Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Atnaujinamas vienas pagrindinių JAV bombonešių B-1B: kas keisis?

Viršgarsinis sunkusis bombonešis „Rockwell B-1 Lancer“ pirmam skrydžiui pakilo dar 1974 metais. Tai yra pajėgus JAV karinių oro pajėgų bombonešis, kuris į užtarnautą poilsį dar nesiruošia. Tiesa, tam, kad išliktų veiksmingas ir šių dienų karyboje, jis turės būti atnaujintas.
Strateginis bombonešis „B-1 Lancer“
Strateginis bombonešis „B-1 Lancer“ / „Wikipedia“ nuotr.

Nors B-1 skraido apie 45 metus, pirmosios šio bombonešio verzijos egzempliorių pagaminta nedaug - pasaulį išvydo vos keturi B-1A prototipai. Tuo tarpu B-1B pasirodė 1984 metais - tai yra sunkiau radarais pastebimas orlaivis, puikiai tinkantis giliam įsiskverbimui į priešo užnugarį. Iš viso 100 „B-1B Lancer“ bombonešių buvo pagaminta, paskutinis iš gamyklos angaro išriedėjo dar 1988 metais.

B-1B yra pakankamai įdomus ne tik kaip ginklas, bet ir kaip lėktuvas. Jis turi keturis turboventiliatorinius variklius, kryžiaus formos uodegą ir reguliuojamo strėliškumo sparnus. Tai reiškia, kad jo sparnai gali būti pastumiami pirmyn, kai lėktuvas stengiasi skristi lėčiau, ar suglaudžiami atgal, kai jis stengiasi įsibėgėti iki aukštesnio greičio. Pilnai išskleistų sparnų ilgis - 42 metrai. Paties lėktuvo ilgis - 45 metrai. Su ginkluotės svoriu jis gali nuskristi kiek daugiau nei 5500 km.

JAV karinės oro pajėgos yra vienintelis B-1B naudotojas ir šių bombonešių kol kas atsisakyti neketina. Žinoma, nemaža dalis iš to 100 jau yra muziejuose arba buvo panaudoti atsarginėms dalims, tačiau 62 „B-1B Lancer“ bombonešiai vis dar yra naudojami.

Vienas toks B-1B turi tris bombų skyrius, kiekviename iš jų teoriškai telpa po 34 tonas bombų. Tiesa, bendras krovinio kiekis negali viršyti 57 tonų. Trys atskiri bombų skyriai leidžia pasiimti įvairios ginkluotės ir taisyklingai paskirstyti svorį. Anksčiau „B-1B Lancer“ galėdavo suduoti ir stiprius branduolinius smūgius - jo bombų skyriuose tilpo 24 B61 ar B83 atominės bombos. Dabar JAV karinės oro pajėgos nori išplėsti turimų B-1B galimybes.

Visų pirma, centrinis ginkluotės skyrius bus pailgintas nuo 4,6 iki 6,8 metrų. Tai B-1B užtikrins galimybę atakuoti ir naujomis hipergarsinėmis raketomis. B-1B nuo pat pradžių turi ir 6 išorinius ginkluotės tvirtinimo taškus, tačiau jie niekada nebuvo naudojami. Dabar ši galimybė bus atnaujinta ir išplėsta. Galiausiai, dabar „B-1B Lancer“ gali pasiimti 24 JASSM („Joint Air to Surface Standoff Missiles“) raketas, bet po atnaujinimo su savimi į misijas jų galės pasiimti net 40.

Tačiau ne galimybių išplėtimas, o technikos atstatymas bus pagrindinis B-1B atnaujinimo tikslas. Minėjome, kad JAV karinės oro pajėgos turi 62 „B-1B Lancer“ bombonešius, tačiau tik 7 iš jų yra visiškai pasiruošę misijoms. Dar keli yra iš dalies pasiruošę, kiti yra tiesiog sugedę. Į rikiuotę reikės sugrąžinti kiek įmanoma daugiau lėktuvų, nes B-1B tik trečiojo dešimtmečio pabaigoje-ketvirtojo pradžioje bus keičiami naujais B-21.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius