Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Liūdintiems, kad Felixas Baumgartneris nešoko: septyni beprotiškiausi aviacijos triukai

Broliai Kennethas ir Johnas Hunteriai lėktuvo variklio žvakes skrydžio metu keitė tam, kad pasiektų skrydžio trukmės rekordą – ore jie išsilaikė 553 valandas.
Popsci.com nuotr. / Broliai Kennethas ir Johnas Hunteriai lėktuvo variklio žvakes skrydžio metu keitė tam, kad pasiektų skrydžio trukmės rekordą – ore jie išsilaikė 553 valandas.
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Planuotas atlikti pirmadienį, tačiau dėl įvairiausių priežasčių atšaukinėtas ir vis dar neįvykdytas rekordinis austro Felixo Baumgartnerio šuolis su parašiutu iš stratosferiniame aukštyje (37 km) pakibusio helio baliono dar tik bus atliekamas. Tačiau aviacijos istorijoje nestinga ne mažiau beprotiškų triukų.

Dar beprotiškiau jie atrodo todėl, kad daugelis jų buvo atliekami ankstyvoje aviacijos vaikystėje. Beje, vieną triuką atliko moteris kaskadininkė.

1921 m. lapkritis: skrendant lėktuvui atsistoti ant galvos

Kad aeronautikos inžinierius ir šiaip kuoktelėjęs nutrūktgalvis George‘as Plummeris žemyn galva atsiremtų į vieną pastatytos 2 metrų aukščio lazdos galą, nieko įspūdingo. Bet kad šį triuką jis atliktų ant skrendančio lėktuvo kabinos stogo! Nuotraukoje užfiksuota lėktuvo skrydžio virš Grover Hilo (Ohajas, JAV) su ant galvos stovinčiu žmogumi, akimirka. Ką tuo metu jis galvojo?

„Nepaisant didžiulio vėjo, G.Plummeris nuostabiai išlaiko pusiausvyrą“, – rašoma 1921 m. vietos laikraščio straipsnyje, pavadinimu „Nutrūktgalviškiausias triukas ant lėktuvo aviacijos istorijoje“.

1930 m. rugsėjis: variklio žvakių pakeitimas skrendant

Broliai Kennethas ir Johnas Hunteriai lėktuvo variklio žvakes ore keisti užsimanė ne šiaip sau, o planuodami rekordinio nuotolio skrydį – vyrai ketino ore išsilaikyti daugiau kaip 18 parų. Aviacijos entuziastai suprato, kad kelionei įpusėjus teks keisti variklio žvakes.

Tokiu būdu kelių kilometrų aukštyje buvo būtina vienam iš ekipažo narių išlipti iš kabinos ir rizikuojant būti nublokštam vėjo gūsio kaip nors nusigauti į lėktuvo pirmagalį, prie veikiančio variklio, ir, dar kartą rizikuojant (šįsyk – būti nutrenktam elektros srovės), išsukti senas ir įsukti naujas variklio žvakes. Visa tai – lėktuvui nenusileidžiant.

Žvakių keitimo operacija pavyko sėkmingai ir broliai Hunteriai pasiekė naują skrydžio trukmės rekordą – ore išsilaikė 553 valandas (23 paras).

1926 m. sausis: lauko teniso partija 1 kilometro aukštyje

Garsioji moteris-lakūnė Gladysė Roy su Ivanu Ungeriu sugalvojo pirmąsyk istorijoje žaisti lauko tenisą 900 metrų aukštyje, ant lėktuvo sparnų. Gal kas nors galėtų paaiškinti, kaip tokiame aukštyje prieš vėją atsilaikė teniso kamuoliukas?

1924 m. lapkritis: iš valties į lėktuvą

Triukų meistras Floydas Parsonsas tapo pirmuoju žmogumi, sėkmingai atlikusiu šuolį nuo dideliu greičiu skriejančios greitaeigės valties ant virvinių kopėčių, kurias prie valties priskraidino lėktuvas.

„Valtis vandens paviršiumi skuto 90 km/val. greičiu, o prie jos iš viršaus prisigretino lėktuvas su nuleistomis virvinėmis kopėčiomis, – rašoma 1924 m. spaudoje. – F.Parsonsas įsispyrė į siūbuojančios valties dugną, pagavo pro šalį slenkančias virvines kopėčias ir sėkmingai įsiropštė į lėktuvo kabiną.“

1935 m. gegužė: žmogus-šikšnosparnis

Clemas Sohnas, vilkėdamas plėvėtu-sparnuotu kostiumu, virš Deitonos paplūdimio Floridoje (JAV) iššoko iš 3,6 km aukščio. „Žmogus-šikšnosparnis sklendė, sukdamasis tai į kairę, tai į dešinę, ir skrydžio metu atliko net tris kilpas, o 1,8 km aukštyje išskleidė parašiuto kupolą ir saugiai nusileido, nuo pakilimo tako nutolęs apie 4,5 km“, – rašoma ano meto spaudoje. Jo kritimas truko beveik dvigubai ilgiau nei įprastas šuolis parašiutu.

Beje, lygiai po ketverių metų komiksuose pasirodė pirmoji istorija apie Betmeną. Sutapimas?

1933 m. rugpjūtis: išskleist parašiutą – kuo arčiau žemės!

Johnas Tranumas iš lėktuvo iššoko 6 km aukštyje, tikėdamasis pasiekti naują vėliausiai išskleisto parašiuto rekordą. „Atidžiai stebėk antrąją rankinio laikrodžio rodyklę, pakol ji suskaičiuos vieną minutę ir dvidešimt penkias sekundes, o tada skleisk parašiutą“, – tokiomis instrukcijomis turėjo vadovautis nutrūktgalvis parašiutizmo fanatikas.

Parašiuto kupolą jis išskleidė iki žemės likus tik 1050 metrų. Ir saugiai nusileido, pasiekdamas naują uždelsto kupolo išskleidimo pasaulio rekordą.

1938 m. rugpjūtis: 34 km aukščio šuolis iš stratosferos

Tais metais oro balionų kaskadininku-veteranu vadintas Josephas J. Dunkelis nusprendė atlikti šuolį su parašiutu iš stratosferinio aukščio. Jis vylėsi balionu pakilti į 34 km aukštį ir tada nerti stačia galva žemyn, išsyk pagerindamas kelis pasaulio rekordus (rekordinis aukštis, į kurį pakilo žmogus; rekordinis greitis, kurį patyrė žmogus). Deja, šiai svajonei nebuvo lemta išsipildyti: šios dienos „Google“ nuorodos pagal raktinį žodį „Dunkel“ veda į straipsnį apie tai, kaip jis iškrito iš sunkvežimio ir atsidūrė ligoninėje, rašo Popsci.com.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Lėktuvas Aviacija
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT