Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

NASA misijai „Cassini“ – 10 metų: įspūdingiausi Saturno sistemos kadrai

Saturno palydovai
NASA nuotr. / Saturno palydovai
Šaltinis: Technologijos.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Birželio 30 d. NASA šventė labai svarbų jubiliejų. Lygiai prieš 10 metų į Saturno sistemą atskriejo vienas produktyviausių žmonijos istorijoje kosminių zondų „Cassini“. Ką per tuos 10 metų jis žieduotosios planetos sistemoje pamatė, užfiksavo ir atrado?

„Cassini“ per savo darbo dešimtmetį atliko daugybę beprecedenčių stebėjimų ir atradimų. Nors zondas buvo išsiųstas 4 metų misijai, ji buvo pratęsta jau triskart – zondas ir toliau sklendžia dujinio milžino apylinkėse.

„Stiprus, ilgaamžis zondas Saturno sistemoje suteikė mums vertingų dalykų, – sako NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos „Cassini“ projekto mokslininkė Linda Spilker. – Mes gavome daug neeilinių progų pamatyti tai, ko niekad iki šiol nebuvome matę. Išvydome reiškinių, kurie iš pagrindų pakeitė planetinių sistemų formavimosi sampratą.“

Mokslininkai yra linkę manyti, kad Encelado gelmėse egzistuoja poledinis vandenynas.

Vienas įspūdingesnių „Cassini“ atradimų – vandens-ledo fontanai Saturno mėnulyje Encelade. Šis atradimas praplėtė gyvybės paieškų Saulės sistemoje gaires. Ne paslaptis, kad mums žinomos gyvybės formos visų pirma siejamos su vandeniu. Tad šio skysčio radus kuriame nors mėnulyje ar planetoje, galima tikėtis, kad ten gali būti ir gyvų organizmų. Mokslininkai yra linkę manyti, kad Encelado gelmėse egzistuoja poledinis vandenynas.

Ilgaamžis zondas nuodugniai ištyrinėjo ir kitą – didžiausią – Saturno palydovą Titaną. Stebėjimai atskleidė, kad Titaną merkia lietūs, jame yra ežerų, upių, jūrų – visai kaip Žemėje. Tiesa, tai – ne vandens, o skysto metano telkiniai.

1997 m. spalį kartu su „Cassini“ į Saturno sistemą iškeliavo ir ESA zondas „Huygens“. Jis ant Saturno palydovo Titano paviršiaus nusileido 2005 m. ir tapo pirmuoju zondu, nutūpusiu ant išorinei Saulės sistemos daliai priklausančio mėnulio. Zondas tyrė atmosferą, o duomenis parsiuntė į Žemę.

„2 val. 27 min. trukęs zondo nusileidimas atskleidė, kad Titanas yra stebėtinai panašus į Žemę tais laikais, kai joje dar nebuvo gyvybės, – pranešime spaudai dėsto NASA tyrėjai. – Titano atmosferoje rasta visa paletė sudėtingų angliavandenilių (taip pat ir benzeno).“

„Cassini“ atskleidė, kad Saturno žiedai, laikui bėgant, keičiasi. Zondas ir toliau siunčia į Žemę vertingus duomenis. Savo garbingą misiją legendinis zondas baigs 2017 m. – „Cassini“ amžiams paners į žieduotosios planetos atmosferą.

Jūsų dėmesiui – keletas įspūdingiausių zondo užfiksuotų Saturno sistemos kadrų.

Technologijos.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT