Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„eSTAR Crystal View“ – lietuviškas „iPadas“ norintiems sutaupyti (apžvalga)

Planšetinis kompiuteris „eSTAR Crystal“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Planšetinis kompiuteris „eSTAR Crystal“
Šaltinis: 15min
0
A A

Galbūt „Apple“ produkcijos gerbėjams toks „Mikrovisatos“ gaminio palyginimas pasirodys nepelnytas, tačiau taip norėčiau pasidžiaugti, kad lietuviškas prekės ženklas žymi planšetę, kurios raiška – tokia pat, kaip ir „Retinos“. Svarbiausia tai, kad „Intel“ pagrindu veikiantis planšetinis kompiuteris „Crystal“ kainuoja gerokai mažiau, nei panašių parametrų konkurentų produktai. Bet ar nusprendę iškeisti geriau žinomų gamintojų produkciją ir papildomus kelis šimtus litų įmesti į taupyklę, neprašautumėte?

Per pastaruosius kelerius metus „Mikrovisata“ vis labiau pasinėrė į išmanių įrenginių rinką. Bendrovės atstovai sako, kad užsienyje jos gaminiai turi didesnį pasisekimą nei Lietuvoje – pagal planšečių pardavimus jos produkcija mūsų šalyje patenka tarp penkių populiariausių gamintojų, o kai kuriose Pietų Europos šalyse, pavyzdžiui, Graikijoje, pagal pardavimą yra antroje vietoje. Įrenginiai gaminami Kinijoje.

„Mikrovisatai“ priklausantis „eSTAR“ prekės ženklas dabar žymi šešis išmaniuosius telefonus ir beveik dvidešimt planšetinių kompiuterių. Beveik visa produkcija – biudžetinio, vadinamojo „entry“ lygio, ir neretas gaminys tekainuoja kelis šimtus litų. Tačiau pastaruoju metu buvo sukurti keli aukštesnės klasės modeliai.

Vieną jų – „Crystal“ – nutariau patyrinėti įdėmiau.

15min.lt/eSTAR infografikas
15min.lt/eSTAR infografikas


„Retina“ raiškos ekranas

Beveik visa produkcija – biudžetinio, vadinamojo „entry“ lygio, ir neretas gaminys tekainuoja kelis šimtus litų. Tačiau pastaruoju metu buvo sukurti keli aukštesnės klasės modeliai.

Įjungus planšetę pirmiausia dėmesį patrauks itin raiškus 9,7 colio įstrižainės IPS ekranas, turintis 2048×1536 raišką, kuri dar vadinama 2K, o „Apple“ tokios raiškos ekranus vadina „Retina“. Tokio vaizdo visiškai užtenka naršymui, kokybiškai filmų peržiūrai, taip pat tikrai neliks nuskriausti ir žaidimų mėgėjai.

Garsiakalbiai planšetę laikant horizontaliai įmontuoti kairėje korpuso pusėje, priešingoje – galinė kamera, o įjungimo bei garso reguliavimo mygtukai – kairiajame viršutiniame krašte.

Priekinėje planšetės dalyje ant ekrano, kaip ir įprasta biudžetinių įrenginių gamintojams, prekės ženklo nėra. Jis, kartu su serijos numeriu, atsidūręs nugarinėje dalyje ant sidabro spalvos aliuminio korpuso. Korpusas toks, kaip ir pridera vidutinės klasės įrenginiui, atrodo gana solidžiai, o ir prie rankų planšetė „Crystal“ limpa patogiai.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Planšetinis kompiuteris „eSTAR Crystal“
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Planšetinis kompiuteris „eSTAR Crystal“

Į komplektaciją taip pat įeina kroviklis su USB laidu ir specialus OTG laidas, kuris leidžia prie planšetės prijungti USB.

Mygtukų padėtis planšetėje man pasirodė baisiai nepatogi – iš kitos naudojamos įrangos esame įpratę, kad jei valdymo mygtukai horizontalioje padėtyje, spaudžiant kairįjį mygtuką garsas mažės, o dešinį – didės. O čia mygtukai išdėstyti atvirkščiai, todėl net ir po ilgesnio naudojimo vis pasimaudavau ir vietoje pagarsinimo pirmiau patildydavau. O pavertus planšetę vertikaliai, mygtukai veikia pagal „įprastinę“ logiką.

Tiesa, taip mygtukus dažnai išdėsto ir daugelis kitų planšečių gamintojų, tačiau yra galimybė juos įdiegti taip, kad veiktų tokia pat logika, ir man pastarasis variantas patinka labiau.

Pasisverk pats

„Crystal View“ svoris, kaip 9,7 colio planšetei, gana nedidelis, ir jį reikėjo sužinoti pačiam – ant pakuotės rašoma, kad planšetė sveria 355 g, internete – kad 654 g, o pačiam pasvėrus svarstyklėmis paaiškėjo, kad 510 gramų (galima kelių gramų paklaida). Be to, vienoje įrenginio pakuotės pusėje rašoma, kad „Crystal View“ veikia su „JellyBean“ operacine sistema, o kitoje – kad su „KitKat“.

„eSTAR“ produktų vadovas Artūras Byčius patikino, jog tai dizainerių klaida ir greičiausiai planšetėje nurodytas 8 colių įstrižainės modelio svoris.

Keli netikslumai ant įrenginio pakuotės – prastas rezultatas ir biudžetinės įrangos gamintojams, ir nejučia perša mintį, kad defektų gali turėti ir pats gaminys. Dėl visa ko visus techninius ir kitus nurodomus parametrus pasitikrinau rankiniu būdu ir specialiomis programėlėmis ir, laimei, daugiau tokių nesusipratimų nepastebėjau.

Belieka viltis, kad kitos „eSTAR“ planšetės paženklintos teisingai ir kad netikslumų ateityje nebebus.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Planšetinis kompiuteris „eSTAR Crystal“
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Planšetinis kompiuteris „eSTAR Crystal“

Mano turima planšetė, kaip ir visi kiti išmanūs „eSTAR“ gaminiai, veikia su senesnės versijos „Android“ operacine sistema „Jelly Bean 4.2“, tačiau parduotuvėse yra ir modelis su „KitKat 4.4“ operacine sistema. „eSTAR“ džiaugiasi, kad į planšetes jau įdiegė automatinio įrangos atnaujinimo sistemą (OTA), ir patikino, kad keturių ar aštuonių branduolių procesorius turintys įrenginiai ateityje turėtų gauti ir naujausios, neseniai pasirodžiusios „Android Lollipop 5.0“ operacinės sistemos atnaujinimą.

Operacinė sistema nemodifikuota ir artimiausiu metu modifikacijos daryti nežadama, o greitai prekyboje turėtų pasirodyti ir keli „eSTAR“ įrenginiai su „Windows“ operacine sistema.

Beje, „Crystal“ taip pat rasite keliolika  iš anksto įrašytų programų ir žaidimų, kaip „Fruit Ninja“, „Angry Birds“, „Air Attack“ ir pan.

Zombius šaudė beveik be trikdžių

Žaidžiant jau minėtus žaidimus rezultatas nebuvo labai įspūdingas – pusė planšetės baterijos šaudant zombius išsikrovė per kiek mažiau nei pusantros valandos.

Testuojamas „Crystal“ modelis veikia „Intel“ pagrindu su keturių branduolių Z3735D 1, 3 GHz taktinio dažnio procesoriumi (ant pakuotės rašoma, kad procesorius gali pasiekti iki 2GHz spartą), taip pat su keturių branduolių „Intel“ grafine vaizdo korta „Gen7LP“ ir turi 2 GB RAM.

Šis „Intel“ apginkluotas rinkinukas iš esmės tenkino visus pramoginius poreikius – pamėginus „pamultitaskinti“ ar pažaisti kiek didesnių reikalavimų žaidimus, kaip „Asphalt Airbone 8“ ar „Plants vs Zombies“, veikė beveik be trikdžių – vieną kitą kartą vaizdas „Plants vs Zombies“ sulėtėjo, tačiau žaidimo akimirkų neapkartino.

Tiesa, ilgiau pažaidus planšetės korpusas ima kaisti ir po ilgesnio naudojimo pastebėjau, kad su šiokiu tokiu atsilikimu reaguoja į atrakinimo mygtuko paspaudimą – paspaudus reikėjo luktelėti keletą sekundžių, kol įsijungs ekranas. Nedidelė bėda, bet pripratus prie vis greičiau veikiančių įrenginių funkcionalumo norisi visur.

„Crystal View“ įdiegta gana solidi 7500 miliamperų talpos baterija ir atliekant kasdienes užduotis (daugiausiai naršant internete), man ji laikydavo nepilnas dvi dienas, o žaidžiant jau minėtus žaidimus rezultatas nebuvo labai įspūdingas – pusė planšetės baterijos šaudant zombius išsikrovė per kiek mažiau nei pusantros valandos.

Programoms, žaidimams ir filmams planšetėje yra 16 GB vidinės atminties, su galimybe praplėsti iki 32 gigabaitų. Interneto ryšį su „Crystal View“ galima pasiekti tik per „WiFi“ ir nei 4G, nei 3G nėra. Tačiau „eSTAR“ atstovai patikino, kad modelis su 3G jau ne už kalnų.

Lietuvių sumanyta planšetė nuo konkurentų niekuo neatsilieka ir kamerų skaičiumi – gale įdiegta 5 megapikselių kamera, o priekyje – 2, kurių kokybė ne pati geriausia, ypač fotografuojant prie prastesnio apšvietimo. Tačiau galinė kamera planšetėje, kai visi telefonai iš esmės turi geresnes, tikrai ne pirmo būtinumo reikalas.

Pirmasis blynas

Viską sudėję turime raiškų ekraną, gerai savo darbą atliekantį „Intel“ procesorių ir vaizdo plokštę, vieną kitą netikslumą ant įrenginio pakuotės ir talpią bateriją, kurią galingesni žaidimai išsiurbia labai greitai.

Jei norėtumėte už maždaug 700 litų rasti tokių parametrų kito gamintojo planšetę, reikėtų gerai paieškoti.

Jei norėtumėte už maždaug 700 litų rasti tokių parametrų kito gamintojo planšetę, reikėtų gerai paieškoti. (PASATABA – prekyboje yra ir dar vienas „Crystal“ modelis, ne su „Intel“, o su kinų „Alwinnner“ („Boxchip“) įranga. Jis – pigesnis).

Tiems, kas baiminasi, kad dar neilgą patirtį išmanių įrenginių gamyboje turinčios įmonės produkcija bus nepatvari, „eSTAR“ pateikia skaičius – gedimų lygis tesiekia 1,6 procento.

Žinoma, dauguma kitų bendrovės planšečių yra biudžetinio lygio ir kur kas prastesnių parametrų, tokius įrenginius reikėtų aprašinėti atskirai, tačiau „Crystal“ modelis parodė, kad lietuviai geba sukurti ir aukštesnės kokybės gaminių – tokių jų, su atitinkamais patobulinimais, tikimės sulaukti ateityje.

Galų gale, kad ir ką besakytų į Kiniją baksnojantys kritikai, man labai smagu, kad turime bent vieną išmanių įrenginių įmonę, nors ir gaminančią ne Lietuvoje. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT