Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Istorinis lūžis: Rusija – nebe produktyviausia kosminių raketų kėlėja

Nuo kosminių skrydžių pradžios JAV ir Sovietų sąjunga smarkiai konkuravo dėl dominavimo už Žemės ribų. Ir visi turi kuo pasigirti, rašo arstechnica.com.
Rusija paleido raketą iš naujojo kosmodromo
Rusija paleido raketą iš naujojo kosmodromo / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Sovietai pirmieji iškėlė kosminį palydovą, pirmieji išskraidino į kosmosą žmogų (ir saugiai jį susigrąžino), o amerikiečiai pirmieji nuskraidino žmones iki Mėnulio ir sugebėjo juos parsigabenti į Žemę, jie pirmieji sukūrė ir daugkartinio naudojimo erdvėlaivį. Bet viena sritis, kurioje amerikiečiai nuolat atsilikdavo nuo sovietų – tai kosminių skrydžių gausa.

Nepaisant to, kad Sovietų sąjunga žlugo, o „Sputniko“ ir Jurijaus Gagarino šlovinimas priblėso, kosminę programą paveldėjusi Rusija sėkmingai vykdė kosminius skrydžius ir tobulino kosmines technologijas. O dėl patikimumo ir santykinai nedidelės kainos Rusija į kosmosą iškeldavo daugiau raketų, nei bet kuri kita šalis.

Iki šiol. Leidinio „The Moscow Times“ duomenimis, 2016 metus Rusija turėtų užbaigti savo „sąskaitoje“ turėdama vos 18 iškeltų raketų. Palyginimui – Kinija jų šiemet iškėlė 19, JAV – 20. Daugiausiai raketų startų JAV šiemet vykdė bendra „Boeing“ ir „Lockheed Martin“ bendrovė „United Launch Alliance“ - ši bendrovė iki metų galo turėtų būti iškėlusi 12 raketų. Be to, amerikiečiai galėtų į priekį išsiveržti dar stipriau, jeigu „SpaceX“ atsigaus po rugsėjį patirtos nesėkmės ir dar iki šių metų atnaujins raketų startus.

Rusijos leidinys nurodo kelias priežastis, dėl kurių taip smarkiai – maždaug nuo 100 kasmetinių startų sovietmečiu – krito Rusijos kosminės veiklos aktyvumas. Tai yra mažėjantis kosminių programų biudžetas, konkurencija kainomis su tokiais naujais komerciniais palydovų kėlimo paslaugų teikėjais, kaip „SpaceX“ ir pastaruoju metu užklupusios iki šiol itin patikimos raketos „Proton“ problemos.

O ateinančiais metais Rusijos atsilikimas turėtų tik didėti. Iki rugsėjį ištikusios nesėkmės „SpaceX“ artėjo link reguliaraus vieno raketos starto per mėnesį grafiko ir gana artimai konkuravo su galingą užnugarį ir patirtį turinčiu „United Launch Alliance“. Be to, prie aktyvių palydovų kėlimo verslo veikėjų 2019 metais gali prisijungti ir amerikiečių įmonė „Blue Origin“, įgyvendinsianti kapitalistinius pažadus – kad privatus sektorius darbą gali atlikti pigiau ir efektyviau nei valstybinis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Reklama
Top 5 „Dreame“ dulkių siurbliai 2024
Užsisakykite 15min naujienlaiškius