Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 4d. 10:06

Valstybinės įmonės suneš mažiau: miškininkų ir naftininkų dividendai traukėsi, oro uostų ir kelininkų – nebeliko

Eurai 15min tyrimas
123rf nuotr. / Eurai

Šiemet valstybės valdomų įmonių (VVĮ) indėlis į biudžetą bus kur kas kuklesnis, nei planuota – iš numatytų 217,8 mln. eurų dividendų ir pelno įmokų kol kas įkritę tik 85 mln. eurų. Tai lėmė ir nuo pandemijos nukentėjusioms bendrovėms padaryta išimtis: Vyriausybė joms leido mokėti mažiau dividendų arba iš viso atleido nuo šios prievolės. Šia išlyga šiemet pasinaudojo dvi įmonės, tačiau jau kitąmet tokių gali būti daugiau. 15min pateikia pelningiausiai 2019 metais dirbusių ir daugiausia dividendų šiemet sumokėjusių VVĮ sąrašą.

Nors valdantieji dar šių metų pradžioje didindami „vaiko pinigus“ ir kitas išlaidas žadėjo jas iš dalies padengti didesniais valstybės valdomų įmonių (VVĮ) dividendais, šis šaltinis šiemet išdžiuvo. Praėjusiais metais dauguma VVĮ dirbo pelningai, tačiau į valstybės biudžetą šiemet bus sumokėta gerokai mažiau, nei planuota.

Finansų ministerija prognozavo, kad 2020 metais į valstybės biudžetą surinks 217,8 mln. eurų VVĮ dividendų ir pelno įmokų – 65 mln. eurų daugiau nei 2019 metais. Tačiau per sausį–liepą į valstybės biudžetą iš VVĮ įbyrėjo tik 85,1 mln. eurų, rodo ministerijos duomenys.

„Šiais metais dar planuojama gauti dividendų į valstybės biudžetą, tačiau, kol nėra priimti atitinkamų bendrovių visuotinio akcininkų susirinkimo sprendimai, tikslios dividendų sumos nurodyti negalime“, – 15min komentavo finansų viceministras Darius Sadeckas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Darius Sadeckas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Darius Sadeckas

Visos didžiausios dividendų mokėtojos, išskyrus „Lietuvos geležinkelius“, savo įmoką jau pervedė.

„Lietuvos geležinkeliai“ pernai biudžetą papildė didžiausiu įnašu – 43 mln. eurų. Nuo to laiko šios grupės pelnas netgi augo, tačiau, ar įmonės įnašas į valstybės aruodą prilygs praėjusių metų rezultatui, „Lietuvos geležinkeliai“ dar neatskleidžia. Šį sprendimą turi priimti įmonės akcininkas – Susisiekimo ministerija.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lietuvos geležinkeliai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lietuvos geležinkeliai

„Lietuvos geležinkeliai“ apie dividendų dydį skelbs rugsėjo viduryje. Įmonė į biudžetą pervesti, neoficialiomis žiniomis, planavo kiek mažiau nei pernai. Tačiau šiuos planus gali pakoreguoti Vakarų nepripažįstamo Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos grasinimai baltarusiškus krovinius iš Klaipėdos uosto nukreipti į Rusijos nuostus.

Visgi Susisiekimo ministerija 15min tvirtino, kad įmonės atleidimas nuo dividendų už 2019 m. nesvarstomas.

„Lietuvos geležinkeliai“ per metus perveža 18-19 mln. tonų baltarusiškos produkcijos, iš jos pervežimų gauna apie 100 mln. Eur pajamų.

Taigi šiemet prisivyti 2019 metų rezultatą – 153 mln. eurų iš valstybinių įmonių dividendų ir pelno įmokų – vargu ar pavyks.

Tad ir šią biudžete atsivėrusią skylę Finansų ministerija ketina apkamšyti skolintomis lėšomis.

„Sumažėjus biudžeto įplaukoms, dalis išlaidų bus finansuojamos skolintomis lėšomis“, – sakė D.Sadeckas.

Didžiausios ir pelningiausios valstybinės įmonės

VVĮ dividendus ir pelno įmokas į šių metų biudžetą moka už praėjusių metų rezultatus. O 2019 metai didžiosioms valstybės įmonėms buvo itin sėkmingi – daugumos augo ir pajamos, ir grynasis pelnas.

Vertinant pajamas didžiausia Lietuvos VVĮ, taip pat viena didžiausių grupių visoje šalyje, yra „Ignitis grupė“, 2019 metais uždirbusi 1,09 mlrd. eurų – 20 mln. eurų daugiau nei prieš metus.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Ignitis grupė“ Elektrėnų kompleksas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Ignitis grupė“ Elektrėnų kompleksas

Ūgtelėjo ir antroje vietoje esančios „Lietuvos geležinkelių“ įmonių grupės pajamos (505,6 mln. eurų), ir trečioje vietoje atsiduriančios „EPSO-G“ įmonių grupės apyvarta (250,8 mln. eurų).

Ketvirtą vietą didžiausių valstybės valdomų įmonių sąraše užima Valstybinių miškų urėdija (157,7 mln. eurų), o penketuką užbaigia „Klaipėdos nafta“ (104,3 mln. eurų).

Nors paprastai VVĮ pelnai ir nuostoliai keičiasi tarsi švytuoklė, 2019 metai buvo išskirtiniai – dauguma valstybinių įmonių dirbo pelningai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos
Ypatingos

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie "15MAX"