Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atrasta netolima Saulės „kaimynė“ – šalčiausia Rudoji nykštukė

Rudosios nykštukės
NASA/Gemini observatorijos iliustr. / Rudosios nykštukės
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Astronomai iš Pensilvanijos universiteto atrado žvaigždę, kuri, kol kas, yra laikoma šalčiausia mums žinoma tokio pobūdžio žvaigžde. Rudoji nykštukė aptikta naudojant du teleskopus: NASA WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) ir „Spitzer“ kosminį. Atstumas iki šio dangaus kūno yra maždaug 7,2 šviesmečiai, taigi tai – ketvirta artimiausia sistema nuo mūsų Saulės.

Rudosios nykštukės pradeda savo gyvenimą taip pat kaip įprastos žvaigždės, tačiau jos yra kiek kitokios: mažesnės už smulkiausias žvaigždes ir labai tamsios. Paprastai Rudųjų nykštukių branduoliuose temperatūra nesiekia 10 milijonų laipsnių karščio, tad neįsižiebia branduolinės reakcijos. Nustatyta, jog naujai atrastos Rudosios nykštukės, pavadintos „WISE J085510.83-071442.5“ vardu, paviršiaus temperatūra svyruoja nuo minus 48 iki minus 13 laipsnių Celsijaus. Iki šiol žinomų šalčiausių žvaigždžių paviršiaus temperatūra buvo panaši į tą, kuri yra mums įprasta kambario temperatūra. WISE J085510.83-071442.5 yra nedidelė žvaigždė, kurios masė 3–10 kartus didesnė nei Jupiterio.

„Spitzer“ kosminio teleskopo infraraudonųjų spindulių imtuvas padėjo nustatyti Rudosios nykštukės paviršiaus temperatūrą.

Pirmą kartą greitas WISE J085510.83-071442.5 judėjimas užfiksuotas 2013 m. kovą. Nuo to laiko Kevinas Luhmanas analizavo daugybę teleskopais užfiksuotų vaizdų, o „Spitzer“ kosminio teleskopo infraraudonųjų spindulių imtuvas padėjo nustatyti Rudosios nykštukės paviršiaus temperatūrą.

„Išties nuostabu atrasti naują Saulės sistemos „kaimyną“, kuris yra šitaip arti mūsų. Be to, ekstremali šio dangaus kūno temperatūra gali suteikti nepaprastai daug žinių apie kitų planetų atmosferas, kurios neretai pasižymi panašiomis temperatūromis“, – teigia Pensilvanijos universiteto docentas astrofizikas Kevinas Luhmanas.

Nepaisant to, kad šį žvaigždė – sąlyginai artima Saulės sistemos „kaimynė“, bent jau artimiausioje ateityje šis atstumas išliks neįveikimas žmogaus kosminėms kelionėms. 

Technologijos.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT