Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 10d. 10:10

5G jau Lietuvoje: „Telia“ sugebėjo naujos kartos ryšį aktyvuoti be dažnių aukciono

Ryšio antenos
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Ryšio antenos

Telekomunikacijų įmonė „Telia“ surado būdą ir be dažnių aukciono aktyvuoti savo 5G mobilųjį ryšį. Tiesa, kol kas tik gana ribotoje teritorijoje – Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos centruose, kur jau dabar veikia 11 5G stočių, nurodoma pranešime spaudai.

Dar dvi bazinės 5G stotys bus įdiegtos Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ).

Na, o atsakymas, į klausimą, kokiu būdu pavyko įjungti bazines stotis dar iki dažnių aukciono, yra ganėtinai paprastas: tai yra nekomerciniu pagrindu naudojami dažniai, skirti technologijos testavimui. Geroji žinia šiuo atveju yra ta, jog testuoti technologijas galėsime kiekvienas. Ir už tai nieko nereikės mokėti.

Reikia priminti, kad „Telia“ ir jos pirmtakės įmonės Lietuvoje nuolat pirmauja įjungiant naujos kartos ryšį: šis operatorius (tuo metu „Omnitel“) pirmasis įjungė ir 2G, ir 3G, ir 4G ryšį.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ryšio antenos
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ryšio antenos

„2018-aisiais Vilniuje vieni pirmųjų Europoje išbandėme 5G technologiją realiame tinkle. Šiandien 5G ryšys Lietuvoje žengia antrąjį žingsnį – jungiame 13 bazinių stočių, kurios žmonėms ir įmonėms leis be jokių papildomų mokesčių patiems įvertinti svarbiausius 5G privalumus, o pirmiausia – įspūdingą mobiliojo interneto greitį“, – pranešime spaudai cituojamas „Telia“ vadovas Danas Strömbergas. Jis „Telia“ grupėje taip pat yra atsakingas už Danijos bei Estijos rinkas.

Tuo tarpu komercines paslaugas visi trys operatoriai galės teikti tik po to, kai įvyks 5G ryšiui reikalingų dažnių aukcionas – šiuo metu viliamasi, kad jis įvyks kitų metų pradžioje.

D.Strömbergas tikisi, kad naujos kartos mobilusis ryšys skatins tvarios skaitmeninės visuomenės kūrimą ir suteiks kokybinį šuolį daugelyje sričių – nuo švietimo, medicinos iki transporto ar laisvalaikio.

Praėjusią savaitę „Telia“ pasirašė strateginės partnerystės susitarimą su Švedijos bendrove „Ericsson“ dėl mobiliojo ryšio tinklo atnaujinimo ir 5G ryšio plėtros. Per artimiausius trejetą metų Lietuvoje „Telia“ su „Ericsson“ įranga iš viso planuoja atnaujinti apie 2000 bazinių stočių. Iki šiol savo mobiliajame RAN tinkle „Telia“ naudoja „Huawei“ įrangą, kurios nuo kitų metų palaipsniui bus atsisakoma.

Luko Balandžio / 15min nuotr./„Telia“
Luko Balandžio / 15min nuotr./„Telia“

Tiesa, įdomu tai, kad štai šis bandomasis 5G tinklas yra statomas „Huawei“ įrangos pagrindu – kiti teikėjai tinkamos įrangos pateikti negalėjo.

Tikslas – patikrinti, kaip veikia realiomis sąlygomis

RRT „Telia“ prašymu bendrovei suteikė dažnius nekomerciniam naudojimui, o Nacionalinis visuomenės sveikatos centras – leidimus įrengti 13 naujos kartos bazinių mobiliojo ryšio stočių. Septynios „Telia“ 5G bazinės stotys veikia Vilniuje – Gedimino prospekte ir Saltoniškių gatvėje, dvi Kaune – senamiestyje ir dalyje Savanorių prospekto, o dar dvi – Klaipėdos senamiestyje. Nuo gruodžio pradžios dvi bazinės stotys darbą pradės ir Klaipėdos LEZ teritorijoje.

VIDEO: TELIA tiesioginė transliacija

„Telia“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius sako, kad 5G ryšį testuos ne tik klientai, bet ir pati „Telia“.

„Prieš dvejus metus atlikome pirmuosius 5G ryšio bandymus realiame tinkle, tačiau tuo metu rinkoje praktiškai nebuvo įrenginių, kurie būtų leidę juo pasinaudoti. Dabar situacija yra iš esmės pasikeitusi ir jau šiandien tūkstančiai klientų gali turėti 5G ryšį palaikančius telefonus ir maršrutizatorius, o verslas – dar vieną įrankį inovacijoms. Todėl iki dažnių įsigijimo mums yra labai svarbu ištestuoti įrangos veikimą įvairiomis sąlygomis, tinklo bei telefonų konfigūraciją, duomenų vartojimo poreikius“, – sako A. Šemeškevičius.

Pirmieji bandymai rodo, kad realus mobiliųjų duomenų parsisiuntimo greitis „Telia“ 5G tinkle siekia iki 1,9 Gb/s, išsiuntimo – iki 200 Mb/s, o vėlinimas (angl. latency) – iki 10 milisekundžių.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ryšio antenos
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ryšio antenos

Nuo šiandien 5G nurodytose vietovėse veikia „Telia“ klientams, kurie turi neribotus mobiliuosius duomenis suteikiantį planą ir 5G technologiją palaikančius „Sony“, „OnePlus“ „Huawei“ arba „Xiaomi“ išmaniuosius telefonus arba maršrutizatorius. Kiti išmaniųjų įrenginių gamintojai savo telefonus 5G veikimui Lietuvoje turėtų patvirtinti artimiausiu metu.

Visi „Telia“ klientai, kurie turi 5G ryšį Lietuvoje palaikančius įrenginius, bet neturi neribotų duomenų plano, iki lapkričio pabaigos gali registruotis „Telia“ interneto svetainėje ir iki šių metų pabaigos išbandyti neribotus 5G duomenis be jokių papildomų mokesčių.

A.Šemeškevičius tiesioginėje naujosios ryšio kartos pristatymo konferencijoje teigė, kad kitų populiarių prekės ženklų – „Samsung“ ir „Apple“ – prisijungimas prie lietuviško 5G tinklo yra priklausomas nuo tų įrenginių gamintojų valios ir šiuo metu tie gamintojai, atrodo, laukia, kol Lietuvoje įvyks komercinis 5G technologijos startas, bet „Telia“ stengsis įtikinti, kad 5G ryšį 5G telefonuose įjungti verta ir eksperimentiniame tinkle: tai leis geriau įvertinti naujojo tinklo savybes.

5G testuos ir verslas

Dvi 5G bazinės stotys bus pastatytos daugiau kaip 412 ha esančioje Klaipėdos LEZ teritorijoje – tokį prašymą išreiškė pati bendrovė. Čia šiuo metu čia veikia daugiau kaip 100 įmonių iš 18 pasaulio šalių.

„Esame įsitikinę, kad 5G yra dar viena stipri inovacijų skatinimo ir investicijų pritraukimo į Lietuvą priemonė. Mobilieji robotai, savivaldis transportas, bepilotės skraidyklės – tai turbūt lengviausia įsivaizduoti, bet su 5G pokyčių ir inovacijų laukiama įvairiausiuose kituose sektoriuose, nuo gamybos ir logistikos iki prekybos. Tai yra svarbi technologija kuriant naujas išmaniąsias paslaugas, sprendimus bei procesus. Klaipėdos LEZ veikia keliolikos skirtingų pramonės šakų bendrovės, kurios nekantrauja pirmosios Lietuvoje išbandyti 5G technologiją“, – sako Eimantas Kiudulas, Klaipėdos LEZ valdymo bendrovės generalinis direktorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT