Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 13d. 13:31

Kodėl žuvų tinklainė regeneruotis gali, o žmonių – ne, nors visi mechanizmai yra?

Žuvelė zebrinė danija (Danio rerio)
123RF.com nuotr. / Žuvelė zebrinė danija (Danio rerio)

Tinklainės pažeidimas yra pagrindinė žmonių aklumo priežastis, paveikianti milijonus žmonių visame pasaulyje. Deja, tinklainė yra vienas iš nedaugelio audinių, kurių mes, žmonės, negalime atkurti.

Skirtingai nei mes, zebrinės danijos sugeba atkurti savo akių tinklainę. Mes dalijamės 70 procentų savo genų su šiomis mažomis žuvytėmis, o mokslininkai ką tik rado bendrų genų, kurie suteikia galimybę regeneruoti tinklainę.

Tinklainė yra mūsų akių dalis, kuri reaguoja į šviesą. Joje yra šviesą aptinkantys stiebeliai ir spalvą atskiriantys kūgeliai, taip pat neuronai ir sinapsės, kurie perduoda gautą šviesos informaciją mūsų smegenims.

Vystymosi metu tinklainė susidaro iš augančių smegenų, todėl iš tikrųjų smegenų audinys atsiduria mūsų akių gale, sudarantis centrinės nervų sistemos dalį.

Miulerio glijos ląstelės taip pat yra tinklainės dalis. Jos atlieka „namų tvarkymosi“ funkciją. Kai kuriose žuvyse ir ropliuose šios Miulerio glijos regeneruoja neuronus, kurie vėliau gali dalytis į tinklainės neuronus, įskaitant fotoreceptorius, tokius kaip stiebeliai ir kūgeliai.

Johno Hopkinso universiteto (JAV) mokslininkai, tirdami zebrinės danijos, vištų ir pelių genus pastebėjo, kad Miulerio glijos ląstelės reagavo po sužalojimų.

Suaktyvinti genai buvo susiję su sužalojimo stabdymu, kviečiant imunines ląsteles išvalyti pažeistus audinius ir kovoti su galimais įsibrovėliais.

Tyrėjai taip pat pastebėjo, kad po tinklainės pažeidimo visų trijų rūšių glijos ląstelės nustojo gaminti NFI – baltymą, kuris neleidžia ląstelei pasiekti DNR bitų, iš esmės išjungdamas genus.

Mokslininkai sustabdė Miulerio glijos ląsteles, gaminančias NFI baltymą, ir ląstelės po sužalojimo pradėjo regeneruoti tinklainės neuronus suaugusioms pelėms.

Pasak tyrimo autorių, žinduoliai, įskaitant žmones, gali regeneruoti tinklainės nervines ląsteles, tačiau tam tikras evoliucinis veiksnys šią galimybę sustabdė.

Miulerio glijos ląstelės apriboja infekcijų plitimą ir jeigu jos virsta neuronus gaminančiomis ląstelėmis, jos nebegali atlikti šios apsauginės funkcijos. Tad, mokslininkų teigimu, tai ir yra priežastis, kodėl žmogaus tinklainė negali regeneruotis. Viskas paremta savisaugos principu. Zebrinės danijos nėra apsaugotos nuo infekcijų, tad dažnai pažeidžiama tinklainė regeneruojasi. Žmogaus tinklainei, apsisaugančiai nuo infekcijų, evoliuciškai nėra prasmės regeneruotis. Tačiau nekalbame apie rimtus fizinius pažeidimus.

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Video

03:10
01:04
12:56

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT