-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 08 08

Lietuvių kilmės beieškant: genetikų tyrimai atskleidžia, iš kur atėjo mūsų protėviai

Kaip mes čia atsiradome, ir kada? Iš kur atėjo lietuvių protėviai? Kuo mes skiriamės nuo kitų Europos tautų? Kada egzistavo bendras mūsų protėvis? Ar skiriasi aukštaičiai ir žemaičiai? Ilgą laiką šie ir panašūs klausimai rūpėjo daugeliui Lietuvos šviesuolių, o nežinant atsakymų gimdavo legendos. Bet dabar Lietuvos genetikų tyrimai jau padeda atsakyti į dalį šių klausimų, nors paslapčių dar liko.
„Baltijos kelio“ 30-mečio minėjimas Lietuvos ir Latvijos pasienyje
Lietuviai / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Pirmą kartą šis interviu publikuotas 2020 m.

Apie naujausius lietuvių genomo tyrimus ir jų rezultatus, taip pat kodėl ne taip lengva pasakyti, kokiu giminystės laipsniu yra susiję dauguma lietuvių, portalo 15min žurnalistui pasakojo Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto mokslininkė, medicinos mokslų daktarė Alina Urnikytė.

Ji jau ne vienerius metus gilinasi į lietuvių genomą ir bando rasti atsakymus į fundamentalius su lietuvių kilme susijusius klausimus.

Asmeninio archyvo nuotr./dr. Alina Urnikytė
Asmeninio archyvo nuotr./dr. Alina Urnikytė

Protėviai – iš Vakarų Europos

Pasak A.Urnikytės, pirmieji žmogaus pėdsakai, aptinkami dabartinės Lietuvos teritorijoje, yra maždaug 11 tūkst. metų senumo. Tuomet, ištirpus ledynams, sąlygos žmonėms gyventi Lietuvoje pasidarė palankios.

Šio laikotarpio archeologiniai radiniai domina ir genetikus. Lietuvos genetikai aiškinosi, iš kur atėjo šie pirmieji Lietuvos gyventojai, taip pat keliomis bangomis jie kraustėsi į Lietuvą, ar vėlesni atvykėliai išstūmė senuosius gyventojus, ar kūrėsi šalia jų.

Tai buvo daroma lyginant 399 dabar gyvenančių lietuvių genomų duomenis su 284 senovės žmonių genomais, išskirtais iš archeologų rastų įvairių laikotarpių ir įvairių vietovių žmonių palaikų.

Šie žmonės įvairiu metu gyveno Artimuosiuose Rytuose, Turkijoje, Irane, Kaukaze, Europoje, Eurazijos stepėse. Jų gyvenimo laikotarpis svyruoja nuo prieš maždaug 13 tūkst. iki prieš maždaug 2 tūkst. metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius