Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Seime atidarytas „Išmanusis miestas VII“: kurkime pasaulį, kuriame patys norėtume gyventi

Galimybių augti net ir nedidelėms savivaldybėms – daugybė. Joms įgyvendinti tereikia naujų, inovatyvių idėjų bei išskirtinių problemų sprendimo būdų. Jais rugsėjo 25 d. LR Seime, Konstitucijos salėje, „Structum projektai“ organizuojamo projekto „Išmanusis miestas VII“ pristatymo metu dalinosi dalyviai, partneriai ir savivaldybės.
Projekto „Išmanusis miestas VII“ atidarymo akimirka
Projekto „Išmanusis miestas VII“ atidarymo akimirka / Pauliaus Čilinsko nuotr.

Susirinkusiesiems sveikinimo žodį tarė Seimo narys Antanas Baura, džiaugdamasis tuo, jog jau ne vienerius metus tęsia partnerystę šiame projekte ir reikšdamas visokeriopą palaikymą. „Noriu pasidžiaugti, kad tai yra jau trečias mano nedidelis prisilietimas prie to, kas yra daroma „Išmaniojo miesto“ metu. Matau, kad daug kas keičiasi į gerą pusę, o prie to savo idėjom prisideda ir „Structum projektai“. Šaunu, kad tas, kas yra planuojama, nelieka tik planais. Svarbiausia, kad jie įgyvendinami.“

Projektas „Išmanusis miestas“ šiemet skaičiuoja jau septintus metus. Pasak jo autorės Ignės Dutovos, septyneri metai projektui – labai daug: „Didžiuojamės, kad kartu su projektu taip puikiai prigijo jaunų žmonių idėjos, kurios yra labai vertinamos ir gerbiamos savivaldos institucijų. Taip pat labai džiaugiamės pirmaisiais realizuotais projekto vaisiais –Elektrėnų pramogų parkas jau netrukus džiugins miesto gyventojus bei jo svečius. Tikimės, kad tokių įgyvendintų projektų kasmet vis daugės ir „Išmanusis miestas“ įgaus naują pagreitį.“

Kaip ir kasmet, šiemet „Išmanusis miestas“ subūrė savivaldybes dalyves, partnerius, ministerijas, aukštųjų mokyklų komandas, o su jomis – ir architektūros, urbanistikos bei kraštovaizdžio profesionalus. Šiais metais profesionalų ir studentų iš KTU, VGTU, KU, VTDK, VDU, VDA komandos varžysis išmaniai kurdamos Ignalinos, Anykščių, Zarasų, Vilkaviškio bei Kauno rajono, Palangos miesto ir Marijampolės savivaldybėse. Jiems į pagalbą ateis ir savo žiniomis bei sukaupta patirtimi pasidalins „Išmanusis miestas VII“ partneriai: UAB „YIT Lietuva“, UAB „Hydro building systems Lithuania“, UAB „Eternit Baltic“, „Samsung Climate Solutions“, UAB „Betono mozaika“, UAB „Barema Rytai“, AB „Specializuota komplektavimo valdyba“, UAB „Schomburg Baltic“, „Thermaflex izolacji“, UAB „Velux Lietuva“, UAB „Geopartneris“, UAB „In Fatis“, UAB „Projektai ir CO“, UAB „Mida LT “, UAB „Scenos techninis servisas“. Didžioji dalis projekto partnerių dalyvauja projekte jau ne pirmus metus ir šiemet pristatydami savo produktus bei paslaugas linkėjo projekto dalyviams ir toliau išlikti kūrybingiems bei energingiems.

Projekto atidarymo renginio vedėjas architektas Lukas Rekevičius pastebi, kad miestai ir miesteliai dažnai susiduria su tokiais iššūkiais, kaip investicijų bei didžiųjų architektūros protų pritraukimas, žmonių mažėjimas. Pasak architekto, „Išmanusis miestas“ daro šventą darbą, suteikia didelę naudą ir savivaldybėms, ir projekte dalyvaujantiems studentams – jie gali kurti ne abstrakčiose teritorijose, bet parengti darbus realioms teritorijoms ir taip pasiruošti architektūros projektavimo rinkai. Anot L. Rekevičiaus, už kiekvieno sėkmingo projekto slypi žmonės su savo idėjomis, o šis laikotarpis yra kupinas galimybių, ypač toms teritorijoms, kurios ne visada yra matomos. Pasak L. Rekevičiaus, tai, kad „Išmanusis miestas“ vyksta jau septintus metus rodo, kad konceptas yra suveikęs ir pasiteisinęs: „Labai svarbu paminėti, kad jau antrus metus prie studentų su universitetais prisijungs ir kolegos profesionalai.“

Architektas Tomas Kuleša norėjo įkvėpti projekto dalyvius pristatydamas du projektus, kuriuos skiria biudžetas, bet vienija ypatingas kūrybiškumas ir drąsa. Vienas jų - su netikėtu pasiūlymu laimėtas verslo centro „Magnum“ projekto konkursas. „Studijų metu kartais sukuriame labai įspūdingus ir įdomius projektus, tačiau jie taip ir lieka planšetuose, o geriausiu atveju – makete. Noras prisiliesti prie materijos ir pamatyti, kaip tavo kūrinys ir idėja materializuojasi, kaip veikia – yra labai didelis. Taigi, šis projektas – puiki galimybė jauniesiems architektams. Be to, pokyčiams nereikia milijoninio biudžeto, reikia tik gerų idėjų, - įsitikinęs T. Kuleša. – Nebijokite kurti!“

Ignė Dutova teigia, kad dabartinė situacija pasaulyje dar labiau pastūmėjo atkreipti dėmesį į įvairiausius mūsų šalies kampelius. Juk čia jie – be galo skirtingi, o tuo pačiu ir labai įdomūs bei idealiai tinkantys ne tik nuolatiniam gyvenimui ar laisvalaikio pramogoms, bet ir investicijoms: „Pastebime, kad pastaruoju metu labai suaktyvėjo nekilnojamo turto investicijos Lietuvoje – nuo sodybų iki pajūrio. Šis pokytis primena – žmonės vis labiau vertina kokybišką poilsį gamtos apsuptyje, o ramybę atranda mažesniuose miestuose. Pasaulinė situacija parodė, kad gebame puikiai dirbti nuotoliniu būdu, tad ir galimybių gyventi svajonių mieste, net jei tai nėra didmiestis – gerokai daugiau.“ Projekto autorė džiaugiasi, kad jis kasmet sėkmingai vystomas ir tikisi, kad po šių metų išvysime dar daugiau perspektyvų Lietuvai.

Projekto atidaryme dalyvavusi Aplinkos viceministrė Justina Grigaravičienė taip pat džiaugėsi galėdama prisidėti prie „Išmaniojo miesto“ ir atkreipė dėmesį į miestų svarbą globaliame kontekste. „Būnant čia labai svarbu matyti, kokios idėjos gimsta ir kokias perspektyvas mes matome. Kadangi susirenkate čia septintą kartą, matau, kad tai yra didžiulis potencialas. Mes labai palaikome ir vertiname šią iniciatyvą. Jeigu vertinti kaip pasaulio kontekste atrodo miestai, jie yra pagrindinė tarptautinės darbotvarkės tema. Jungtinės Tautos prognozuoja, kad iki 2050-ųjų metų maždaug 70% populiacijos gyvens urbanizuotoje teritorijoje. Pasak Aplinkos viceministrės, tokie duomenys skamba įspūdingai, bet kartu tai yra didžiulė niša veikti: „Iš kitos pusės, šiai dienai duomenys rodo, kad miestai gaublyje užima maždaug 5% teritorijos. Tuo pačiu jie įneša bene didžiausią indėlį į ekonomiką. Tai yra džiugu, tačiau kartu jie yra ir patys didžiausi teršėjai. Taigi, mums iš tiesų reikia labai išmanių sprendimų, darnaus, modernaus vystymosi link. Noriu palinkėti sėkmės, nes būtent čia galima laužyti stereotipus, čia galite išsakyti savo vizijas ir ieškoti nestandartinių sprendimų.“

J. Grigaravičienė pastebi, kad projektas yra tiesiogiai susijęs su darniu miestų planavimu, tad yra itin reikšmingas Lietuvai: „Aplinkos ministerijos darbas siejamas su klimato kaita, aplinkosaugos problemomis, o „Išmanusis miestas“ – padeda jas spręsti, todėl esame glaudžiai susiję.“

Vidaus reikalų ministerijos viceministras Tautvydas Tamulevičius teigia, kad architektūra atlieka daugybę skirtingų funkcijų: „Architektūra yra ir funkcija, ir estetika. Regionuose, mažesniuose miestuose ji gali būti ir identiteto, ir bendruomenės susibūrimo dalykas. Bendruomeniškumo skatinimo, pasididžiavimo savo miestais ir regionais negali būti per daug“. Projekto dalyviams viceministras linkėjo būti kūrybingiems ir ambicingiems: „Kviečiu kurti tokį pasaulį, kuriame patys norėtumėte gyventi. Idėjų niekada negali būti per daug, ypač tokių, dėl kurių verta pakovoti.“ T.Tamulevičius atkreipia dėmesį, kad šie metai – kupini puikių progų įgyvendinti užsibrėžtus tikslus: „Prisitaikydami prie pasaulinės situacijos, šiemet Lietuvą atrandame iš naujo. Praėjusiais metais pamatėme tendenciją, kuri yra labai džiuginanti. Pernai buvo pirmi metai, kai Lietuvoje žmonių ne mažėjo, bet padaugėjo. Žmonės paprastai grįžta į tuos pačius regionus. Taigi, regionuose to impulso reikia žymiai daugiau – kai kurie regionai jam yra pasiruošę. Idėjos, sprendiniai, geras šansas įgyvendinti – yra visa tai, kuo šis „Išmanusis miestas VII“ gali pralenkti visus buvusius iki šiol. Aplinkybės tam yra labai geros. To ir linkiu – visomis šiomis aplinkybėmis pasinaudoti kaip įmanoma geriau.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius