Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 26d. 18:58

Baltarusių žurnalistas A.Dynko: „Protestai fenomenalūs ir jau tapo pavyzdžiu Rusijos pilietinei visuomenei“

Baltarusių žurnalistas Andrejus Dynko
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Baltarusių žurnalistas Andrejus Dynko

Forume „Liublino ketvertas“ Vilniuje dalyvavęs Baltarusijos žurnalo „Naša Niva“ redaktorius Andrejus Dynko interviu 15min prisipažino, kad yra apimtas dvejopų jausmų. Viena vertus, pilietinės demonstracijos jį žavi ir teikia vilčių tolesnei ateičiai – tačiau bent jau artimiausiu metu prošvaisčių A.Dynko nemato. Žurnalistas kaip tik tvirtina, kad kol kas Minskas visiškai priklausys nuo Maskvos.

A.Dynko forume ilgai svarstė apie Baltarusijos santykį su Rusija. Jis pripažino, kad Baltarusija šiuo metu yra didžiosios kaimynės satelitė, o priklausomybės nuo Maskvos gylis maždaug toks, kaip socialistinių Varšuvos pakto šalių Šaltojo karo metu.

Tiesa, yra skirtumų, kurie svarbūs, nes, pasak žurnalisto, labiausiai Baltarusiją prie Rusijos pririša net ne ekonominė priklausomybė, o šalies jėgos struktūros.

Sustiprėjo baltarusiška tapatybė

„Formaliai jos nepriklausomos – karinių patarėjų Minske nėra. Tačiau tokių pareigūnų psichologinis mentalitetas yra sovietinis, o ne baltarusiškas. Tai yra visiška mentalinė priklausomybė, tad ukrainietiški procesai neįmanomi – nebūkime romantikai ir neturėkime iliuzijų.

Įvykiai Baltarusijoje parodė, kad apatiniame silovikų lygmenyje pareigūnai nėra susiję su Rusija ir nemato jos kaip savo tėvynės. Bet visi tie generolai augo Rusijoje, studijavo Rusijoje, užaugo rusiška dvasia“, – kalbėjo A.Dynko.

Baltarusis mano, jog protestai rugpjūtį taip įsibėgėjo dėl to, kad Rusija kelias dienas tylėjo: „Atsirado erdvės visuomenės mobilizacijai.“

Ir nors Vladimiras Putinas šią savaitę pabrėžtinai nepasveikino Aliaksandro Lukašenkos, prisiekusio prezidentu slaptoje inauguracijoje, dabar, pasak A.Dynko, Minskas jau visiškai priklausys nuo Maskvos. Šalies diplomatai jau atvirai kalba, kad vadinamasis multivektorizmas – balansavimas tarp Rytų ir Vakarų – nebeveikia.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Baltarusių žurnalistas Andrejus Dynko
Luko Balandžio / 15min nuotr./Baltarusių žurnalistas Andrejus Dynko

„Nematau šansų, kad Kremlius kada nors atsisakytų Baltarusijos – Putinas ją laiko rusų pasaulio dalimi. Optimalus scenarijus – finliandizacija, bet tik tolimoje perspektyvoje, pasikeitus valdžiai.

Bet, nors kraujas pralietas ir daug žmonių buvo sumušta, protestai išlieka taikūs ir įkvepia kitų šalių visuomenes, visų pirma – Rusijos. Labai svarbu tai, kad jau dabar matyti, jog sustiprėjo baltarusiška tapatybė“, – svarstė A.Dynko.

Jis interviu 15min graudindamasis pasakojo, kad paprastų baltarusių negalėjo nejaudinti Laisvės kelio akcija ir iniciatyvos rinkti finansinę paramą streikuojantiems darbininkams: „Juk jūs – ne milijonieriai, bet vis tiek duodate po 10, 20 eurų, tai yra neįtikėtina. Žmonės nepaprastai dėkingi.“

Dabar nauji metiniai prenumeratoriai gauna 50 EUR dovanų kuponą.

Komentarai: 16

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Video

00:27
05:44
13:33

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "15MAX"