose. Šiemet APEC vyks Pietų Korėjoje.

D. Trumpas nurodė, kad papildomi muitai Kinijai ir JAV eksporto kontrolė „bet kokiai kritiškai svarbiai programinei įrangai“ įsigalios nuo lapkričio 1 dienos.

Be to, D.Trumpas paskelbė apie naujas eksporto kontrolės priemones Kinijai, kurios apims strateginės programinės įrangos eksportą.

Po šio D. Trumpo pranešimo akcijų rinkos ėmė kristi.

Šiuo metu Kinijos produkcijai taikomi 30 proc. JAV muitai, kurie buvo įvesti po to, kai D. Trumpas apkaltino Pekiną pagalba prekiaujant fentaniliu ir taikant įtariamas nesąžiningas prekybos praktikas.

Kinijos atsakomieji muitai siekia 10 procentų.

„Vyksta labai keisti dalykai“

Anksčiau penktadienį D. Trumpas parašė, kad Kinija šalims visame pasaulyje išsiuntė laiškus, kuriuose išsamiai aprašė „kiekvieno gamybos elemento, susijusio su retųjų žemių iškasenomis, ir praktiškai visko, ką tik gali sugalvoti, net jei tai nėra pagaminta Kinijoje“, eksporto kontrolę.

Retųjų žemių elementai yra labai svarbūs gaminant įvairiausius įtaisus ir technologijas, nuo išmaniųjų telefonų ir elektrinių transporto priemonių iki karinės įrangos ir atsinaujinančiosios energijos technologijų. Kinija užima dominuojančią padėtį šių medžiagų gamybos ir perdirbimo srityje visame pasaulyje.

JAV prezidentas pareiškė, kad nesupranta, kodėl Kinija ėmėsi tokių veiksmų būtent dabar.

„Kinijoje vyksta labai keisti dalykai! Jie tampa labai priešiški“, – nurodė Baltųjų rūmų šeimininkas.

D. Trumpas pažymėjo, kad kitos šalys susisiekė su Jungtinėmis Valstijomis, kad išreikštų pasipiktinimą dėl Kinijos „didžiulio priešiškumo prekyboje, kuris atsirado iš niekur“.

JAV prezidentas pridūrė, kad šio klausimo su Xi Jinpingu nebuvo aptaręs.

Jis taip pat apkaltino Kiniją „laukimu“, nepaisant, jo teigimu, šešis mėnesius trukusių gerų santykių. D. Trumpas pridūrė, kad per minėtą laikotarpį buvo padaryta tam tikra pažanga, be kita ko, sprendžiant itin populiarios programėlės „TikTok“ klausimą.

Rugsėjį Baltieji rūmai pranešė, kad pagal susitarimą, pagal kurį „TikTok“ kinų patronuojančioji bendrovė parduos savo veiklą Jungtinėse Valstijose, bus sukurta valdyba, kurioje dominuos amerikiečiai.

Itin populiariai vaizdo įrašų dalijimosi programėlei, turinčiai daugiau kaip 170 mln. amerikiečių vartotojų, gresia pavojus dėl pernai priimto JAV įstatymo, kuriame nurodoma, kad „TikTok“ privalo atsiskirti nuo savo kinų savininkės „ByteDance“, antraip bus uždaryta Jungtinėse Valstijose.

Anksčiau šiais metais Vašingtonas ir Pekinas įsitraukė į abipusį tarifų karą, kuris iš esmės galėjo sustabdyti prekybą tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų.

Galiausiai abi pusės susitarė sumažinti įtampą, tačiau paliaubos buvo labai trapios.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą