Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 14d. 10:10

Jau ateinančių metų pradžioje JAV turėtų atsikratyti kosminės priklausomybės nuo Rusijos

„SpaceX“ kapsulė „Crew Dragon“
„Scanpix“/AP nuotr. / „SpaceX“ kapsulė „Crew Dragon“

NASA direktorius, susitikęs su „SpaceX“ vadovu, patikslino pirmųjų astronautų skrydžio į Tarptautinę kosminę stotį JAV gamybos erdvėlaiviu – „SpaceX Crew Dragon“ – datą. Tačiau nesutiko pasidalinti kompanijos technologijomis su visai konkurentais, kaip siūlė įmonės vadovas Elonas Muskas.

Spalio 10 dieną NASA direktorius Jimas Bridenstine'as apsilankė „SpaceX“ būstinėje ir su kompanijos vadovybe aptarė „Crew Dragon“ kapsulės paleidimo perspektyvas. Susitikime taip pat dalyvavo astronautai Bobas Behnkenas ir Dougas Hurley, kurie ir skris šia kapsule į TKS. Dabar nauji ekipažai ten gabenami tik rusiškais „Sojuz“ erdvėlaiviais. J.Bridenstine'as pabrėžė astronautų gabenimo į orbitą programos svarbą agentūrai, o E.Muskas jį patikino, kad šiam projektui ir „SpaceX“ teikia didžiausią prioritetą.

Vėliau J.Bridenstine'as su E.Musku ėmė gilintis į programos detales ir ką dar reikia nuveikti iki pirmojo – bandomojo – skrydžio, kuris buvo perkeltas iš 2019 metų galo į pirmąjį 2020 metų ketvirtį. NASA vadovas pareiškė esąs „visiškai tikras, kad pirmoje kitų metų pusėje galėsime siųsti amerikiečius astronautus amerikietiška raketa“.

Kad kompanija neabejotų „Crew Dragon“ patikimumu ir saugumu, dar reikės atlikti dešimt sėkmingų naujos parašiutų sistemos „Mark 3“ bandymų iš eilės, pažymėjo E.Muskas. J.Bridenstine'o nuomone, visus šiuos bandymus įmanoma atlikti dar šiemet.

Naujoje „Mark 3“ sistemoje naudojamos daug stipresnės medžiagos lapus jungiančios gijos, sakė E.Muskas, nes vietoje nailono naudojamas „ksilonas“, kuris, pasak jo, tris ar daugiau kartų stipresnis. Be to, naujai versijai stiprumo prideda kitoks dygsnis, nei naudotas „Mark 2“ sistemoje.

Dar Muskas pareiškė, kad „SpaceX Crew Dragon“ technologijomis, NASA gali dalintis su kuo tik nori.

„Leidau aiškiai suprasti Jimui, kad bet kokius „SpaceX“ duomenis galima nelaikyti intelektine nuosavybe, – sakė E.Muskas. – Visi mūsų konkurentai gali jais naudotis. […] Nemokamai“.

NASA vadovas padėkojo E.Muskui už dosnumą, tačiau pažymėjo, saugodamas valstybės interesus, neturi teisės tokia informacija dalintis su tomis kompanijomis ar šalimis, kurios „neatitinka mūsų interesų“.

Nepaisydamas akivaizdžios „Crew Dragon“ svarbos – JAV galės pagaliau atsisakyti Rusijos teikiamų astronautų gabenimo į TKS paslaugų, – J.Bridenstine'as pabrėžė, jog agentūra palaiko ir „Starship“ programą – pačios galingiausios kosminės raketos, skirtos skrydžiams į Mėnulį ir Marsą, kūrimą. „Noriu paaiškinti: NASA suinteresuota „Starship“ sėkme“, – sakė jis.

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:52
01:23
02:06

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT