Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

NASA zondas „InSight“ pirmąkart atsiuntė Marso vėjų garso įrašą

Žmonės pirmąkart įgijo galimybę pasiklausyti žemo Marso vėjų grumėjimo, NASA zondui „InSight“ užfiksavus Raudonosios planetos atmosferos gūsių virpesius, penktadienį pranešė JAV kosmoso agentūra.
„InSight“
„InSight“ / NASA vizualizacija

Gana stiprių vėjo gūsių, kurių greitis siekia 5–7 metrus per sekundę, garsas buvo užfiksuotas jiems šniokščiant per kibernetinio zondo saulės elementų „vėduokles“. „InSight“ ant dulkėto Marso paviršiaus nusileido lapkričio 26 dieną.

Vėjo garso virpesius pagavo du jutikliai: oro slėgio daviklis, esantis aparato viduje, ir zondo korpuso išorėje esantis seismometras, kuris vėliau „InSight“ manipuliatoriumi turėtų būti nuleistas ant planetos paviršiaus.

„Tai pačios pirmosios 15 minučių duomenų, gautų iš trumpaperiodžio seismometro“, – per konferencinį pokalbį telefonu su žurnalistais sakė Londone įsikūrusio Imperijos koledžo vyriausiasis tyrėjas.

„Jis truputį primena vėliavą, plevėsuojančią vėjyje, – pridūrė jis. – Šie garsai – išties tarsi iš kito pasaulio. Ir taip yra iš tikrųjų.“

Planuojama, kad „InSight“ atliks precedento neturinčių Marso gelmių tyrimų. Tarp jo prietaisų yra seismometrų, registruosiančių požeminius virpesius, ir savaime įsikalantis strypo pavidalo zondas, turintis matuoti planetos pluta sklindančius šilumos srautus.

Pajusti šiaurės vakarų vėją, pūtusį apie 17 val. vietos laiku, buvo „neplanuota staigmena“, sakė „InSight“ projekto vyriausiasis mokslininkas Bruce'as Banerdtas, dirbantis NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijoje (JPL), įsikūrusioje Pasadinos mieste Kalifornijos valstijoje.

VIDEO: Vėjas Marse

NASA Marso tyrimų zondai „Viking 1“ ir „Viking 2“ taip pat buvo užfiksavę Marso vėjų garsą per savo misijas 1976 metais.

Tačiau jų duomenys buvo fiksuojami daug mažesniu dažniu, todėl pagal juos nebuvo įmanoma atkurti garso įrašo, kurio galėtų klausytis žmonės.

„Man asmeniškai klausantis garso slėgio jutiklio (įrašytų) garsų susidaro įspūdis, kad sėdžiu lauke vėjuotą vasaros popietę, klausydamasis, kaip neramūs gūsiai ateina ir praeina, šniokšdami ausyse“, – sakė Cornellio universiteto mokslininkas Donas Banfieldas.

„Tam tikra prasme būtent tai ir girdėtųsi, jeigu sėdėtumėte „InSight“ nusileidimo modulio viduje Marse“, – pridūrė jis.

Daugiau Marso vėjų garso įrašų galima pasiklausyti NASA svetainėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius