Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 birželio 27d. 11:44

Pasirašyta Lietuvos asocijuotos narystės sutartis su CERN

Fabiola Gianotti  ir Linas Linkevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Sutarties pasirašymo ceremonija

Antradienį Vilniuje pasirašyta Lietuvos ir CERN sutartis dėl asocijuotos narystės.

Pasirašyti sutarties į Lietuvą atvykusi Europos branduolinių tyrimų organizacijos (CERN) generalinė direktorė Fabiola Gianotti teigė, kad Lietuvos narystė šioje organizacijoje atveria plačias galimybes šalies mokslui ir verslui.

Pasirašiusi Lietuvos asocijuotos narystės sutartį, ji teigė, kad Lietuva prisideda prie kitų technologijų srityje pirmaujančių Europos šalių.

„Sutarties pasirašymas šiandien žymi dar vieną mūsų bendradarbiavimo žingsnį į priekį, Lietuvos pramonė turės galimybę siekti pasirašyti kontraktus su CERN, Lietuvos mokslininkai galės siekti įsidarbinti personalo pozicijose. Lietuvos Respublika turės vietą CERN taryboje Finansų komitete kartu su kitomis mokslo, technologijų srityse pirmaujančiomis Europos ir kitomis valstybėmis“, - ceremonijoje teigė F.Gianotti.

Sutartį iš Lietuvos pusės pasirašė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

F.Gianotti pažymėjo, kad nuo 2004-ųjų, kai Lietuva pradėjo bendradarbiavimą su CERN pasirašydama pirmąjį susitarimą, Lietuvos mokslininkai tapo plačiai pripažinti pasaulyje. Ji priminė, kad be čia dirbančių Lietuvos mokslininkų, per daugiau nei dešimtmetį CERN vasaros stovyklose apsilankė per 50 Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų.

„Jūs esate tarp valstybių, kurioms šis procesas vyko greičiausiai“, - kalbėjo CERN vadovė.

Ji padėkojo už Vilniaus universiteto indėlį įsteigiant branduolinių dalelių padalinį, taip pat reikšmingai įvertino D.Grybauskaitės vizitą CERN pernai sausį - tai buvo pirmasis F.Gianotti susitikimas su užsienio šalies vadovu.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Saulė Mačiukaitė-Žvinienė sako, kad Lietuvos narystė Europos branduolinių tyrimų organizacijoje (CERN) suteiks galimybių ne tik šalies mokslininkams, bet ir verslo atstovams.

„Šiandien Lietuvai yra svarbi diena, nes mes tampame pasaulio pažangiausių mokslo valstybių bendruomenės nariais. Tai yra pripažinimas Lietuvos mokslui, pripažinimas Lietuvos potencialui. (...) Su šia naryste atsiveria galimybės ne tik mokslui, bet ir verslui – mūsų verslas, konkrečiai lazeriai, biomedicina, bioinžinerija, aukštosios technologijos, turi visas galimybes parodyti savo gamybinį potencialą“, – antradienį interviu Žinių radijui sakė prezidentės patarėja švietimui, mokslui ir inovacijoms S. Mačiukaitė-Žvinienė.

Anot jos, Lietuvai tapus asocijuotąja CERN nare, mūsų šalyje bus siekiama įkurti verslo inkubatorių. Tokių pasaulyje šiuo metu yra 6.

„Inkubatorius nebus skirtas tik Lietuvos verslui, jis bus skirtas visos Europos verslui. Bus siekiama pritraukti inovatyvų verslą iš įvairių šalių, kad jis čia steigtųsi ir savo intelektine nuosavybe bei atradimais dalintųsi su Lietuvos bendruomene“, – kalbėjo prezidentės patarėja.

Europos branduolinių tyrimų organizacijoje atliekami unikalūs moksliniai eksperimentai, galintys pakeisti žmonijos ateitį, čia dirba talentingiausi planetos mokslininkai, tarp jų ir Lietuvos atstovai, stažuojasi mūsų dėstytojai ir mokytojai.

Lietuva su CERN bendradarbiauja beveik ketvirtį amžiaus – nuo 1993 metų, vykdo bendrus projektus su Vilniaus, Vilniaus Gedimino technikos, Kauno technologijos, Lietuvos sveikatos mokslų universitetais, lazerių gamintojais „Ekspla“ ir „Standa“.

Iki šiol CERN turėjo 22 nares ir 4 asocijuotąsias nares. Po CERN Tarybos sprendimo Lietuva tapo penktąja asocijuotąja nare.

Šiuo metu 40 pasaulio šalių veikia 170 CERN duomenų centrų, kurie sukuria apie 2 milijonus darbo vietų.

Narystė organizacijoje Lietuvai kainuos apie 900 tūkst. eurų per metus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT