Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 20d. 13:16

Didžiausias Saulės sistemos objektas – nematomas?

Jupiterio palydovo Europos paviršiuje yra sūraus vandens
NASA/JPL-Caltech iliustr. / Jupiterio palydovo Europos paviršiuje yra sūraus vandens

Jupiterio magnetosfera yra didžiausias objektas Saulės sistemoje; jei galėtume ją matyti, ji nakties danguje būtų didesnė už Mėnulio pilnatį.

Magnetosfera gaubia ir daugelį Jupiterio palydovų, kurie sąveikaudami su ja kuria įvairias radijo bangas. Vienas bangų tipas vadinamas chorinėmis bangomis, nes, paverstos garsu, šios bangos skamba tarsi paukščių chorai.

Zondas prie Europos palydovo
Zondas prie Europos palydovo

Naujame tyrime pristatyti duomenys, rodantys, kad Jupiterio palydovų aplinkoje chorinės bangos labai sustiprėja. Prie Europos bangų intensyvumas išauga apie šimtą, o prie savąjį magnetinį lauką turinčio Ganimedo – net milijoną kartų, lyginant su Jupiterio magnetosferos vidurkiu. Šie palydovai veikia tarsi bangolaužiai, sujaukiantys tvarkingą magnetosferą ir paskatinantys dalelių pabėgimą iš jos.

Taip pat jie sudaro sąlygas formuotis labai didelės energijos dalelėms, kurios gali pažeisti erdvėlaivių elektroniką, o kada nors ateityje – ir žmonių organizmus.

Šie stebėjimai padeda geriau suprasti, kaip sąveikauja dviejų magnetinį lauką turinčių kūnų magnetosferos bei kokia gali būti plazmos reiškinių įvairovė; ateityje tai gali padėti ištobulinti plazmos taikymus Žemėje.

Tyrimo rezultatai publikuojami Nature Communications.

konstanta.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

00:31
00:38
00:18

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Šaltibarščiai
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT