Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 5d. 14:25

Kodėl kerštas džiugina ir kokia jo nauda?

Kerštas
123RF.com nuotr. / Kerštas

Sakoma, kerštas saldus. Daugelis mūsų, nuo ko nors nukentėję, nori skriaudikui padaryti ką nors negero, net jeigu tai yra artimas žmogus: mums atrodo, kad tai kažkokiu būdu kompensuos neigiamus pojūčius.

Prisimenant pasaulio literatūros istoriją, žmonės taip elgėsi visais laikais – pakanka prisiminti Homero „Ilijadą“ ar Šekspyro „Hamletą“. Iš kur žmoguje, kaip atsakas į skriaudą, randasi noras pabūti „blogu vyruku“, kas dedasi mūsų smegenyse, kai galvojame apie kerštą, ir kuo kerštingumas gali pasitarnauti visuomenei?

Keršto jausmas – galingas emocinis stimulas. Jis skatina nusikalsti (remiantis statistika, keršto ir įniršio motyvai figūruoja pusėje žmogžudysčių) ir formuoja valstybės politiką – siekis atkeršyti už teroro aktus Niujorke pradėjo JAV karą Afganistane ir buvo viena iš svarbiausių operacijų Irake priežasčių. Psichologai nemažai žino apie noro atkeršyti rezultatą – agresiją. Savotiškas agresijos tarpininkas ir atsparos taškas – kerštas – ilgai slėpėsi šešėlyje, tačiau dabar mokslas stengiasi atsigriebti.

Baudimo malonumas

Ar galima šią skriaudą kompensuoti kerštu? Panašu, kad taip

Kai mus įžeidžia, sakome, kad mums skaudu, ir tai ne tiesiog žodžiai. Funkcinės magnetinio rezonanso tomografijos tyrimais nustatyta, kad bendruomenės atmetimas aktyvina smegenų sritį, siejamą su fiziniu skausmu – dorsaline priekine juosta, priekine juostuotąja žieve ir priekine centrinės skilties dalimi. Tos pačios smegenų sritys būna aktyviausios žmonių, linkusių agresyviausiai reaguoti į įžeidimą, smegenyse.

Ar galima šią skriaudą kompensuoti kerštu? Panašu, kad taip. 2004 metais Ciuricho universiteto (Šveicarija) mokslininkai atliko eksperimentą. Savanoriams jie pasiūlė sudalyvauti žaidime, kur jie turėjo perduoti pinigus kitam žmogui, o šis spręsdavo, grąžinti juos žaidimo partneriui ar ne. Jei vienas dalyvis būdavo godus ir porininkui nieko negrąžindavo, šis galėdavo nubausti pirmąjį, ir paprašyti organizatorių paimti iš jo bet kokią sumą (tačiau už galimybę nubausti partnerį turėdavo mokėti ir jis pats).

Dalyviai galimybe nubausti partnerį už godumą naudodavosi netgi tada, kai už tai reikėdavo sumokėti iš savo kišenės. Savanorių smegenų skenavimas parodė, kad priimant sprendimą nubausti, aktyvuodavosi uodeguotasis branduolys – nedidelė, prieš gumburą esanti struktūra, dalyvaujanti apdovanojimo sistemoje (toje pačioje, kuri skatina pripratimą prie saldumynų, azartinių žaidimų ir panašiai). Kuo didesnė buvo porininkui skiriama „bauda“, tuo intensyviau veikdavo uodeguotasis branduolys. Kiti eksperimentai su kerštavimu parodė ir kai kurių kitų smegenų sričių, susijusių su malonumu, aktyvavimą.

„Saldaus keršto“ hipotezę neseniai patvirtino Kentukio ir Virdžinijos universitetų (JAV) mokslininkų tyrimas, kuriuo buvo tikrinamas ryšys tarp atstūmimo ir agresijos. Psichologai padalino eksperimentą į dvi dalis. Pirmoje dalyvių prašyta parašyti esė asmenine tema, o paskui perduoti ją kitiems, kad šie įvertintų darbą. Dalis grupės gavo gerus atsiliepimus, o dalis – labai blogus: „Tai blogiausia mano skaityta esė“. Iš tiesų, blogus atsiliepimus surašė eksperimento organizatoriai, tačiau bandomieji to nežinojo. Po to dalyviams buvo leista simboliškai išreikšti nepasitenkinimą, smeigtukais badant vudu lėlę, įsivaizduojant kritikus. Neigiamai įvertintų darbų autoriai vidutiniškai į lėles susmeigdavo daugiau smeigtukų. Tačiau po to atlikta apklausa parodė, kad jų nuotaika buvo ne prastesnė, nei prasidedant eksperimentui ir niekuo nesiskyrė nuo prastų įvertinimų negavusių dalyvių nuotaikos.

Pasirodo, kerštas ne šiaip teikia malonumą – žmonės sąmoningai naudojasi juo, tikėdamiesi tą malonumą patirti

Paskui mokslininkai atliko antrą eksperimento etapą. Šį kartą dalyviams buvo duotos tabletės, kurios, kaip buvo pasakyta, „stabilizavo nuotaiką“ ir neleido jai kisti (iš tiesų tabletėse jokios veikliosios medžiagos nebuvo). Paskui dalyviams buvo pasiūlyta sužaisti virtualų žaidimą kamuoliu su dviem partneriais (jų vaidmenis atliko kompiuteriai, tačiau bandomieji to nežinojo). Žaidimo metu programa specialiai sumažindavo žmogaus dalyvavimą iki minimumo, taip pašalindama jį iš bendrų „linksmybių“. Po to „atstumtiesiems“ buvo suteikiama galimybė atkeršyti už savo vienatvę, įjungiant garso signalą kambaryje, kuriame, kaip manė dalyviai, yra jų skriaudikai. Paaiškėjo, kad suteikti nemalonumą kitiems žmonėms norėjo būtent tie bandomieji, kuriems nebuvo duotos „tabletės“. O maniusieji, kad jų nuotaika nepagerės, nebuvo linkę gerinti jos kerštu.

Šie eksperimentai pateikia įdomias išvadas. Pasirodo, kerštas ne šiaip teikia malonumą – žmonės sąmoningai naudojasi juo, tikėdamiesi tą malonumą patirti. „Tai susiję su emocijų reguliavimu“, – aiškina tyrimo bendraautorius Davidas Chesteris, psichologas iš Virdžinijos sandraugos universiteto. Po keršto akto, įžeistų eksperimento dalyvių emocijos normalizuodavosi, nuotaika buvo tokia pati, kaip ir tų, kurių niekas neskriaudė.

Nors didelės tyrimų bazės apie kerštą dar nėra, mokslininkai gali pagrįstai teigti, kad kerštas teikia tokį pat nedelsiamą malonumą, kaip ir kiti priklausomybę sukeliantys veiksmai, pažymi D.Chesteris. „Galų gale jausitės blogiau, nei iš pradžių“, - sakė psichologas.

Keršto nauda

Keršto troškimą galima pavadinti destruktyviu elgesiu. Kai akis uždengia „raudona skraistė“, apie pasekmes nebegalvojame – apie tai byloja ir kerštaujant įvykdytų nusikaltimų skaičius.

Nepaisant to, tyrėjai mano, kad gamtai kažkam prisireikė keršto. Michaelas McCullough, psichologas, Majamio universiteto Žmogaus evoliucijos ir elgsenos laboratorijos direktorius ir knygos apie kerštą ir atleidimą autorius, daro prielaidą, kad noras trenkti skriaudėjui turi evoliucinę paskirtį.

Kerštaudami vyrai patiria didesnį malonumą už moteris, kurios, savo ruožtu, linkusios patirti empatiją kenčiančiam žmogui

Jis mano, kad kerštas gali būti apsauginio mechanizmo elementas: įkąsiu tau arba trenksiu, kad tu nepakenktum man. Kadangi, kaip išsiaiškinta, žmogaus smegenys kerštaudamos patiria malonumą, galima daryti prielaidą, kad visuomenės dauguma yra linkusi kerštauti. O jei taip, svarsto M.McCullough, visuomenėje įsitvirtina supratimas, kad, agresija susilauks atpildo. Tą patį efektą sukelia ir tai, kad noras atkeršyti būna stipresnis, jei mus įžeidė kitų akyse. Kitaip tariant, kerštas – sulaikymo instrumentas. Panašūs mechanizmai – padidinti netinkamo elgesio „kainą“ bendruomenės nariams – užfiksuoti ir paukščių, žuvų ir kitų gyvūnų populiacijose. Kartais, priduria D.Chesteris, kerštas gali palaikyti žmogaus jėgas ir gyvybę – toks pavyzdys pateikiamas filme „Išgyvenęs“, kuriame nukamuotas Leonardo di Kaprio herojus, nepaisant visų sunkumų, pričiumpa savo sūnaus žudiką.

Kerštaudami vyrai patiria didesnį malonumą už moteris

Įdomu, kad kerštas ne visus veikia vienodai. 2006 metais publikuotas tyrimas rodo, kad kerštaudami vyrai patiria didesnį malonumą už moteris, kurios, savo ruožtu, linkusios patirti empatiją kenčiančiam žmogui (nors jis kenčia ir pelnytai). Kitas eksperimentas parodė, agresyvus elgesys patyrus skriaudą, priklauso nuo asmenybės psichotipo.

Be to, nors D.Chesteris su kolegomis savo bandyme ir stebėjo, kad kerštas kelia ūpą, yra eksperimentų, rodančių priešingą vaizdą. 2008 metais psichologas Kevinas M. Carlsmithas iš Colgate universiteto (JAV) aprašė eksperimentą, kuriame grupė skirdavo pinigus bendram reikalui, kai tuo tarpu vienas dalyvis (specialiai instruktuotas) veikė prieš bendrą interesą ir galiausiai uždirbo daugiau, palikdamas kitus be pinigų. Po to, kai žmonėms buvo suteikta galimybė atkeršyti egoistui (skirti baudą), tyrėjai apklausė juos, teiraudamiesi apie nuotaiką. Paaiškėjo, kad nubaudusieji nesąžiningą dalyvį jautėsi blogiau už tuos, kurie tokios galimybės neturėjo, nors iki keršto įvykdymo tikėjosi priešingo rezultato – jie manė, kad nubaudimas pagerins jų nuotaiką. Tai yra, atkeršiję žmones tapo nelaimingesni.

Kerštas pasitenkinimą suteikia tik atitinkamomis sąlygomis

Psichologai spėja, kad kerštas pasitenkinimą suteikia tik atitinkamomis sąlygomis. Viena iš jų – skriaudikas turi ne tik gauti neigiamą potyrį, bet ir privalo suprasti jo priežastį. Tada keršytojas gali galvoti, kad jis „atkūrė teisingumą“. Tačiau teisingumo atstatymui gali pasitarnauti ne tik kerštas: pasak psichologo ir elgesio tyrinėtojo Dano Ariely, skriaudiko atsiprašymas nuskriaustajam teikia panašų pasitenkinimą – žmonės bent jau nustoja ieškoti būdų ką nors nubausti.

Net laikant keršto troškimą evoliucijai reikalingu bruožu, nesame jam pasmerkti. Idant kerštas netaptų uždaru ratu, elgesio specialistai pataria visų pirma suprasti, kad kerštingumas – bazinė žmogiška reakcija į išdavystę. Prieš nubaudžiant skriaudiką, mums atrodo, kad tai suteiks malonumą, tačiau iš tiesų gali suteikti tik nemalonumų – toliau griauti pasitikėjimą, ardyti ryšius ir kitas visiems kenkiančias pasekmes.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gazas

Liudininko žvilgsnis į masinę avariją Vilniuje: ar ją lėmė ir Seimo pirmininko kortežas?

Verslas

„Ryanair“ SMS žinutė 50 tūkst. klientų: jūsų skrydis atšauktas

Gazas

Po apsilankymo automatinėje plovykloje pabiro BMW žibintai, o ekspertai apkaltino vairuotoją

Verslas

Įspūdingas pusmečio derlius: milžiniški laivai pildo Klaipėdos uosto kišenes

Aktualu

15min studijoje – pasakojimas apie „Alfa vyrą“ demaskavusio žurnalistinio tyrimo užkulisius

Verslas

Apie pinigų plovimą pranešusi „Revolut“ atskleidė, kaip sustabdė bandymą sukčiauti

Aktualu

Iš „Alfa vyro“ bute rastos vaizdinės medžiagos policija sprendžia, kad gali būti daugiau nukentėjusių merginų – kviečia atsiliepti

Aktualu

Marijampolė ūžia: iš pradžių lervos, dabar – fekalijomis smirdintis vanduo

Konkurso „Debiutas“ nugalėtoja nuotraukose atskleidžia atminties ir vaizduotės žaismę

Sportas

Sunkiaatletis Aurimas Didžbalis nustebo išgirdęs palankią žinią iš laboratorijos

Aktualu

Vilniuje palaidota rašytoja V.Jasukaitytė

Sportas

„Sūduvos“ treneris po istorinio pasiekimo: „Tikėjomės didelio spaudimo“

Mokslas.IT

Kokios „Google“ nuodėmės Europoje įvertintos 4,34 mlrd. eurų bauda?

Vardai

Daina Bosas teisme švenčia pergalę: dukrai dėl skandalingų skiepų – kompensacija, medikei – nelaisvė

Gazas

Pokyčiai sostinės „pedagoginiame“ žiede: keisis eismo tvarka

Vardai

Mantas Katleris – apie sulaikytą „Alfa vyrą“: „Būtume žinoję, šokti viliotinio nebūtume kvietę“

Vardai

Vyro ir žmonos akrobatinis numeris vos nesibaigė tragedija: nepavykusį triuką užfiksavo kameros

Gyvenimas

Interjero architektės patarimai, kaip įsirengti funkcionalią ir stilingą virtuvę

Vardai

Ketvirtadienį 15min studijoje – Beata Tiškevič ir Saulius Baradinskas apie 55 km žygį Islandijoje

Mokslas.IT

Ant Turino drobulės matomas piešinys niekaip negalėjo būti paliktas Jėzaus

Naujienos

Verslas

Kova su čeburekų pardavėjais – įteisinimui neprieštarautų ir Palangos policijos vadas

Aktualu

Archeologas R.Freundas: norėdami sunaikinti Didžiąją Vilniaus sinagogą, sovietai ją išsaugojo

Sportas

Kruvinas futbolo čempionatas Rusijoje baigėsi: ar Kataras gerbs žmogaus teises?

Sportas

Antidopingo specialistė neskuba džiaugtis dėl posūkio dopingo skandale

Vardai

Pirmą kartą ant podiumo – krūtimi kūdikį maitinantis modelis: „Atstovauju dirbančioms mamoms“

Pasaulis kišenėje

Ispanijos kurortui įgriso nepadorūs turistai: dalins tūkstantines baudas

Gazas

Liudininko žvilgsnis į masinę avariją Vilniuje: ar ją lėmė ir Seimo pirmininko kortežas?

Gazas

Po apsilankymo automatinėje plovykloje pabiro BMW žibintai, o ekspertai apkaltino vairuotoją

Konkurso „Debiutas“ nugalėtoja nuotraukose atskleidžia atminties ir vaizduotės žaismę

Verslas

Įspūdingas pusmečio derlius: milžiniški laivai pildo Klaipėdos uosto kišenes

Verslas

„Ryanair“ SMS žinutė 50 tūkst. klientų: jūsų skrydis atšauktas

Aktualu

Sportas ir politika: rusas turistas Turkijoje užmušė kroatus pasaulio čempionate palaikiusį ukrainietį

Aktualu

Ką darys valstybė, teismui nepatvirtinus taikos sutarties su „Danpower Baltic“?

Aktualu

15min studijoje – pasakojimas apie „Alfa vyrą“ demaskavusio žurnalistinio tyrimo užkulisius

Vardai

Daina Bosas teisme švenčia pergalę: dukrai dėl skandalingų skiepų – kompensacija, medikei – nelaisvė

Aktualu

Garliavos dilema: kas svarbiau – ąžuolas, žmonės ar kvadratinis metras žemės?

Vardai

Mantas Katleris – apie sulaikytą „Alfa vyrą“: „Būtume žinoję, šokti viliotinio nebūtume kvietę“

Verslas

Apie pinigų plovimą pranešusi „Revolut“ atskleidė, kaip sustabdė bandymą sukčiauti

Seksualinę prievartą patyrę žmonės neretai tyli ir nesikreipia pagalbos, nes jiems gėda. Tačiau būtent jie yra aukos. Apsiginti, atkurti teisingumą ir rasti sielos ramybę tėra vienintelis kelias – pasitikėti teisėsauga.
Aktualu

Iš „Alfa vyro“ bute rastos vaizdinės medžiagos policija sprendžia, kad gali būti daugiau nukentėjusių merginų – kviečia atsiliepti

Gazas

Pokyčiai sostinės „pedagoginiame“ žiede: keisis eismo tvarka

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT