TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

30 geriausių restoranų Lietuvoje: 23 vieta – vienuolyne klestintis „Monte Pacis“

Restoranas „Monte Pacis“
Robert Dakševič nuotr. / Restoranas „Monte Pacis“
Šaltinis: 15min
0
A A

Stabiliai auganti maisto kultūra Lietuvoje, vis dažniau pastebimas restoranų individualumas ir kylanti kokybė šiemet jau antrus metus iš eilės Gero maisto akademiją paskatino sudaryti 30 geriausių šalies restoranų sąrašą. Nuo birželio 2-osios kasdien (išskyrus sekmadienį) portale 15min atskleidžiamas geriausių restoranų 2017 m. reitingas, o birželio 29-ąją specialiame renginyje paaiškės penki aukščiausiais balais šiemet įvertinti Lietuvos restoranai.

Daugiau 15min Maistas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Šį kol kas vienintelį tokio masto restoranų reitingavimą Lietuvoje inicijuoja „Švyturys“ – prekės ženklas, kuris vis labiau gilinasi į maisto ir gėrimų derinimo kultūrą ir nebijo eksperimentuoti.

Į „30 geriausių restoranų“ projektą panašūs vertinimai vyksta ir pasauliniu mastu, o kai kurios šalys turi savo restoranų reitingus. Lietuva – nebe išimtis. Ta proga buvo suburta Gero maisto akademija, kurioje dabar yra per 100 maisto industrijos profesionalų.

Pasitelkdami savo patirtį ir profesionalumą, akademijos nariai įvertino Lietuvos restoranų maistą ir jo patiekimą, taip pat atsižvelgė į aptarnavimo kokybę, gėrimų kortą ir aplinką.

Taigi susumavus Gero maisto akademijos narių balsus tarp geriausių šalies restoranų 23 vietoje atsidūrė unikalioje vietoje Kaune įsikūręs restoranas „Monte Pacis“.

  • Šefas Rokas Vasiliauskas
  • Vadovas Indra Ramanauskienė
  • Virtuvės tipas moderni pasaulio virtuvė su vaikystės nostalgija
  • Darbo laikas I-IV 12:00-22:00, V-VI 12:00-00:00, VII 12:00-22:00
  • Adresas T. Masiulio g. 31, Kaunas
  • Atidarymo metai 2013 m.

Didžiausia šių metų „Monte Pacis“ naujiena – naujas virtuvės vadovas, kuriuo tapo Rokas Vasiliauskas. Tik ėmęsis šių pareigų, jis pakeitė meniu koncepciją. Tačiau, kaip ir pernai, taip ir šiemet šis restoranas Gero maisto akademijos narių buvo pastebėtas ir įvertintas. Turbūt viena didžiausių „Monte Pacis“ sėkmės paslapčių – absoliučiai unikali ir išskirtinė aplinka, kuri suteikia įkvėpimo viskam, kas ten vyksta.

„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. /Restoranas „Monte Pacis“
„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. /Restoranas „Monte Pacis“

Pravėrus „Monte Pacis“ komplekso vartus atsiveria ilga Liepų alėja, kurioje auga 34 liepos, o tolumoje į dangų įšovęs vienas ryškiausių brandžiojo baroko pavyzdžių Šiaurės ir Rytų Europoje – Pažaislio vienuolynas. Toks yra pirmas įspūdis vos atvykus į istoriškai ir dvasiškai turtingą svetingumo kompleksą „Monte Pacis“.

„Monte Pacis“, įsikūręs Kauno pakraštyje esančiame XVII a. Pažaislio vienuolyne, gali didžiuotis ne tik ten tvyrančia magiška energija ir istorija, bet ir savo restoranu.

Čia susipina slapti istoriniai receptai, švieži produktai iš nuosavo daržo bei skirtingų ekologinių ūkių „vaisiai“.

„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. /Restorano daržas
„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. /Restorano daržas

VAKARIENĖ. Naujasis šefas „Monte Pacis“ valgiaraštį sudarinėja pagal sezonus, tačiau prie pagrindinių meniu patiekalų visada pasiūlo ir kažką mikrosezoniško. Pavyzdžiui, jei užderi grybų, meniu kuriam laikui atsiranda patiekalų su grybais, mėlynės – su mėlynėmis ir pan.

Nors Rokas ir palaiko vietinius mėsininkus bei sūrininikus, tačiau dalis mėsos į restoraną keliauja iš viso pasaulio. Šefas ypatingai džiaugiasi neseniai atrastais aukščiausios kokybės mėsos tiekėjais iš Europos šalių, JAV ir netgi Australijos. Iš pastarosios į „Monte Pacis“ keliauja waguy jautiena, kengūriena, juodojo anguso mėsa ir pan. Jūros gėrybės, žuvys, foie gras taip pat į restoraną patenka iš svetur.

O štai daržovės ir žalumynai iki virtuvės keliauja vos keliasdešimt metrų – „Monte Pacis“ turi savo daržą šalia restorano. Taigi virtuvės rytas prasideda darže, o vėliau imamasi duonos kepimo, sviesto purenimo, padažų gaminimo – virtuvė nenaudoja jokių „paruoštukų“ ir viską gamina vietoje.

„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. /Restorano daržo gėrybės, iš kurių ruošiami patiekalai
„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. /Restorano daržo gėrybės, iš kurių ruošiami patiekalai

Šios vasaros meniu yra paremtas nostalgija. Jame – lietuviui pažįstami skoniai, tačiau pateikti naujoviškai ir kartais visiškai netikėtai. Vienus toks valgiaraštis nukels į vaikystę, o kitiems (jaunesnei kartai arba užsieniečiams) tai gali tapti atradimu.

Kita vasaros naujiena – antrasis valgiaraštis skirtas lauko terasos svečiams. Šis meniu yra paprastesnis nei restorano. Jame – daugiau užkandžių ir lengvesnių patiekalų, tinkamų jaukiam neįpareigojančiam pasisėdėjimui su šeima, draugais arba kolegomis terasoje. Dar viena vasaros naujiena – speciali vandens korta, kurioje netgi 15 skirtingos mineralizacijos ir skonių vandens rūšių.

ŠEFAS. Dar besimokydamas kulinarijos Didžiojoje Britanijoje esančiame Derbio universitete Rokas Vasiliauskas dirbo vienos „Michelin“ žvaigždutės restorane „Holbeck Ghyll“. Pabaigęs studijas jis jau turėjo penkis darbo pasiūlymus (keturi iš jų atkeliavo iš „Michelin“ žvaigždutėmis pažymėtų Europos restoranų). Rokas pasirinko žymųjį Barselonos „Enoteca“ (vadovas Paco Pérez, dvi „Michelin“ žvaigždutės). O vėliau nuosekliai kildamas karjeros laiptais „Monte Pacis“ restorane gavo pasiūlymą tapti šio restorano virtuvės vyr. šefu.

„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. /Šefas Rokas Vasiliauskas
„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. /Šefas Rokas Vasiliauskas

Rokui tai buvo nemenkas iššūkis, kurį jis priėmė su dideliu entuziazmu. Šiandien juo pasitiki jaunesni ir netgi didelę darbinę patirtį Lietuvos, Europos ir JAV restoranuose sukaupę vyresni profesionalai.

Dirbant šioje vietoje R.Vasiliauskui tenka kurti ir išpildyti ne tik pagrindinį restorano meniu, bet ir degustacinių vakarienių idėjas bei valgiaraščius prabangioms šventėms, kurių „Monte Pacis“ komplekse vyksta kiekvieną savaitę, o vasaros metu ir dažniau.

Gavęs kulinarinį išsilavinimą ir stiprius pagrindus užsienyje, R.Vasiliauskas gali improvizuoti. Jis žino, kaip veikia klasikinė virtuvė, kurią jis mielai kombinuoja su modernia virtuve ir Lietuvoje vyraujančiu šiaurietišku skoniu.

„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. /Waguy jautiena su vasabio gnocchi, šviežiais špinatais raudonojo vyno padaže ir svogūnų piurė
„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. /Waguy jautiena su vasabio gnocchi, šviežiais špinatais raudonojo vyno padaže ir svogūnų piurė

DEGUSTACINĖ VAKARIENĖ. Kartu su nauju šefu šiek tiek keitėsi ir degustacinių vakarienių koncepcija. Pirmiausia, liko dviejų tipų degustacinių vakarienių pasiūlymai: 4 patiekalai – 30 Eur, 6 patiekalai – 36 Eur. Improvizuodamas su degustaciniu meniu Rokas išbando naujas ir netikėtas idėjas. Tos, kurios žmonėms patinka labiausiai, dažnai yra įtraukiamos į ateinančio sezono meniu.

Kitas degustacinių vakarienių tikslas – geriau susipažinti su „Monte Pacis“ virtuve. Tokių vakarienių metu yra paragaujama daugiau skirtingų patiekalų nei renkantis iš a la carte. Degustacinės vakarienės yra siūlomos be nustatytų valandų – virtuvė visuomet yra pasiruošusi nustebinti savo lankytoją. Tačiau, jei norisi žinoti, ką valgysi, Rokas pataria užsisakyti iš pagrindinio meniu. Juk meniu atsiradę patiekalai yra labiausiai išdirbti!

„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. /Restoranas „Monte Pacis“
„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. /Restoranas „Monte Pacis“

ISTORIJA. „Pažaislio vienuolyno“ ansamblį suprojektavo italų architektas Džiovani Batista Fredianio. Statinys išpuoštas Lombardijos skulptūros meistrų lipdiniais ir florentiečio tapytojo Mykolo Arkangelo Palonio freskomis bei paveikslais. 1812 m. vienuolyne buvo apsistojęs Prancūzijos imperatorius Napoleonas bei jo armija. 1921 m. apleistą Pažaislio vienuolyną Lietuvos vyriausybė perdavė iš Čikagos atvykusioms Šv. Kazimiero kongregacijos seserims, kurios (šiuo metu 19 seserų) čia šeimininkauja iki šių dienų.

„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. /Restoranas „Monte Pacis“
„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. /Restoranas „Monte Pacis“

Svetingumo kompleksas ir restoranas „Monte Pacis“ yra įsikūręs fundatorių Kristupo Zigmanto Paco ir jo žmonos Klaros Izabelės prie vienuolyno pastatytame svečių name – foresterijoje. Čia esančioje Fundatorių salėje XVII a. vyko didžiausi pokyliai, o dabar – vakarienės. Taip pat šiame komplekse yra Klaros Izabelės salė ir neįpareigojanti Valgomojo salė.

XVII a. Europos virtuvėje įvyko perversmas ir vis didesnę įtaką kulinarinei tradicijai darė prancūzų virtuvė: buvo mažinama viduramžiškų, prikimštų, farširuotos mėsos patiekalų, o jų vietą užėmė troškinta mėsa ir daržovės, didėjo suvartojamų daržovių kiekiai. Net ir elito maistas tapo mažiau kaloringas, siekta, kad produktai būtų švieži. LDK valgymo tradicijos keitėsi labai iš lėto. Tačiau prancūzaitė Pacienė Klara Izabelė de Mailly, fundatoriaus Kristupo Zigmanto Paco žmona, stalo kultūrai darė neabejotinai didelę įtaką. Nors ant stalų karaliavo įvairiai paruošta mėsa, gausėjo ir žuvies bei daržovių patiekalų. Žinoma, prie maisto fundatoriai ir jų aplinkos žmonės rinkosi gerą daugiausia prancūzišką vyną.

VYNO KORTA. „Monte Pacis“ gali pasigirti vienu didžiausių vyno sąrašu Lietuvoje. Restorano šeimininkė Indra Ramanauskienė yra baigusi someljė mokslus, todėl pati kruopščiai renka, kas atsidurs vyno rūsyje. O ten yra apie 200 skirtingų rūšių vynų. Dominuoja Prancūzijos, Italijos, Ispanijos, Vokietijos vyndariai, su kuriais yra bendradarbiaujama tiesiogiai ir jau apie 10 metų (Indra anksčiau turėjo kitą restoraną). Šiais metais rūsys pasipildė natūraliais vynais. Čia taip pat galima paragauti ir kokybiško uogų vyno.

„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. /Restoranas „Monte Pacis“
„Gediminas Gražys Photography“ nuotr. /Restoranas „Monte Pacis“

Beje, kadangi restoranas turi Le Verre De Vin vyno pilstymo įranga, kuri stabdo oksidacijos procesą, ištraukdama orą ir sukurdama vakuumą, šis restoranas gali pasiūlyti apie 50 pilstomo vyno rūšių ir organizuoti jo degustacijas. Kitas „Monte Pacis“ vyno kortos išskirtinumas – Europos vienuolynuose pagaminti vynai, kurių Lietuvoje galima paragauti tik čia.

ĮDOMU. „Monte Pacis“ šalia restorano turi savo daržą. Jame auga gamtoje ir maldose paskendę špinatai, pupelės, uogos, gėlės valgomos, pomidorai, mėtos, liepžiedžiai daugybė skirtingų prieskoninių žolelių. Žinoma, viskas anksčiau ar vėliau patenka į restorano patiekalus.

Daugiau informacijos apie projektą ir faktų apie geriausius šalies restoranus – www.30geriausiurestoranu.lt

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką