Metinė prenumerata vos už 7,99 Eur. 15-tos dienos proga!
Prenumeruoti

Mokslininkai perspėjo: popieriniai šiaudeliai gali būti kenksmingi

Popieriniai šiaudeliai nėra tokia nekalta prekė, kaip buvo galima manyti. Didžiausias gėris – jie suyra greitai, bet šiuose šiaudeliuose aptikta kenksmingų medžiagų, rašo „Science Alert“.
Popieriniai šiaudeliai
Popieriniai šiaudeliai / Shutterstock nuotr.
Temos: 2 Mokslas Šiaudeliai

Mokslininkai ištyrė 39 skirtingų prekių ženklų šiaudelius, pagamintus iš plastiko, popieriaus, stiklo, bambuko ir nerūdijančio plieno. Beveik visuose rasta perfluoralkilintų cheminių medžiagų (PFAS), kurios kitaip dar vadinamos amžinosiomis cheminėmis medžiagomis. Jos gali skaidytis šimtmečius.

Jų rasta net popieriniuose šiaudeliuose.

Vienintelė išimtis – nerūdijančio plieno šiaudeliai. Juose PFAS medžiagų nebuvo rasta.

Pasak mokslininkų, maži PFAS kiekiai nėra kenksmingi, bet jie organizme nuolat kaupiasi. Tad jei šių medžiagų koncentracija taptų didelė, ji galėtų imti kelti pavojų žmonių sveikatai. Tačiau mokslininkai vis dar aiškinasi, kokio dydžio koncentracija tai galėtų būti.

Pasirodo tam, kad popieriniai ir bambukiniai šiaudeliai būtų atsparūs vandeniui, daugelis gamintojų panaudoja PFAS medžiagas. Arba jie naudoja perdirbtas medžiagas, kuriose jau gali būti šių cheminių medžiagų.

Antverpeno universiteto aplinkosaugos mokslininkas Thimas Groffenas įspėjo, kad net panaudojus tokius šiaudelius, PFAS juose gali išlikti.

Perdirbus tuos šiaudelius, cheminės medžiagos gali patekti į naują gaminį, o jei šiaudeliai pateks į sąvartyną arba bus sudeginti, PFAS gali pasklisti vėjyje ar dirvožemyje.

Dėl šių priežasčių T.Groffenas nerimaujantiems dėl galimo poveikio aplinkai ar sveikatai siūlo naudoti nerūdijančio plieno šiaudelius arba apskritai atsisakyti visų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Užsisakykite 15min naujienlaiškius