Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nauji taršos padariniai: atmosferoje aptiktos uždraustos ozoną ardančios medžiagos

Ozono sluoksnis 2011 m. gruodžio 29 d.
EEA iliustr. / Ozono sluoksnis 2011 m. gruodžio 29 d.
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Ozono sluoksniui kyla nauja grėsmė: atmosferoje aptiktas keturių ozoną ardančių chlorfluorangliavandenilių (CFC) gausėjimas. CFC buvo atsisakyta pagal tarptautinę konvenciją, bet sutarties neapibrėžtumai reiškia, kad nėra aišku, ar vienas iš aptiktų chemikalų, CFC-113a, yra teisiškai nelegalus, ar leidžiamas.

Johannesas Laube iš Rytų Anglijos universiteto Norwiče, sako, kad jo komanda aptiko keturias ozoną ardančias medžiagas, analizuodami Grenlandijos sniege įkalintą orą ir oro pavyzdžius iš Tasmanijos, esančios Australijoje. Jų analizė rodo, kad keturi chemikalai, pirmą kartą aptikti atmosferoje – CFC-112, CFC-112a, CFC 113a ir HCFC-133a – išskiriami šiauriniame pusrutulyje, bet neaiški tiksli vieta ir kas juos išskiria.

Daugiausiai rūpesčių, anot jo, kelia CFC-113a. Bendra šio junginio emisija tebėra santykinai maža, bet greitai auga – tarp 2010 ir 2012 m. jo lygis išaugo daugiau, nei du kartus. Jis naudojamas kaip žaliava, gaminant hidrofluoroangliavandenilius – plačiai naudojamus CFC pakaitalus oro kondicionavimo sistemose – ir kai kuriuose insekticiduose.

Pramoninė landa

J.Laube įspėjo, kad keturi jo komandos aptikti CFC tikriausiai tėra ledkalnio viršūnė.

Visi šie keturi chemikalai yra uždrausti pagal 1987 m. ozoną ardančių medžiagų naudojimą draudžiantį Monrealio protokolą. Bet, sako J.Laube, „CFC-113a saugo landa protokole, leidžianti pramonei naudotis išimtimis.“ Jungtinių Tautų Aplinkosaugos programa Nairobyje, Kenijoje, gavo vyriausybių ataskaitas, kad CFC-113a buvo naudojamas pesticidų gamyboje 2003 m., bet nepaskelbė detalių apie panaudotą kiekį.

„Paprasčiausiai nežinome, ar atmosferoje mūsų surastos emisijos yra išimčių emisijos ar atsirado dėl kokio nors nelegalaus gamintojo, – sakė J.Laube. – Kaip bebūtų, emisijos sparčiai auga, ir tai kelia nerimą.“

Martinas Chipperfieldas, atmosferos chemijos profesorius iš Lydso universiteto Jungtinėje Karalystėje sakė, kad dabar aptikti kiekiai sudaro mažiau nei vieną procentą nuo kiekio, nustatyto prieš Monrealio protokolo pasirašymą.

Steve'as Montzka iš JAV nacionalinės Okeanų ir atmosferos administracijos Boulderyje, Kolorado valstijoje, sutinka: „Kalbame apie labai mažas ištakas. Dokumentas naudingas tuo, kad nukreipsime radarą į šias medžiagas, kad jos netaptų reikšmingomis.“

Bet J.Laube įspėjo, kad keturi jo komandos aptikti CFC tikriausiai tėra ledkalnio viršūnė: „Dar neapskaičiavome kiekio, bet jau radome dar dešimtis anksčiau neaptiktų ozoną ardančių medžiagų, ir ieškome toliau.“

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT