2026-02-12 16:53

Žinomi lietuviai stojo mūru už olimpiadoje diskvalifikuotą ukrainietį: „Yra dalykų, svarbesnių už medalius“

Tarptautinei bobslėjaus ir skeletono federacijai (IBSF) diskvalifikavus Ukrainos skeletono sportininką Vladyslavą Heraskevyčių iš olimpinių žaidynių dėl to, kad treniruotės metu jis dėvėjo šalmą su per Rusijos karą prieš Ukrainą žuvusių tautiečių sportininkų atvaizdais, šis sprendimas sulaukė ir žinomų Lietuvos žmonių reakcijos.
Vladyslavas Heraskevyčius, Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Dominykas Kubilius, Paulius Ambrazevičius
Vladyslavas Heraskevyčius, Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Dominykas Kubilius, Paulius Ambrazevičius / LNK, Patricija Adamovič / BNS, Roberto Riabovo / BNS, FRANCK FIFE / AFP nuotr. ir

Socialiniame tinkle „Facebook“ apie netikėtą IBSF sprendimą pasisakė ir Dominykas Kubilius.

„Ant šalmo žuvę draugai jau vertinami kaip politika?! Ukrainos skeletono žvaigždei Vladyslavui Heraskevyčiui olimpiadoje uždrausta dėvėti šalmą ant kurio kare žuvusių sportininkų atvaizdai, nes olimpiadoje neleidžiami jokie politinės, religinės ar rasinės propagandos demonstravimai. Ant juodai balto šalmo tik žuvę sportininkai, jokių šūkių, jokių vėliavų. Nuo kada kare žuvę žmonės tapo politika?! Karas yra nežmoniškos ir kraugeriškos politikos pasekmė, o žuvę yra aukos. Kitaip niekada nebuvo ir nebus, kad ir kaip kas nors norės perrašyti žodžių ir sąvokų reikšmes. Ukrainietis Vladyslavas nepasiduos, kaip kare nepasidavė jo žuvę draugai, nes tik visų žuvusių dėka Ukraina gali iškelti savo vėliavą Olimpiadoje. Už Vladyslavą stoja kitos šalys, treneriai ir Prezidentai. Lietuva dar tyli. Nieko naujo, įprasta būsena panašiais klausimais Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, prisipilam vandens į burną ir laukiam kur vėjas nuneš, nes mes juk maži ir nieko negalim.

Nejučia ausyse skamba antrankoje į Euroviziją sužibėjusio Atikin dainos eilutės:

„Anksčiau ar vėliau baigias prie derybų stalo

Kaip žūna milijonai, visi žiūri per ekraną

Kada gi tai baigsis?

Norisi apsikabinti ir gyventi taikiai.“

Blue / Yellow #RADAROM 1483“ , – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė D.Kubilius.

Į situaciją sureagavo ir Gabrielius Liaudanskas-Svaras. Jis atkreipė dėmesį, į tai, kad sportininkas pasirinko vertybes, o ne medalius.

„Sunkūs laikai, stiprūs žmonės. Puikus pavyzdys – Ukrainos sportininkas Vadyslavas Heraskevyčius, olimpiadoje savo šalmą papuošęs ruSSijos nužudytų ukrainiečių atletų atvaizdais. TOK už tai ji diskvalifikavo. Ir turėdamas galimybę „atsitraukti“ atletas pasirinko vertybes. Kas ir yra šiuo laikmečiu pats svarbiausias dalykas visoms šalims ir žmonėms. Tokiais atvejais medaliai tik devalvuoti pakabukai.

Skambinam 1483.

Radarom!

Razom do peremohi!“ – mintimis dalijosi jis.

Į sprendimą su humoru socialiniame tinkle „Facebook“ sureagavo ir Paulius Ambrazevičius.

„2030 metų žiemos olimpinės žaidynės, Prancūzijos Alpės, Vladyslavas Heraskevyčius vėl ant šalmo užsidėjęs kare žuvusio (tiksliau – nustipusio) žmogaus nuotrauką“, – rašė P.Ambrazevičius.

Cituodama sportininko žodžius po diskvalifikavimo į situaciją sureagavo ir politikė Ingrida Šimonytė.

„Yra dalykų, svarbesnių už medalius. Stojau už tai, kuo tikiu“. Taip pasakė Vladyslavas Heraskevyčius po idiotiško TOK sprendimo jį diskvalifikuoti.

Pasiklydusiems vertybėse skiriama.

Kiti paskambins darkart 1483“, – teigė I.Šimonytė.

Primename, kad 26-erių olimpietis išskirtinį šalmą pademonstravo per treniruotes vienoje šių metų olimpinių žaidynių sostinių Kortinoje.

Jis dar prieš renginį pažadėjo, kad išnaudos olimpines žaidynes kaip platformą skleisti žinią apie Rusijos sukeltą ir jau beveik ketverius metus jo gimtojoje šalyje vykdomą žiaurų karą, kuris pareikalavo tūkstančių Ukrainos aukų.

Bet oficialiose varžybose šalmo, ant kurio buvo Ukrainoje žuvusių šios šalies sportininkų veidai, V.Heraskevyčius pademonstruoti negalės.

„IOC uždraudė naudoti mano šalmą treniruotėse ir varžybose. Šis sprendimas sudaužė man širdį. Jaučiu, kad IOC išduoda tuos atletus, kurie buvo olimpinio judėjimo dalimi, bei neleidžia jiems būti pagerbtiems“, – instagrame rašė ukrainietis, kuris per olimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją nešė savo šalies vėliavą.

Jis teigė, kad nors praeityje IOC leisdavo panašius šalmus, dabar buvo pritaikytos „specialios taisyklės Ukrainai“.

V.Heraskevyčius „Reuters“ atskleidė, kad ant jo šalmo buvo paauglės sunkiosios atletikos atstovės Alinos Peregudovos, boksininko Pavlo Iščenkos ir ledo ritulio žaidėjo Oleksijaus Loginovo atvaizdai. Visus šiuos žuvusius sportininkus jis laikė savo draugais.

Ant šalmo yra ir dailiojo čiuožimo atstovo Dmytro Šarparo bei biatlonininko Jevheno Malyševo portretai. Jie taip pat žuvo dėl Rusijos karinių veiksmų.

50-osios olimpinės chartijos antrasis skyrius numato: „olimpiniuose objektuose ir kitose vietose neleidžiami jokie politinės, religinės ar rasinės propagandos demonstravimai“.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą