Dabar populiaru
Publikuota: 2014 lapkričio 17d. 19:40

Šeši įdomūs faktai apie kūno ląsteles

Laboratorijoje mokslininkai tiria žmogaus kūno ląsteles
Scanpix nuotr. / Laboratorijoje mokslininkai tiria žmogaus kūno ląsteles

Ląstelė – tai gyvo organizmo struktūrinis vienetas, o taip pat ir vienas svarbiausių mokslinių tyrimų objektų. Nors iš ląstelių sudaryta visa gyvybė, tačiau apie jas daugelis žino išties nedaug.

1. Pasak mokslininkų, pirmosios žinomos ląstelės Žemėje atsirado prieš 3,8 mlrd. metų. Tai buvo vienaląsčiai organizmai – prokariotai, kurie neturi branduolio ar kitų, ląstelėms būdingų elementų – organoidų. Bakterijos yra prokariotai, o žmogus sudarytas iš eukariotų. Jų skirtingų rūšių organizme yra apie 200, įskaitant odos, raumenų, nervų, žarnyno, kraujo ir kaulų ląsteles.

Mūsų kūne yra nuo 1 iki 3 kilogramų bakterijų, priklausomai nuo žmogaus dydžio.

2. Daugelis gyvūnų ląstelių yra 0,001 - 0,003 centimetro skersmens, todėl plika akimi jų nepamatysi. Vis dėlto yra keletas išimčių, pavyzdžiui, nervų ląstelės, kurios siunčia elektrinius impulsus į mūsų smegenis.

3. Terminas „ląstelė“ atsirado 1665 metais. Jį sugalvojo britų mokslininkas Robertas Hukas, kuris, žvelgdamas pro mikroskopą į ploną medienos sluoksnį, jame pastebėjo porėtą tinklelio formos struktūrą. Šiandien mokslininkai studijuoja ląsteles pasitelkdami aukštųjų vaizdo technologijų įrangą. Taip pat spalvotus dažus ir žalius fluorescencinius baltymus, gautus iš medūzų.

4. Mūsų kūne yra nuo 1 iki 3 kilogramų bakterijų, priklausomai nuo žmogaus dydžio. Nors bakterinės ląstelės pranoksta viso organizmo ląsteles, tačiau jos yra žymiai mažesnės, dėl to tesudaro mažiau nei 3 procentus mūsų kūno masės. Mokslininkai vis stengiasi išsiaiškinti, kokią įtaką sveikatai daro organizme klestinčios bakterijos.

5. Dažniausiai gyvulinės kilmės ląstelės formavimosi ciklas trunka 24 valandas. Tiek laiko reikia, kad ląstelė atsirastų, visiškai susiformuotų ir galiausiai dauginimosi procese skiltų į dvi dalis. Iš viso, pavyzdžiui, raudonųjų kraujo kūnelių amžius gali siekti iki 120 dienų, tačiau visi ląstelių tipai turi skirtingą gyvenimo trukmę – nuo kelias savaites gyvuojančių odos ląstelių iki visą organizmo egzistavimo laiką nemirštančių sveikų neuronų.

6. Viso gyvenimo metu daugiausia netenkame kraujo kūnelių, odos ir kai kurių organų bei liaukų struktūrų ląstelių. Kiekvieną dieną žmogaus kūne žūsta maždaug 50-70 mlrd. mūsų smulkiausių gyvybinių dalelių, tačiau tai yra dalis normalaus proceso, kuris užtikrina gerą sveikatą ir organizmo apsaugą nuo išorinių veiksnių.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT