Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 15d. 09:00

„iOS 7“: pirmas žvilgsnis vartotojo akimis (apžvalga)

Išmanusis telefonas „iPhone 5“ su operacine sistema „iOS 7“
„Apple“ iliustr. / Išmanusis telefonas „iPhone 5“ su operacine sistema „iOS 7“

Mobilioji operacinė sistema „iOS 7“ yra didžiausias mobiliosios platformos atnaujinimas nuo pat pirmojo „iPhone“ pasirodymo rinkoje 2007-aisiais. Tai pirmadienį, konferencijos „WWDC 2013“ metu, pareiškė „Apple“ vadovas Timas Cookas. Žinot, jei būčiau tai išgirdęs apie ankstesnes „iOS“ versijas, būčiau skaniai pasijuokęs, nes per pastaruosius šešerius metus ši operacinė sistema beveik nesikeitė. Tačiau šį kartą viskas kiek kitaip.

Nuo 2007-ųjų, kuomet kartu su išmaniuoju telefonu „iPhone“ pasirodė ir „iOS“, „Apple“ mobilioji platforma kiekvienais metais tapdavo vis didesniu modifikacijų kratiniu, bet ne visiškai nauja operacine sistema. Žodis „atnaujinome“, o ne „sukūrėme“, „Apple“ pristatymuose įgaudavo vis didesnį vaidmenį. Būtent užmigimas ant laurų, jei galima taip pavadinti, „iOS“ konkurentams suteikė progą ne tik išanalizuoti jos trūkumus, bet ir sukurti itin stiprias alternatyvas, kuriomis dabar bendrai sudėjus džiaugiasi didesnis žmonių skaičius nei pačia „iOS“.

Tikriausiai, sėkmingas kompanijos „Google“ sukurtos mobiliosios platformos „Android“ kelias į Olimpo viršūnę ir išmaniųjų telefonų serijos „Galaxy“ populiarumas privertė „Apple“ susimąstyti ir kompanijos inžinierių bei dizainerių paklausti: „Ei, gal sukuriam ką nors naujo?“ Ir jie sukūrė. 

Nepraėjus net dienai po „iOS 7“ pristatymo jau galėjau išbandyti šią mobiliąją operacinę sistemą. Tad dabar galiu su jumis pasidalinti savo įžvalgomis. Ką „Apple“ sukūrė naujo, ką atnaujino ir kuo „iOS 7“ skiriasi nuo savo pirmtakių?

Dizainas

Steve‘o Jobso įkurta kompanija visada skelbėsi siekianti rasti ryšį tarp techninės ir programinės įrangos. Šiam hipiškai (kvepia Jobso įtaka) kvepiančiam planui įgyvendinti kuo puikiausiai tiko Jonathanas Ive‘as. Jis – ilgametis, didelį talentą kurti puikius produktus turintis vyriausiasis „Apple“ dizaineris, sukūręs visų populiariausių kompanijos produktų dizainą ir dalį vartotojo sąsajos. Būtent J.Ive‘as dirbo prie „iOS 7“ dizaino. Ką jis nuveikė?

Ryškios spalvos yra didžiausias „iOS 7“ išskirtinumas. Pradedant nuo aplikacijų ikonų, baigiant vartotojo sąsaja – ryškios spalvos dominuoja visur. Ankstesnėse „iOS“ versijose taip pat galima išvysti tas pačias spalvas, tačiau jos tokios blankios, kad galima pagalvoti, jog taip buvo sukurta specialiai, norint parodyti „iOS 7“ išskirtinumą, kai ši bus išleista.

Vaivorykštės spalvų spektrą primenantį dizainą papildo ir pakeistas standartinis „iOS“ šriftas bei dar labiau suapvalėjusios ikonos. Sunku nepastebėti dizaine dominuojančių apskritimų, kurie yra daugelio aplikacijų, pavyzdžiui, naršyklės „Safari“, nustatymų ar nuotraukų, piktogramose. Verta paminėti ir didelio internautų dėmesio sulaukusį mobiliojo ryšio padalų atvaizdavimą. Visiems priimtinas, įprastas ir aiškus ryšio stiprumo rodymas vertikaliais stulpeliais pakeistas į penkis taškus. Kodėl? Į šį klausimą atsakymą žino tik pats J.Ive‘as.

Pastebėjau ir tai, kad beveik visos pagrindinės „Apple“ aplikacijos turi po atskirą spalvą. Muzikos aplikacijoje – vien rožinė spalva, užrašuose – geltona, naršyklėje „Safari“ – pilka. Galbūt „Apple“ taip siekia pabrėžti kiekvienos aplikacijos unikalumą ir į ją įdėtą sunkų darbą, o galbūt tai tėra nieko nereiškiančios spalvos, kuriomis tiesiog norima paįvairinti „iOS“ ekosistemą.

Nors daugeliui šios naujovės gali pasirodyti nieko vertos ar matytos kitose mobiliosiose platformose, negalima neigti fakto, kad tai iš esmės pakeitė „iOS“ dizainą. Tik nežinau, ar animacinį filmą primenanti operacinės sistemos išvaizda sužavės solidesnę aplinką mėgstančius „iOS“ vartotojus. 

Tad su kokiomis funkcijomis „Apple“ sujungs šį dviprasmišką dizainą?

Funkcijos

Kiekvienas naujas išmaniojo telefono „iPhone“ modelis atkeliauja su kiek daugiau nei 20 gamyklinių aplikacijų (pvz., muzikos klausymo ar žinučių rašymo) bei su integruotomis paslaugomis (tokiomis kaip „Siri“). Tiesa, dalį aplikacijų „iOS 7“ sistemoje palietė tik dizaino naujovės, kurias išvardinau anksčiau. Todėl papasakosiu plačiau apie tas funkcijas ir aplikacijas, kurios buvo iš pagrindų atnaujintos arba pristatytos pirmą kartą.

Valdymo centras. Tai – iš ekrano apačios ištraukiamas ekrano skydas, kuriame yra sudėtos reikalingiausios telefono funkcijos, pavyzdžiui, žibintuvėlis, „Wi-Fi“, skaičiuotuvas, ekrano ryškumo reguliavimas ir pan. Šiomis gėrybėmis jau senokai džiaugiasi ir rankomis ploja „Android“ vartotojai, o „iOS“ vartotojai arba varvino seilę, arba apsimetinėjo, kad tai nereikalinga. Valdymo centras yra išties naudinga funkcija, leidžianti valdyti svarbiausias telefono funkcijas iš bet kurios aplikacijos jos neišjungiant. Skydas įjungiamas panašiai kaip pranešimų centras, tik pirštu reikia braukti ne iš viršaus į apačią, o iš apačios į viršų.

„AirDrop“. „iOS“ šios funkcijos reikėjo kaip žuviai reikia vandens. Tai – funkcija, leisianti „iOS“ vartotojams tarpusavyje dalintis nuotraukomis, vaizdo įrašais, kontaktais ar bet kokia kita informacija, naudojantis „Wi-Fi“ arba „Bluetooth“ ryšiu. Gaila, tačiau dar neturėjau galimybės išbandyti šios funkcijos su kitais „iOS 7“ vartotojais. Tačiau manau, kad ji veiks ne ką prasčiau už „Galaxy“ alternatyvą „S Beam“ – bent jau nereikės glausti įrenginių vienas prie kito.

Pauliaus Orino / iTouch.lt nuotr./Mobilioji operacinė sistema „iOS 7“
Pauliaus Orino / iTouch.lt nuotr./Mobilioji operacinė sistema „iOS 7“

Daugiaprogramis režimas. Vadinamasis „multitaskingas“ gerokai patobulėjo. Iki šiol dažnas „iOS“ vartotojas stengdavosi ištrinti nereikalingas aplikacijas iš aktyvių aplikacijų sąrašo, kad įrenginys veiktų sparčiau. Tačiau „iOS 7“ to daryti beveik nebereikės: sistema ne tik pati atskirs prioritetines aplikacijas, kurioms reikia skirti daugiau išteklių, bet ir dar greičiau jas įjungs iš budėjimo režimo. Per pastarąsias kelias dienas aktyvias laikiau virš 20 aplikacijų ir jos visos vienodai greitai pasileisdavo ir kitą, ir dar kitą dieną. Žinoma, sparta priklausys nuo to, į kokį įrenginį yra įdiegta „iOS 7“. Bent jau su „iPhone 5“ problemų nekilo.

Nuotraukų galerija ir kamera. „iOS“ kameros aplikacija sulaukė turbūt daugiausiai naujovių – pakeista išvaizda ir įdiegtos naujos funkcijos. Nuo šiol bus galima nuotraukoms priskirti efektus dar net nenufotografavus, t.y. taikyti efektus „realiuoju laiku“. Gal tai ir nėra stebėtina, tačiau norint nuotraukoms priskirti populiarios aplikacijos „Instagram“ lygio efektus, nebereikės naudotis šia aplikacija, kurią, deja, ne visi mėgsta. Be to, „iOS 7“ kameros aplikacijoje bus galima pasirinkti ir nuotraukos dydį: stačiakampio arba kvadrato formos. Nuotraukų galerija supanašėjo su internetinėmis nuotraukų tarnybomis (pvz., „Flickr“ ar „Picasa“). J.Ive‘as suprato, kad kur kas patogiau nuotraukas grupuoti pagal fotografavimo laiką ir vietovę, tad tai bus galima padaryti ir „iOS 7“ nuotraukų galerijoje.

Muzika. Muzikos aplikacijos išdėstymas nepakito, tačiau joje daugiau dėmesio skirta albumų viršeliams, kurie vaizduojami tiek muzikinių kūrinių, tiek albumų, tiek ir kūrinių atlikėjų sąrašuose. Nuo šiol pavertus įrenginį į horizontalią poziciją, albumų viršeliai bus atvaizduojami kur kas patogiau. Kadangi mėgstu tvarką ir savo „iTunes“ muzikos biblioteką esu susitvarkęs, tuščių tarpų tarp albumų viršelių buvo itin mažai. „iOS 7“ vartotojai, kurie norės aplikacijos darnos, taip pat turės tą padaryti. 

Kalbant apie muzikos naujoves „iOS 7“ sistemoje, verta paminėti muzikos transliavimo internetu paslaugą „iTunes Radio“. Deja, ją išbandyti kol kas gali tik JAV gyvenantys programuotojai arba turintys šioje šalyje registruotą „Apple ID“ paskyrą. Nors šia paslauga galės naudotis ir asmeninių bei „Mac“ kompiuterių vartotojai, „iTunes Radio“ vaidins svarbų vaidmenį ir mobiliojoje platformoje – valdymas bus identiškas muzikos aplikacijai. 

Orų prognozės. Pastaruoju metu „Apple“ palaiko itin gerus santykius su kompanija „Yahoo!“, o tai atsispindi ir „iOS 7“. Kiek pamenu, šios kompanijos prognozėmis veikianti „iOS“ orų aplikacija bėgant metams beveik nesikeitė. Tačiau iš esmės keičiant operacinės sistemos dizainą, „Apple“ buvo priversta atnaujinti ir orų aplikaciją, kuri leidžia ne tik peržiūrėti penkių ateinančių dienų orų prognozę, bet ir susižinoti oro drėgmę, debesuotumo lygį, vėjo greitį bei temperatūros pojūtį. Žinoma, tai labai smulkūs atnaujinimai, tačiau kai kam jie buvo labai reikalingi ir laukiami. Tad nuo rudens kiekvienas „iOS“ vartotojas apie orą žinos tiek, kiek žino Naglis Šulija.

Virtualus asistentas. Nors daugelis lietuvių bei kitų tautų dėl savo dialekto negali išnaudoti didžiausių „Siri“ galimybių, virtualus asistentas nusipelno pagyrų. Žinoma, dėl mūsų geografinės padėties negalime liepti „Siri“ už mus atlikti sudėtingesnes užduotis, tačiau galime pasinaudoti tokiomis funkcijomis, kaip informacijos paieška internete ar muzikos grotuvo valdymas. „iOS 7“ platformoje balso agentas tapo protingesnis: nuo šiol „Siri“ pateiks išsamią informaciją iš tokių tarnybų, kaip interneto paieškos sistema „Bing“, internetinė enciklopedija „Wikipedia“ bei trumpųjų žinučių svetainė „Twitter“. Tikėkimės, kad netolimoje ateityje „Apple“ plės „Siri“ suderinamumą ne tik didžiosioms valstybėms.

Piratų įtaka

Stebėdamas „iOS 7“ pristatymą iškart supratau, kad naujoji versija „pasiskolino“ nemažai idėjų iš piratų bendruomenės. Trečių šalių programinės įrangos parduotuvėje „Cydia“ dar iki „iOS 7“ pristatymo galima buvo išvysti daugelį aplikacijų, kurias „Apple“ naujoje versijoje pristatė kaip naujoves. Būtų nesunku išvardinti bent dešimtį tokių „naujovių“, tačiau paminėsiu pačias ryškiausias. 

Taip, tai tikrai yra didžiausias „iOS“ platformos atnaujinimas nuo pirmojo „iPhone“, tačiau tikrai ne toks, koks galėtų būti, o tuo labiau – revoliucinis. Iš esmės pakeistas dizainas ir tik keletas ryškių naujovių yra verti pagyrų. Visa kita – tik atnaujinimų mišinys. 

Pirmoji – valdymo centras. Reikalingiausių funkcijų skydelis toli gražu nėra naujas dalykas operacinėse sistemose. Ja gana seniai naudojasi „Android“ vartotojai, o štai „iOS“ šią funkciją gavo tik dabar. Tačiau neoficialiai valdymo centro alternatyva galima buvo naudotis apie 3–4 metus. „Cydia“ parduotuvėje nemokama aplikacija, pavadinimu „SBSSettings“, savo įrenginį „nulaužusiems“ naudotojams suteikdavo tokias pačias galimybes, kaip ir „iOS 7“ valdymo centras: „Wi-Fi“ ir „Bluetooth“ aktyvavimas, ekrano ryškumo reguliavimas ir pan.

Ne ką mažiau nustebino tai, kad „Apple“ nusprendė sukurti animuotas „iOS“ užsklandas. Tai gerokai pagyvino niūrų, ankstesnėms „iOS“ versijoms būdingą vaizdą. Bet ir šiuo atveju kompanija nesuteikė vartotojams to, ko jie negalėjo turėti anksčiau. Gana populiari „Cydia“ aplikacija „LivePapers“ jau senokai leidžia „nulaužtų“ įrenginių savininkams turėti animuotas ekrano užsklandas, o įdiegus „DeepEnd“ – dar ir 3D darbalaukio fono atvaizdavimą.

Tačiau toks „Apple“ elgesys yra visiškai suprantamas. „iOS“ piratų terpė jau seniai tapo šios operacinės sistemos idėjų bandymo vieta. Kompanija, sekdama „nulaužimų“ (angl. – jailbreak) bendruomenę, gali išsiaiškinti, kokių funkcijų vartotojai nori labiausiai, kas yra įgyvendinama, o ko reikėtų atsisakyti. Tik tokiu atveju, kai perimamos kažkieno jau sukurtos idėjos, galbūt nereikėtų viešai skelbti to „naujovėmis“, o tiesiog tyliai įdiegti šias visiems mobiliųjų įrenginių vartotojams reikalingas funkcijas.

Verdiktas

Vos įsidiegus naująją „iOS 7“, teko kelioms minutėms kvailai spoksoti į ekraną ir apsiprasti su nauja aplinka. O tai reiškia, kad „Apple“ išties padarė kažką naujo. 

Taip, tai tikrai yra didžiausias „iOS“ platformos atnaujinimas nuo pirmojo „iPhone“, tačiau tikrai ne toks, koks galėtų būti, o tuo labiau – revoliucinis. Iš esmės pakeistas dizainas ir tik keletas ryškių naujovių, pavyzdžiui, „AirDrop“, yra verti pagyrų. Visa kita – tik atnaujinimų mišinys. 

Žinoma, „Apple“ turi dar bent 3 mėnesius „iOS 7“ tobulinimui, todėl neabejoju, jog tai, ką pamatėme šią savaitę, tėra įžanga į revoliucinę „iOS“ sistemą, kurios galutinį variantą išvysime jau šį rudenį.

iTouch.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų – Medicinos banko savininkas Saulius Karosas

Aktualu

Kandidatų į prezidentus debatai KTU: švietimui prioritetą teiktų visi

Mokslas.IT

Kaip sekasi blokuoti „Linkomaniją“?

Verslas

R.Masiulis: pateikti civiliniai ieškiniai dėl Registrų centro „išskirtinių tarpininkų“

Aktualu

Paviešinti istoriniai dokumentai, kaip KGB atsilygindavo savo agentams

Vardai

Ramūnas Vyšniauskas skiriasi su žmona Inese: santuoka truko 8 metus

Verslas

Kartus siurprizas: pasibaigus lizingo sutarčiai automobilio draudimas pabrangsta 2–3 kartus

Gazas

Priešpaskutinis Dakaro etapas: startas traukos lenktynių stiliumi ir gausybė kopų

Sportas

Marija Lasickienė nustebino kritika tėvynei: „Dopingo atvejų Rusijoje nemažėja“

Sportas

Cristiano Ronaldo byloje – nauja moteris

Gyvenimas

30 metų tyrimams skyręs prof. M.Greavesas: radau atsakymą, kodėl vaikai suserga leukemija

Aktualu

Jonavoje sustabdytas „Opel“ vairuotojas, kurio kraujyje – mirtina alkoholio dozė

Vardai

G.Karaliūnaitė prisipažino apie jausmus R.Janavičiui: „Tai buvo pirma ir vienintelė abipusė meilė“

Pasaulis kišenėje

Ne tik Egiptas: kelionių kryptys, kur šiluma džiugins visus metus

Aktualu

Britų spauda: nesėkmę dėl „Brexit patyrusi Theresa May – pažeminta ir sutriuškinta

24sek

Šaras įvardijo savo vaikystės dievukus: „Jie buvo mūsų herojai“

Gazas

Baksnoja į darbų kokybę: byra tik ką suremontuotos gatvės Kaune kelkraščiai

Verslas

Tramvajus Klaipėdoje: ar uostamiestis taps pionieriumi?

Vardai

Rihanna padavė į teismą savo tėvą

Aktualu

S.Lavrovas: JAV pareiškė Rusijai ultimatumą sunaikinti raketas 9M729

Aktualu

Lietuva atidėjo 130 tūkst. eurų CŽV kaliniui, perkvalifikavo tyrimą, prašo JAV garantijų

24sek

Axelis Toupane'as palygino Šarūną Jasikevičių ir Davidą Blattą: „Ugnis ir vanduo“

Maistas

B.Nicholson čanachai priminė vaikystę: siūlo išbandyti kelis receptus

Aktualu

Fabrike prie Sankt Peterburgo driokstelėjo sprogimas, esama sužeistų

Pasaulis kišenėje

2019-ųjų kelionių tendencijos: naujos kryptys ir neturistinės vietos

Naujienos

Aktualu

Rinkimus Klaipėdoje uosto vadovas bandys laimėti su uoste dirbančiais verslininkais bei jų pinigais

Aktualu

Paskelbti 2019 metų šauktinių sąrašai – pasitikrinkite, ar patekote

Mokslas.IT

Kaip sekasi blokuoti „Linkomaniją“?

Aktualu

Teismo verdikto dėl devynmetės mergaitės įvaikinimo visuomenė nesužinos: tai – paslaptis

15min iš Gdansko Aktualu

Gedule skęstantis Gdanskas ruošiasi nužudytojo mero laidotuvėms – palaidos bazilikoje

Aktualu

Kandidatų į prezidentus debatai KTU: švietimui prioritetą teiktų visi

Vardai

Birutė Navickaitė vėl sulaukė karčių Petro Gražulio žodžių: siūlė dukrai sakyti, jog tėvas – žuvęs

Verslas

„Vaučeriai“ keliasi į įstatymą: kuponų teks prašyti, juos priims tik labai mažos parduotuvės

Verslas

Mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų – Medicinos banko savininkas Saulius Karosas

Verslas

R.Masiulis: pateikti civiliniai ieškiniai dėl Registrų centro „išskirtinių tarpininkų“

Vardai

Ramūnas Vyšniauskas skiriasi su žmona Inese: santuoka truko 8 metus

Sportas

Cristiano Ronaldo byloje – nauja moteris

Aktualu

AfD parlamentarui dirbantis vokietis kaltinamas sprogimo Ukrainoje organizavimu

Aktualu

Paviešinti istoriniai dokumentai, kaip KGB atsilygindavo savo agentams

Pasaulis kišenėje

Neįprastas reiškinys – upėje susiformavo didelis besisukantis ledo diskas

Aktualu

Britanijos parlamentas balsuos dėl nepasitikėjimo Th.May: ką tai reiškia?

Sportas

Marija Lasickienė nustebino kritika tėvynei: „Dopingo atvejų Rusijoje nemažėja“

Aktualu

Kauno rajono lauke – 700 tonų pavojingų medžiagų: kyla pavojus geriamam vandeniui

Aktualu

Keturių mėnesių dukrą po papurtymo į komą pasiuntęs tėvas paleistas iš areštinės

Maistas

Vieno puodo vištienos patiekalai: nuo sočių sriubų iki troškinių. 20 receptų

Gyvenimas

30 metų tyrimams skyręs prof. M.Greavesas: radau atsakymą, kodėl vaikai suserga leukemija

Aktualu

Jonavoje sustabdytas „Opel“ vairuotojas, kurio kraujyje – mirtina alkoholio dozė

Vardai

G.Karaliūnaitė prisipažino apie jausmus R.Janavičiui: „Tai buvo pirma ir vienintelė abipusė meilė“

Aktualu

Laikinąja MRU rektore paskirta Inga Žalėnienė

Aktualu

ES derybininkas: „Brexit“ be susitarimo rizika dar niekada nebuvo tokia didelė

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

02:01
00:17
20:02

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT