TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Astronomai atrado planetą su gyvybei labai palankiomis sąlygomis

Astronomų atrastoje planetoje „HD 40307g“ yra gyvybei ypatingai palankios sąlygos.
Phl.upr.edu nuotr. / Astronomų atrastoje planetoje „HD 40307g“ yra gyvybei ypatingai palankios sąlygos.
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Jau anksčiau buvo žinoma, kad Pietų pusrutulyje matomame Tapytojo žvaigždyne esanti, per 43 šviesmečius nuo Žemės nutolusi oranžinių nykštukių tipo žvaigždė „HD 40307“ turi tris superžemės tipo egzoplanetas. Dabar Europos kosminės agentūros (ESO) teleskopo „HARPS“ duomenis analizuojantys mokslininkai pareiškė, kad ši žvaigždė turi net šešias superžemes, o viena jų idealiai įsitaisiusi vadinamojoje Goldiloko zonoje (atstumas nuo žvaigždės, kuriame vanduo išlieka skysto būvio).

„HARPS“ yra 3,6 metro antžeminis optinis teleskopas, skirtas išimtinai egzoplanetų paieškai. Šis instrumentas registruoja itin menkus žvaigždės pozicijos danguje pokyčius, bylojančius, kad ją savo gravitacijos jėgomis „judina“ aplink žvaigždę skriejančios planetos.

Mikko Tuomio vadovaujama Herfordo grafystės universiteto Astrofizikos tyrimų centro mokslininkų grupė išanalizavo viešai prieinamus „HARPS“ duomenis ir identifikavo aplink žvaigždę „HD 40307“ skriejančias tris iki tol neaptiktas egzoplanetas. Kandidatės į planetas buvo pavadintos prie žvaigždės „HD 40307“ pavadinimo pridedant raides „e“, „f“ ir „g“. Astronomai yra linkę manyti, kad tai – superžemių tipo planetos. O paskutinioji iš jų – „HD 40307g“ – yra itin dideles viltis kurstantis pasaulis, nes, remiantis astronomų skaičiavimais, jis aplink gimtąją žvaigždę skrieja orbita, patenkančia į vadinamąją gyvybei tinkamą zoną.

„HD 40307g“ yra gana toli nuo žvaigždės ir, kaip manoma, aplink žvaigždę skrieja tokiu greičiu, kad viena planetos pusė yra nuolat atgręžta į žvaigždę (taigi, būna įkaitusi ir sugerianti didžiąją dalį žvaigždės spinduliuotės), o kita – nuolat nusisukusi nuo žvaigždės (šalta ir tamsi). Visai kaip Mėnulis Žemės atžvilgiu – visuomet atsigręžęs ta pačia puse. Tokia padėtis leidžia manyti, kad planetoje nėra intensyvių globalaus klimato ir orų pokyčių.

„Jei „HD 40307g“ spinduliuotės analizė leis suteikti šiam kūnui planetos statusą, tai reikš, kad tame pasaulyje gali būti skysto vandens – planeta nuo žvaigždės nutolusi gyvybei tinkamu atstumu“, – tvirtina M.Tuomis ir jo kolegos. Tokiu atveju planeta būtų įtraukta į kol kas labai trumpą sąrašą planetų, kuriose galimai egzistuoja gyvybė.

Kitos „HD 40307“ sistemos kandidatės į planetas skrieja kiek arčiau savosios saulės: „b“, „c“ ir „d“ planetos nutolusios ne toliau nei Merkurijus nuo Saulės, „g“ – skysto vandens būvio zonoje, už maždaug 0,6 astronominio vieneto nuo žvaigždės (Žemė nuo Saulės nutolusi per 1 astronominį vienetą). „HD 40307g“ planetoje metai trunka maždaug 200 žemiškų parų. Tiesa, planetos masė net 7 kartus didesnė nei Žemės, o ji gauna apie 62 proc. spindulių kiekio, kurį gauna Žemė iš Saulės.

Nors naujienos itin masinančios, kol kas nereikėtų pamiršti, kad „HD 40307g“ tebėra kandidatė į egzoplanetas. Tai reiškia, kad jos identifikavimui reikia papildomų stebėjimų.

VIDEO: Six super-Earths around HD 40307

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT