Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2013 kovo 22d. 15:30

Pirmojo lietuviško palydovo kūrėjai: „Jo paleidimas – tik žvakutė ant torto“

Lietuviškas palydovas, planuojama, kils 2013-aisiais
„Aviacijos pasaulio“ nuotr. / Lietuviškas palydovas, planuojama, kils 2013 metų rudenį
Pirmojo lietuviško palydovo „LituanicaSAT-1“ iniciatoriai jau pradėjo montuoti įrenginio techniką, tačiau iki paleidimo dar liko bemaž pusmetis, o per likusį laiką reiks atlikti nemažai darbų.

„Palydovo paleidimas – tai tik žvakutės uždegimas ant torto. Mums įdomu nueiti kelią iki to: kurti, konstruoti, užmegzti tarptautinius ryšius ir t.t.“, – sako projektą vykdančios VšĮ „Inovatyvūs inžineriniai projektai“ direktorius Vytenis Buzas.

Tris mėnesius su kolega Laurynu Mačiuliu stažavęsi NASA, lietuviškojo palydovo kūrėjai prisipažino, kad pirmasis mūsų šalies palydovas kuriamas tik iš entuziazmo, o finansavimo šaltinių ieško patys projekto autoriai.

„Šiam entuziazmu grįstam projektui reikalavimai labai dideli, taikomi aukščiausi standartai. Palydovas, pavadintas garsių lakūnų S. Dariaus ir S. Girėno garbei „LituanicaSAT-1“, bus paleistas rudenį iš JAV. Lietuvoje jau nemažai rimtų organizacijų, žmonių prisidėjo prie projekto. Palydovu bus bandoma padaryti pirmąją Lietuvos nuotrauką iš kosmoso, vykdomi tam tikri eksperimentai“, – sakė V. Buzas. Jis skaičiuoja, kad projektas jau „kainavo“ per 10 tūkst. valandų darbo, o liko dar beveik antra tiek – apie 8 tūkst. valandų.

10 kubinių centimetrų dydžio palydovas bus paleistas apskritimine orbita 400 km aukštyje ir skries 7,8 km per sekundę greičiu. Jo numatomas gyvavimo kosmose laikas – daugiau nei 6 mėnesiai (kiek šis palydovas dirbs iš tiesų, priklausys nuo tokių faktorių, kaip saulės aktyvumas ir Žemės atmosferos pokyčiai).

Artimiausiu metu lietuviai planuoja pasirašyti bendradarbiavimo sutartį su NASA – tikimasi, kad tai įvyks per mėnesį. „Tokiu būdu bus nutiestas transatlantinis tiltas tolimesniam tobulėjimui ir žengimui į kosmosą. Tai neabejotinai sukurs technologinę ir ekonominę naudą“, – teigia V. Buzas.

Lietuviai skaičiuoja, kad bendra projekto vertė turėtų siekti apie 1,3 mln. Lt. Iki šiol jie surinko apie 160 tūkst. Lt paramos, o sėkmingam projekto įgyvendinimui dar reikia bent 260 tūkst. Lt. Paremti iniciatyvą gali visi norintys – daugiau informacijos rasite „LituanicaSAT-1“ profilyje socialiniame tinkle „Facebook“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Temos: 1 Palydovas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT