Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lankaisi bibliotekoje? Prisidėti prie švaresnės aplinkos kūrimo kviečiamas ir tu!

Spalio mėnesį net 75 gamtai neabejingos Lietuvos bibliotekos jungiasi prie aplinkosauginės iniciatyvos: „ATSAKINGAS SKAITYTOJAS. „Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju!“ bibliotekose“. Akcijos metu bibliotekų lankytojai raginami aktyviai rūšiuoti baterijas bei mobiliuosius telefonus ir juos išmesti į bibliotekose pastatytas specialias EPA surinkimo dėžutes.
LNB darbuotoja Dijana Pranckūnienė
LNB darbuotoja Dijana Pranckūnienė / LNB nuotr.

Rungsis dėl atsakingiausios bendruomenės titulo


Knyga, kompiuteris ir šviečiamojo pobūdžio iniciatyvos - neatsiejama modernėjančios bibliotekos gyvenimo dalis. Visgi tokio masto aplinkosauginė akcija, nuvilnysianti per visą Lietuvą, organizuojama pirmą kartą. Joje dalyvaujančios 75-ios didžiausios Lietuvos savivaldybių viešosios bibliotekos atliks atsakingą vaidmenį – švies ir ugdys bendruomenių ekologinį mąstymą ir kultūrą. Visą spalio mėnesį lankytojai kviečiami rūšiuoti ir į artimiausią biblioteką atnešti aplinkai kenksmingas baterijas bei mobiliuosius telefonus. Akcijos metu trims daugiausiai elektronikos atliekų surinkusioms bibliotekoms bus įrengta poilsio ir laisvalaikio zona. Be abejonės, geriausių rezultatų pasiekti padės aktyvus bibliotekos bendruomenės įsitraukimas. 
 „Švietimas atliekų rūšiavimo temomis skatina gyventojus imtis realių veiksmų. Bibliotekos – puiki grandis, jungianti miesto bendruomenes, formuojanti vertybes bei padedanti ugdyti naujus įpročius. Šiandien bibliotekos tampa vieta, kurioje galima pažinti ir nuveikti kur kas daugiau nei pasiimti knygą ar perskaityti laikraštį,“ - sako projektą organizuojančios Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas Mantas Varaška.
Apie tai, jog atnešant ar pasiimant knygas, čia pat, bibliotekoje, galima išmesti baterijas bei mobiliuosius telefonus, skaitytojams primins akcijos metu dalinami knygų skirtukai. Daugiau informacijos apie projektą ir akcijoje dalyvaujančių bibliotekų sąrašą rasite www.epa.lt.


Bibliotekos - aplinkosaugos ambasadorės

Šiandien bibliotekos tampa vieta, kurioje galima pažinti ir nuveikti kur kas daugiau nei pasiimti knygą ar perskaityti laikraštį.


Tobulėjant informacinėms technologijoms, keičiasi ir bibliotekos: jose diegiami inovatyvūs sprendimai, gyventojai gali nemokamai naudotis interneto ryšiu, kompiuteriais, elektroninėmis knygų skaityklėmis ar kita įranga. Kone visas gyvenimo sritis apėmusios skaitmeninės technologijos palengvina daugelį kasdienių veiksmų, tačiau didėjantys senos, nebereikalingos elektroninės įrangos atliekų kiekiai kelia grėsmę sveikatai ir gamtos ekosistemai. Apie tai nevengia kalbėti ir bibliotekų darbuotojai. „Visi esame vienos planetos gyventojai, todėl kiekvienas turime jaustis atsakingais ir atlikti savo pareigą gamtai. Būdama bibliotekos - visuomenės švietimo ir kultūros centro - darbuotoja, jaučiu pareigą  prisidėti prie socialinės atsakomybės ugdymo ir skleisti žinią bibliotekų lankytojams,“- sako bibliotekininkė Dijana Pranckūnienė.


 Prie akcijos prisidedančio nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos įgyvendinamo projekto „Bibliotekos pažangai 2“ vadovo Eugenijaus Stratilatovo teigimu, socialinės atsakomybės ugdymo misija yra svarbi bibliotekoms, nes jos yra bendruomenių  žinių ir kultūros židiniai. Bendradarbiaudamos su Elektronikos platintojų asociacija, bibliotekos sutelks bendruomenes ir suteiks jų nariams galimybę prisidėti prie pozityvių ekonominių ir socialinių pokyčių šalyje. 


Ką žinome apie elektronikos atliekas?


Kiekvieną dieną elektronikos atliekų kiekiai auga dideliais tempais. Sunerimti verčia tai, jog per metus visame pasaulyje išmetama apie 50 mln. tonų elektronikos atliekų ir tik 12% šių atliekų yra perdirbamos. Deja, netinkamai jomis atsikračius, nuodingos medžiagos, kaip švinas, kadmis ar gyvsidabris, patekusios į vandenį ar dirvožemį, kenkia ekosistemai bei žmonių sveikatai. Pavyzdžiui, vienoje baterijoje yra mažiausiai 22 sveikatai pavojingos medžiagos, todėl ypač svarbu jas tinkamai utilizuoti. Nuo šiol jas galite išmesti į specialias EPA surinkimo dėžutes ir bibliotekoje. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius