Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 25d. 20:00

Nuo COVID-19 mirusių pacientų skrodimai parodė 4 pagrindines organizmo pažeidimų formas

Indijoje nuo COVID-19 miršta vis daugiau žmonių
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Indijoje nuo COVID-19 miršta vis daugiau žmonių

Nuo pat pirmųjų COVID-19 atvejų medikams buvo žinoma, kad kažkoks naujas virusas sukelia sunkią, ūmią kvėpavimo nepakankamumo būklę. Vėliau ligos simptomų sąrašas buvo ilginamas, o gydytojai patologai pradėjo aiškintis, kaip tiksliai virusas žaloja žmonių organizmus. Neseniai prestižiniame medicinos žurnale „The Lancet“ publikuotame straipsnyje jo autoriai nurodo, jog pagrindinės viruso „veikimo kryptys“ yra keturios.

Į Londono imperatoriškojo koledžo (JK) Ląstelinės patologijos fakulteto mokslininkų vykdytą tyrimą buvo įtraukti 10 pacientų, mirusių tarp kovo 1 ir balandžio 30 dienos, kuriems dar gyviems esant buvo diagnozuotas COVID-19 ir kurių tiesioginė mirties priežastis buvo būtent ši virusinė infekcija. Pacientų amžius buvo nuo 52 iki 79 metų. Vienam pacientui atlikta tik dalinė autopsija, jis traktuojamas kaip „papildomas“.

Skrodimai parodė, kad visiems pacientams bendras ligos požymis buvo difuzinis alveolių pažeidimas. Be to, bent viename kiekvieno paciento organe pasireiškė pažeidimai dėl kraujo krešėjimo sutrikimų – daugiausiai plaučiuose, širdyje ir inkstuose. Be to, pacientams nustatytas limfocitų (ypač – CD-8 teigiamų T ląstelių) lygio kritimas kraujodarą vykdančiuose organuose, o taip pat – hemofagocitozė.

Kai kuriems pacientams buvo nustatyti ir ganėtinai netikėti simptomai: antinksčių mikroinfarktas, ūminis pankreatitas, perikarditas aortos disekacija, išplitusi mukormikozė ir kt.

Visi 10 pacientų į gydytojus kreipėsi dėl karščiavimo ir apsunkusio kvėpavimo. Dauguma jų mirė per tris savaites nuo pirmųjų simptomų pasireiškimo.

Išplitęs difuzinis alveolių pažeidimas buvo pats būdingiausias COVID-19 sukeliamas pažeidimas. Antrasis itin tipinis patologų radinys šiuose pacientuose buvo bent viena mikro – ar makrotrombozė bent viename gyvybiškai svarbiame organe. Pavyzdžiui, nepaisant to, kad dauguma šių garbaus amžiaus pacientų arba visai nesirgo vainikine širdies liga, arba ji buvo dar labai nedaug pažengusi, dėl virusinės infekcijos neretai išsivystydavo arba vainikinių arterijų, arba širdies smulkiųjų kraujagyslių trombai, dėl ko vystėsi širdies audinio nekrozė (paciento su vainikinės arterijos tromboze atveju – ūmus miokardo infarktas).

Patologai išskyrė ir iki šiol rečiau dėmesį traukusius COVID-19 pažeidimus. Vienas jų – limfocitų „išsekinimas“, jų kiekio sumažėjimas. Kitas – suaktyvėjusi kraujo ląstelių fagocitozė (ląstelių naikinimo procesas). Aktyvios fagocitozės požymių pastebėta blužnyje, limfmazgiuose, kaulų čiulpuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT