Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kuo ypatinga kava Vienoje? Išskirtinių jos paruošimo būdų žodynėlis

Kavos namai Vienoje
Vida Press nuotr. / Kavos namai Vienoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Dažnam kavos gėrimas yra paprasčiausias būdas sušilti, prabusti, užpildyti laisvas popietės valandas ar susitikti su draugais, tačiau Vienos gyventojams – tai ištisa gyvenimo filosofija.

Daugiau 15min Maistas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Šimtmečio ilgumo tradicijos

Viena – tai pulsuojantis miestas, žavintis savo kultūros platybėmis ties kiekvienu gatvės posūkiu. Kava čia laikoma gyvenimo būdo išraiška. 2011 m. lapkričio 10 d. Vienos kavos namai buvo įrašyti į UNESCO nematerialaus paveldo sąrašą. Šis faktas patvirtina, kad vietiniams gyventojams kavos namai yra tokie pat svarbūs, kaip ir Vienos imperatoriškasis palikimas.

Vienos kavos namai turi šimtmečio ilgumo tradicijas. XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje čia rinkdavosi įvairių sričių menininkai – rašytojai, tapytojai, panorę įaudrinti savo vaizduotę ir pasimėgauti rinktiniais aromatais, sklindančiais iš kavos aparatų, ir saldžiausiomis pagundomis iš bufeto. Istorija prasidėjo 1683 m., kai imperatoriška kariuomenė išvadavo Vieną iš turkų jungo. Pirmieji kavos namai Vienoje buvo įkurti 1685 m., o 1700 m. – mieste atsirado dar keturios tokios vietos.

Skonis.lt archyvo nuotr. /Kavos namai Vienoje
Skonis.lt archyvo nuotr. /Kavos namai Vienoje

Vieta, kur sustoja laikas

Norint daugiau sužinoti apie naują kultūrą, geriausia žengti gastronomijos keliu – taip ryškiausiai juntamas vietinių žmonių identitetas. Vienos kavos namai garsėja ne vien įspūdingu kavos asortimentu (daugiau nei 30 rūšių), bet ir devyniomis galybėmis skonių pyragaičių ir šokolado. Jau vartant pirmuosius meniu puslapius, turinys sužadina visus skonio receptorius. Į kavos namus žmonės renkasi su šeimomis, draugais aptarti karščiausių naujienų, paskaityti laikraščių ar žurnalų, nes tik čia galima netrukdomam sėdėti valandų valandas, ir niekas nemes į tave pikto žvilgsnio, neragins paskubėti, jei su vienu kavos puodeliu užsimiršęs praleisi kelias valandas.

Vida Press nuotr./Mergina geria kavą Vienoje
Vida Press nuotr./Mergina geria kavą Vienoje

Vienos kavos namai – istoricizmo architektūros atspindys, kuriantis jaukumą: ryškus apšvietimas, rūmų interjerą primenantys sietynai ir lempos, erdvūs salonai.

Tik čia neišgirsi garsios muzikos, įkyrių telefono skambučių – visa tai pasilieka už durų, kur susimaišo su tempiamos karietos ir arklių kanopų aidu. Kalbant apie interjerą, Vienos kavos namai – istoricizmo architektūros atspindys, kuriantis jaukumą: ryškus apšvietimas, rūmų interjerą primenantys sietynai ir lempos, erdvūs salonai. Tokia istorijos ir estetikos sintezę galima išvysti ir pajusti tik Vienoje.

„Autentiški Vienos kavos namai turi pasižymėti mažiausiai penkiomis savybėmis: 30 metų senumo remontu, nedraugišku aptarnaujančiu personalu, nepatogiomis kėdėmis ir meniu, kurį sudaro per 30 skirtingų kavos rūšių“, – Vienos kavos namų skiriamuosius bruožus vardija smuikų lankų gamintojas Tomas Gerbethas.

Vida Press nuotr./Kavinė Vienoje
Vida Press nuotr./Kavinė Vienoje

Laikui nepavaldi kavos gėrimo filosofija

Nuo tada, kai prieš kelis šimtmečius buvo atidaryti pirmieji kavos namai, laikai stipriai pasikeitė. Besikeičiančioms kartoms didelę įtaką padarė užsienio kavos parduotuvės, nauji įpročiai ir vartojimo kultūra. Pasaulyje, kur terminas „sienos“ seniai nuvilnijo laiko bangomis į praeitį, šiandien neįmanoma atsispirti kavos puodeliui greitojo maisto restoranuose ar „maisto išsinešti“ kavinėse. Laimei, visi geri dalykai gyvenime yra išsaugomi – Vienos kavos namai iki šiol laikosi savo tradicijų. Ši gyvenimo filosofija dar ilgai, o tikriausiai niekada nekeis savo krypties, iš kartos į kartą perduodama kavos gėrimo ritualus naujiems kavos mėgėjams.

Vida Press nuotr./Kavinės staliukas Vienoje
Vida Press nuotr./Kavinės staliukas Vienoje

Vienos kavos abėcėlė

Brauner – juoda kava su pienu, dar žinoma kaip „séparée“. Iki XX a. vidurio Brauner kava buvo vadinama „puodeliu aukso“.

Einspänner – išvertus iš vokiečių kalbos reiškia „karieta, varoma vienu žirgu“. Didžiulis indas juodos kavos su plakta grietinėle ir vaflio ritinėliu ant viršaus. Kava patiekiama stiklinėje su rankenėle, manoma todėl, kad vadeliotojas viena ranka turėdavo laikyti vadeles.

Fiaker – būtent taip vadinamos karietos Vienoje. Didžiulis indas juodos kavos su šlakeliu Kirsh (vyšnių likeris) ar romo ir plakta grietinėle. Tradiciškai kava patiekiama stiklinėje su rankenėle ir vyšnių kokteiliu šalia.

Franziskaner – mažas puodelis juodos kavos su karštu pienu, plakta grietinėle ir šokolado drožlėmis.

Intermezzo – mažas puodelis juodos kavos, sumaišytas su šokoladu, kakavos kremu ir plakta grietinėle. Patiekiama su šokoladine kavos pupele.

Kaisermelange – juoda kava, sumaišyta su kiaušinio tryniu, medumi ir brendžiu.

Kappuziner – mažas puodelis šokoladinės kavos su šlakeliu grietinėlės (kol kava įgis kapučino paviršiaus atspalvį).

„Maria Theresa“ – šiek tiek patobulinta juoda kava su dviem lygiomis dalimis brendžio ir apelsinų likerio, dviem šaukšteliais cukraus, plakta grietinėle ir spalvotais cukraus pabarstukais. Patiekiama stiklinėje.

Vida Press nuotr./Kava Vienoje
Vida Press nuotr./Kava Vienoje

Melange – dar žinoma kaip Wiener Melange. Melange išvertus iš prancūzų kalbos reiškia „maišyti“. Dažniausiai Melange sudaro pusė puodelio kavos ir pusė puodelio plakto pieno.

Mocha – juoda kava, patiekiama mažame puodelyje. Mochos nederėtų painioti su šokoladine kava (it. café moccha), kuri dažniausiai patiekiama su šokolado sirupu ir karštu pienu.

„Obermaier“ – juoda, lengvai pasaldinta kava su šaltu kremu, kuris į kavą pilamas išgaubta šaukšto puse. Geriama karšta, kad pasijustų kontrastas tarp kavos ir šalto kremo.

Pharisäer – 40 ml romo, sumaišyto su cukrumi, užpilto juoda kava, padengta plakta grietinėle. Patiekiama Einspänner stiklinėje.

Piccolo – mažas puodelis juodos kavos su plakta grietinėle.

Überstürtzter Neumann – plakta grietinėlė supilama į tuščią kavos puodelį ir patiekiama atskirai su dviguba juodos kavos porcija. Kava virš plaktos grietinėlės pilama jau prie paties svečio staliuko. Graži ceremonija ir malonumas svečiui.

Verlängerter – mažas puodelis juodos kavos, užpiltas karštu vandeniu, kurio kiekis prilygsta dideliam stiklui juodos kavos. Patiekiama su pienu arba viena.

„Verkehrter“ – išvertus iš vokiečių kalbos reikštų „atbulas“. Juoda kava su plaktu karštu pienu yra pilama į paprastą arbatos stiklinę. Kodėl „atbula“? Nes joje daugiau pieno nei kavos, Italijoje dar žinoma kaip caffè latte.

Vida Press nuotr./Pyragas ir kava kavinėje Vienoje
Vida Press nuotr./Pyragas ir kava kavinėje Vienoje

Šios visos kavos rūšys turi vieną bendrą dalyką – tai stiklinę vandens. Vienoje tai yra laikoma papročiu svečiui kartu su kavos puodeliu patiekti stiklinę šviežio vandens su elegantiškai padėtu šaukšteliu. Visa tai skirta svečio gomuriui atgaivinti ir švelniai pratęsti kavos gėrimo malonumą.

Šis straipsnis publikuotas žurnale „Geras skonis“ ir naujame interneto portale, apie gastronomiją, gėrimus ir vartojimo kultūrą Skonis.lt. Nuo šiol kiekvieną savaitę 15min ieškokite dar daugiau publikacijų, skirtų maisto ir gėrimų profesionalams bei entuziastams.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Kava Austrija
Parašykite atsiliepimą apie MAISTO rubriką