Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 3d. 12:01

Kadaise Mėnulyje tryškusi lava suformavo „Žmogaus Mėnulyje“ siluetą

Žmogaus Mėnulyje siluetas
NASA nuotr. / Žmogaus Mėnulyje siluetas

Žemės gyventojų dėmesį patraukęs žmogaus Mėnulyje siluetas – tamsios dėmės Procellarum regione – atsirado ne po asteroido smūgio, kaip manyta iki šiol, o po magmos išsiveržimo, nustatė mokslininkai.

Naujausia žurnale „Nature“ išspausdinta teorija buvo pateikta išanalizavus aukštos raiškos Mėnulio paviršiaus žemėlapius. Naudodami NASA GRAIL palydovo duomenis Masačusetso technologijų instituto (MIT) mokslininkai nustatė, kad Žemės palydovo paviršiuje esančios apskritimo formos žymės yra ne tokios jau apskritos.

Paprastai tektoninis aktyvumas, kuris tuo metu vyko Žemės palydove, fiksuojamas didesnėse planetose.

Tokia išvada reiškė, kad jų sukelti asteroidai negalėjo. Įdėmiau pasižiūrėjus nustatyta, kad siluetą sudaro aštrios formos, kurios kilo dėl įtrūkimų Mėnulio plutoje, kai iš Mėnulio gilumos veržėsi lava.

Lava Mėnulyje galėjo išsiveržti maždaug prieš 3,5 mlrd. metų. Paprastai tektoninis aktyvumas, kuris tuo metu vyko Žemės palydove, fiksuojamas didesnėse planetose.

MIT tyrimų viceprezidentė Maria Zuber „Dailymai“ pasakojo, kad atsiradę įtrūkimai sudarė „vandentiekio sistemą“, kuria lava galėjo kilti į paviršių.

Galiausiai lava užpildė mažesniuosius regiono baseinus, kuriuos mes šiandieną matome kaip tamsias dėmes. Šitai taip atsirado žmogaus Mėnulyje siluetas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:42
09:25
01:07

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT