APIE PROJEKTĄ

15min knygų rinkimų tikslas – atkreipti dėmesį į vertus dėmesio tiek lietuvių autorių, tiek verstinius kūrinius, jų autorius ir vertėjus, skatinti skaitymą. Tradiciją išskirti geriausias metų knygas turi nemažai leidinių užsienyje, tačiau Lietuvoje tai dar nėra paplitę, ir 15min siekia įvesti tokią tradiciją.

2018 metų nugalėtojus sužinokite: https://www.15min.lt/metu-knygos-rinkimai/2018/balsuoti

2017 metais įvyko pirmieji 15min knygų rinkimai – tuomet geriausia lietuvių autorių knyga išrinktas Miglės Anušauskaitės kūrinys „Dr.KVADRATAS. Greimas ir jo semiotika“. Geriausia verstine knyga išrinkta Tomo Venclovos knyga „Nelyginant šiaurė magnetą: pašnekesiai su Ellen Hinsey“.

Šiemet, atsižvelgiant į tai, kad daugėja išleidžiamų negrožinės literatūros knygų, sukūrėme dvi naujas kategorijas: geriausia lietuvių autorių negrožinės literatūros knyga ir geriausia verstinė negrožinės literatūros knyga.

Esminis kriterijus vertinant kūrinius – knygos turėtų turėti išliekamąją, meninę, pažintinę vertę, verstinės knygos atveju vertinama ir jos vertimo kokybė. Taip pat knygos turi būti pirmą kartą išleistos lietuvių kalba (arba tai turi būti naujas knygos vertimas į lietuvių kalbą). Vertinamos knygos, išleistos nuo 2017 m. lapkričio 1 dienos iki 2018 m. lapkričio 1 dienos.

Renkant metų knygą dalyvauja tiek 15min skaitytojai, tiek komisija, kurią sudaro literatūros ekspertai, bendradarbiaujantys su 15min, 15min atstovai, rašantys portale apie knygas.

Metų knygos rinkimai vyksta trimis etapais. Ekspertų komisija atrinko po dešimt geriausių lietuvių autorių grožinių ir negrožinių knygų ir po 15 verstinių grožinių ir negrožinių knygų.

Iki gruodžio 7 dienos skaitytojai gali balsuoti ir išrinkti, jų nuomone, vertingiausias per metus išleistas knygas.

Paskui ekspertų komisija kiekvienoje kategorijoje iš 5 daugiausia skaitytojų balsų gavusių knygų atrinks po, komisijos nuomone, įvertinimo labiausiai nusipelniusį kūrinį. Nugalėtojai bus paskelbti gruodžio 14 dieną.

Lietuvių knygų autoriams bus skirtos 500 eurų premijos, tokio paties dydžio premijos bus skirtos ir geriausiomis išrinktų verstinių knygos vertėjams – tuo pabrėžiant svarbų vertėjų, kurie lietuvių kalba prakalbina svarbius užsienio kūrinius ir neretai lieka šešėlyje – svarbą.