-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Gali būti, kad Marsas yra negyvenamas dėl labai paprastos priežasties

Dažnai kalbama apie Žemės ir Marso panašumus. Tačiau šias kaimynines Saulės sistemos planetas skiria labai didelis skirtumas – viena yra gyvenama, kita – ne. Mokslininkai turi daugybę skirtingų paaiškinimų, kodėl Marse nėra gyvybės, bet gali būti, kad paaiškinimas yra labai paprastas.
Marsas pavasarį
Marsas / NASA

Temperatūra Marse nėra neištveriamai aukšta ar žema – kai kurie šios planetos regionai yra visai jaukūs ir patogūs. Tačiau čia beveik nėra skysto vandens, todėl, atrodo, nėra ir gyvybės. Bet dabar mokslininkai turi labai paprastą paaiškinimą, kodėl taip galėjo nutikti – Marsas yra per mažas.

Marsas yra 47 proc. mažesnis už Žemę – mūsų planeta yra beveik dvigubai didesnė. Ir dabar mokslininkai mano, kad Raudonosios planetos dydis nulėmė jos sausumą ir nesvetingumą gyvybei. Gravitacija Žemėje yra 2,66 kartus didesnė nei mūsų kaimyninėje planetoje.

Mokslininkai patyrinėjo kalio izotopus 20 Marso meteoritų. Tai – vieninteliai Marso planetos mėginiai, kuriuos galime pasiekti ir tirti. Jie leidžia pažvelgti į planetos istoriją. Paaiškėjo, kad Marsas ankstyvojoje savo evoliucijoje prarado daugiau lakiųjų medžiagų nei Žemė, bet ne tiek daug kaip Mėnulis ar asteroidas Vesta. Nesunku pastebėti, kad pagal šį rodiklį šie dangaus kūnai išsirikiuoja lygiai taip pat, kaip ir pagal dydį. Žemėje vandens daugiausia, Marse jo visai mažai, o Mėnulis ir Vesta yra dar sausesni.

Mokslininkai mano, kad Marsas yra tiesiog per mažas, kad galėtų išlaikyti vandenį, būtiną gyvybės susiformavimui. Mažesnės planetos greičiausiai visada yra sausesnės. Tačiau tai nereiškia, kad Marsas negali sužaliuoti – dydis greičiausiai yra svarbesnis faktorius planetai formuojantis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius