Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 8d. 08:00

Lietuvių kilmės beieškant: naujausi genetikų tyrimai atskleidžia, iš kur atėjo mūsų protėviai

„Baltijos kelio“ 30-mečio minėjimas Lietuvos ir Latvijos pasienyje Ar žinai?
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Lietuviai

Kaip mes čia atsiradome, ir kada? Iš kur atėjo lietuvių protėviai? Kuo mes skiriamės nuo kitų Europos tautų? Kada egzistavo bendras mūsų protėvis? Ar skiriasi aukštaičiai ir žemaičiai? Ilgą laiką šie ir panašūs klausimai rūpėjo daugeliui Lietuvos šviesuolių, o nežinant atsakymų gimdavo legendos. Bet dabar Lietuvos genetikų tyrimai jau padeda atsakyti į dalį šių klausimų, nors paslapčių dar liko.

Apie naujausius lietuvių genomo tyrimus ir jų rezultatus, taip pat kodėl ne taip lengva pasakyti, kokiu giminystės laipsniu yra susiję dauguma lietuvių, portalo 15min žurnalistui pasakojo Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto mokslininkė, medicinos mokslų daktarė Alina Urnikytė.

Ji jau ne vienerius metus gilinasi į lietuvių genomą ir bando rasti atsakymus į fundamentalius su lietuvių kilme susijusius klausimus.

Asmeninio archyvo nuotr./dr. Alina Urnikytė
Asmeninio archyvo nuotr./dr. Alina Urnikytė

Protėviai – iš Vakarų Europos

Pasak A.Urnikytės, pirmieji žmogaus pėdsakai, aptinkami dabartinės Lietuvos teritorijoje, yra maždaug 11 tūkst. metų senumo. Tuomet, ištirpus ledynams, sąlygos žmonėms gyventi Lietuvoje pasidarė palankios.

Šio laikotarpio archeologiniai radiniai domina ir genetikus. Lietuvos genetikai aiškinosi, iš kur atėjo šie pirmieji Lietuvos gyventojai, taip pat keliomis bangomis jie kraustėsi į Lietuvą, ar vėlesni atvykėliai išstūmė senuosius gyventojus, ar kūrėsi šalia jų.

Tai buvo daroma lyginant 399 dabar gyvenančių lietuvių genomų duomenis su 284 senovės žmonių genomais, išskirtais iš archeologų rastų įvairių laikotarpių ir įvairių vietovių žmonių palaikų. Šie žmonės įvairiu metu gyveno Artimuosiuose Rytuose, Turkijoje, Irane, Kaukaze, Europoje, Eurazijos stepėse. Jų gyvenimo laikotarpis svyruoja nuo prieš maždaug 13 tūkst. iki prieš maždaug 2 tūkst. metų.

Dabar nauji metiniai prenumeratoriai gauna 50 EUR dovanų kuponą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Video

27:32
22:52
09:12

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "15MAX"