TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

NASA raketa Šiaurės pašvaistes tyrinės iš vidaus

Šiaurės pašvaistė
David Cartier/NASA nuotr. / Šiaurės pašvaistė
Šaltinis: Lrt.lt
0
A A

„Visions“ misija leis mokslininkams iš vidaus pažvelgti, kaip Šiaurės pašvaistės veikia Žemės atmosferą.

NASA mokslininkai Poker Flatse, Aliaskoje, nuo šeštadienio laukia tinkamų oro sąlygų, kad galėtų į žalia šviesa pašvaisčių nuspalvintą dangų paleisti zondavimo raketą. Ji skries 800 kilometrų aukštyje ir rinks duomenis bei darys nuotraukas Šiaurės pašvaisčių viduje ir virš jų.

Pagrindinė komandos užduotis – daugiau sužinoti, kaip pašvaisčių karštis svaido deguonies atomus iš aukštesniosios Žemės atmosferos į kosmosą.

Pati pašvaistė – tai elektronų, srūvančių priešinga kryptimi, iš atokiausios atmosferos Žemės paviršiaus link, rezultatas. Jonai visuomet keliauja pagal planetos magnetines linijas, tačiau kartais eismas palei linijas staiga suintensyvėja ir atkeliaujantys elektronai ima tekėti Žemės link, o aukštesniojoje atmosferoje susiduria su deguonies ir azoto atomais. Šie atomai tuoj pat sužadinami ir išskiria raudonos bei žalios šviesos fotonus, kad vėl sugrįžtų į ankstesnę būseną.

Per 15 minučių truksiantį skrydį NASA „Visions“ raketa praskries pro visą šį pašvaistės vyksmą ir tuomet keliaus virš jo, iki maždaug 800 kilometrų aukščio, kur susidaro pašvaisčių vėjai. Mokslininkai tikisi atrasti, iš kur pašvaistės gauna pakankamai energijos, kad sukeltų pašvaisčių vėjus, ir sužinoti, kokio dydžio yra į Žemę keliaujančių deguonies atomų srautas.

Kadangi zondavimo raketos neturi valdymo sistemos, „Visions“ komanda turi laukti reikiamų oro sąlygų bei, žinoma, pačios Šiaurės pašvaistės. Tikimasi tokių sąlygų sulaukti iki tol, kol vasario 17-ąją užsivers paleidimo langas.  

Lrt.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT