Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Juodoji skylė kartais gali išsikreipti: kas tai lemia

Juodosios skylės, kad ir kokios egzotiškos būtų, iš tiesų yra labai paprasti objektai. Jas galima visiškai aprašyti vos trimis dydžiais: mase, sukimosi sparta ir elektriniu krūviu. Bet taip yra tik tol, kol juodoji skylė egzistuoja pati savaime, vakuume.
123RF.com nuotr. / juodoji skylė
123RF.com nuotr. / juodoji skylė

Sąveikaudama su aplinka juodoji skylė kartais gali išsikreipti; bent jau taip rodo nauji detalūs skaičiavimai. Cornell universiteto mokslininkai išnagrinėjo, kaip besisukanti juodoji skylė reaguoja į išorinį gravitacinį potencialą, pavyzdžiui kuriamą žvaigždės-kompanionės dvinarėje sistemoje.

Jau seniau buvo apskaičiuota, kad nesisukančios juodosios skylės deformuoti išorinė gravitacija negali. Naujasis rezultatas – jei juodoji skylė sukasi, išorinė gravitacija gali ją truputį deformuoti, tačiau tikėtina deformacija yra gerokai mažesnė, nei, pavyzdžiui, tokioje pačioje situacijoje atsidūrusios neutroninės žvaigždės. Toks iškreipimas gali padėti patikrinti reliatyvumo teorijos prognozes, atliekant labai detalius dvinarių sistemų stebėjimus – tiek įprastais teleskopais, tiek gravitacinių bangų detektoriais.

Tiesa, rezultatas apskaičiuotas tik lėtai besisukančiai juodajai skylei; jei ji sukasi greitai, situacija tampa sudėtingesnė ir deformacija gali būti didesnė. Tą apskaičiuoti gal pavyks ateityje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Reklama
Top 5 „Dreame“ dulkių siurbliai 2024
Užsisakykite 15min naujienlaiškius