Laisvas žodis nereiškia palaidas.  Prenumeratai iki - 60%
Išbandyti

Pirmadienį – itin retas kosminis įvykis, kurį Lietuvoje gyvai matys tik skrendantieji lėktuvu

Jau visai netrukus įvyks ganėtinai retas astronominis įvykis – Merkurijaus tranzitas tarp Žemės ir Saulės. Ir didelė mūsų planetos gyventojų dalis turės puikią galimybę pamatyti pačią artimiausią Saulei planetą bei jos sukuriamą mini-užtemimą, rašo „Engadget.com“.
Temos: 2 Merkurijus Saulė

NASA skelbia, kad reginys prasidės apie 14:35 Lietuvos laiku ir truks apie penkias valandas su puse. Iš Žemės tokio reginio daugiau nebematysime iki 2032 metų.

Merkurijus aplink Saulę apkeliauja kartą per 88 dienas, tačiau jo pasvirusi orbita reiškia, kad tarp Žemės ir Saulės jis praskrieja tik 13 kartų per šimtmetį. Šį kartą Merkurijaus tranzitas bus matomas daugelyje pasaulio regionų – Europoje, Afrikoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje.

VIDEO: Užfiksuotas itin retas kosminis įvykis – Lietuvoje gyvai galėjo matyti tik skrendantieji lėktuvu

Bet jeigu norite šį reiškinį stebėti asmeniškai, reikės pasirūpinti keliais dalykais. Pirmas – specialios dangaus stebėjimo priemonės su regos apsaugos filtrais. Kadangi Merkurijus nedidelis, specialūs užtemimams stebėti skirti akiniai netiks, bus reikalingas teleskopas su specialiu Saulės filtru. Jeigu bandysite įžiūrėti Merkurijų be akių apsaugos, nei Merkurijaus pamatysite, nei apskritai nieko ilgą laiką nematysite, nes nuo ilgo žiūrėjimo į Saulę galimi net ir negrįžtami akies tinklainės pažeidimai.

Antras dalykas – veikiausiai prireiks lėktuvo bilieto, nes didžiąją dalį Lietuvos šiuo metu dengia tankūs debesys.

Bet tikriausiai patogiausias (ir sveikatai saugiausias) būdas stebėti užtemimą – prie kompiuterio ekrano. NASA palydovas „Solar Dynamics Observatory“ (SDO) bus idealioje Merkurijaus tranzito stebėjimo pozicijoje, o JAV kosmoso agentūra yra pasirengusi beveik tiesiogiai transliuoti reginį – jį galėsite pamatyti paspaudę šią nuorodą. Jeigu norite iš anksto pasižiūrėti, maždaug koks reginys jūsų laukia – peržiūrėkite 2016 m. Merkurijaus tranzito, taip pat nufilmuoto SDO, vaizdo įrašą.

VIDEO: NASA's SDO Captures Mercury Transit Time-lapse

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius