-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl chameleonai keičia spalvą

Chameleonų gebėjimas keisti odos spalvą jau seniai įsitvirtino folklore. Tačiau tikrosios šio spalvingo gebėjimo priežastys ilgai nebuvo žinomos.
Chameleonas
Chameleonas / Scanpix nuotr.
Temos: 2 Spalva Chameleonas

Paprastai chameleonai stengiasi kuo labiau susilieti su aplinka. Bet kai suaugęs patinas susitinka varžovą, jis mikliai paryškėja, pakeisdamas, pavyzdžiui, žalią spalvą į geltoną.

„Nature Communications“ paskelbė, kad chameleonai keičia spalvą pertvarkydami nanokristalų gardelę viršutiniame odos ląstelių sluoksnyje.

Mokslininkai manė kad jie tai atlieka perkeldami pigmentus odos ląstelėse. Tačiau dabar „Nature Communications“ paskelbė, kad chameleonai keičia spalvą pertvarkydami nanokristalų gardelę viršutiniame odos ląstelių sluoksnyje.

Šiose ląstelėse, vadinamuosiuose iridoforuose, yra maži kristalai, sudaryti iš guanino, vienos iš nukleininių rūgščių, sudarančių DNR. Nanokristalai yra išdėstyti labai tvarkingai, todėl įprastai atspindi vieną šviesos spalvą, pavyzdžiui, žalią.

Bet kitam patinui prisiartinus, gyvūnai patempia savo odos ląsteles, taip praplatindami nanokristalų gardelę, priversdami ją atspindėti ilgesnių šviesos bangų spalvą, šiuo atveju geltoną.

Be to, mokslininkai išsiaiškino, kad chameleonai turi ir antrą, gilesnį iridoforų sluoksnį, atspindintį šilumos, infraraudonuosius spindulius, ir, manoma, tai padeda gyvūnui neperkaisti. Šios įžvalgos gali padėti mokslininkams kurti naujas medžiagas, kurios deformuodamosi keistų spalvą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius