Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Didžioji Saulės dėmė per savaitgalį į Žemę paleido net 3 X kategorijos žybsnius

X kategorijos Saulės žybsnis, įvykęs rugsėjo 10 d.
X kategorijos Saulės žybsnis, įvykęs rugsėjo 10 d.
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Heliometeorologų prognozės šįkart pasitvirtino su kaupu. Didžioji saulės dėmė AR 2192 per savaitgalį pasidarbavo iš peties – nuo penktadienio iki sekmadienio 14 Žemių dydžio aktyvusis regionas šovė net 3 galingiausios X kategorijos šūvius. Iš viso per praėjusią savaitę ši dėmė paleido penkis X kategorijos ir dar daugiau vidutinės M kategorijos žybsnių.

Pastarosios dekados fejerverkai Saulėje prasidėjo praėjusios savaitės pradžioje (spalio 22 d., trečiadienį), kai Žemės pusėn atgręžta neįprastai didelė Saulės dėmė paleido pirmą X 1,6 galios gama spindulių žybsnį. Po pirmojo X šūvio sekė penkių vidutinės M galios žybsnių serija.

Labiausiai žmonijos technologijoms pavojų keliančios plazmos dalelės visų šių žybsnių metu nebuvo iššautos

O šeštadienį (spalio 25 d.) mūsų žvaigždė surengė tikras šaudymo pratybas. Iš pradžių 00:40 val. Lietuvos laiku Saulėje įvyko X3,1 galios gama spindulių žybsnis. Labiausiai stebėtina, kad jo nelydėjo plazmos pliūpsnis, tad poliarinių regionų gyventojams šis žybsnis šiaurinės pašvaistės spektaklio nesuruošė. Šiaip ar taip, tai buvo šeštas galingiausias žybsnis per šį 24-ąjį Saulės aktyvumo ciklą.

Po keliolikos valandų tas pats aktyvusis regionas AR 2192, kuris, jau artėja Saulės disko pakraščio link, paleido dar vieną X1,0 šūvį. Jo pikas užregistruotas spalio 25 d. (šeštadienį) 21:08 Lietuvos laiku. Šio žybsnio metu vainikinės masės išsiveržimo (plazmos pliūpsnio) taip pat nebuvo. 

Kitaip tariant, mūsų planetai savaitgalį nepaprastai sekėsi: tiesiai į Žemę atgręžtas Saulės pabūklas šaudė visą savaitgalį, tačiau, jei taip galima pavadinti, „tuščiais“ šoviniais. Mat labiausiai žmonijos technologijoms pavojų keliančios plazmos dalelės visų šių žybsnių metu nebuvo iššautos – dėmė svaidėsi tik gama spindulių žybsniais.

Tačiau tai buvo toli gražu ne paskutinis Saulės žybsnis savaitgalį. Sekmadienį (spalio 26 d.) 12:56 val. Lietuvos laiku ta pati Saulės dėmė šovė trečią iš eilės X kategorijos šūvį, kuris šįkart buvo įvertintas koeficientu 2,0. Plazmos pliūpsnio nebuvo ir šį kartą. Maždaug po 7,5 val. AR 2192 žiebė M4,2 ir M7,1 kategorijos žybsnius.

Tad nors Saulė pastarosiomis dienomis žybsėjo be paliovos, geomagnetinių audrų mūsų planetoje, bent jau artimiausiu metu, heliometeorologai nenumato. Vis dėlto jų galimybė šią savaitę išlieka, mat X kategorijos žybsnio tikimybė vertinama net 55 proc., M kategorijos – 85 proc., o amžinai šaudyti „tuščiais šoviniais“ Saulė negali. Gera žinia yra ta, kad nuožmusis pabūklas AR 2192 jau sukasi į šalį ir, jei paleistų kokį plazmos sviedinį, dalelių užtaisas mūsų planetą kliudytų tik pakraščiu.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Kosmosas Saulė
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT