-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Psichologai: ką apie žmogų pasako jo elgesys su išmaniuoju telefonu

Žmonės, kurie nuolat žvilgčioja į savo išmaniuosius telefonus, turi mažiau sugebėjimų kontroliuoti savo impulsyvų elgesį ir nėra linkę taupyti. Prie tokios išvados priėjo JAV Temple'o universiteto psichologai Henry Wilmeris ir Jasonas Cheinas.
„Apple“ gerbėjas džiaugiasi išmaniuoju telefonu „iPhone“.
„Apple“ gerbėjas džiaugiasi išmaniuoju telefonu „iPhone“. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Savo tyrimų duomenis mokslininkai publikavo žurnale „Psychonomic Bulletin and Review“.

TAIP PAT SKAITYKITE: Pirmas žvilgsnis į „Samsung Galaxy S7“: kuo nauji telefonai skiriasi nuo S6 serijos?

Norėdami išsiaiškinti, kaip mobiliosios technologijos veikia mūsų gyvenimą, psichologai nusprendė patikrinti, ar išmaniųjų telefonų vartotojams būdingas gebėjimas atidėti būtinus poreikius. Kitaip tariant, ar jie gali atsisakyti čia pat ir dabar gaunamo pasitenkinimo vardan naudos, kurią gaus ateityje.

Tyrėjai paprašė, kad 91 studentas užpildytų anketas ir jose nurodytų, kiek laiko per dieną naudojasi išmaniuoju telefonu. Taip pat – kaip dažnai naudodamiesi įrenginiu atnaujina savo statusą socialiniuose tinkluose ir apskritai – kiek kartų per dieną tiesiog patikrina, ar yra pranešimų.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip per „Google“ paiešką rasti jūsų „Android“ telefono buvimo vietą?

Antrajame etape mokslininkai vertino jau kitus dalykus – studentų sugebėjimą atsisakyti momentinio malonumo keičiant jį ateities nauda.

Rezultatai parodė, kad tie, kurie yra linkę nuolat tikrinti savo išmaniuosius įrenginius, turi mažiau valios atidėti fizinius malonumus ateičiai.

„Įpročiai, tiesiogiai susiję su išmaniųjų telefonų naudojimu (pvz., žvilgčiojimas į ekraną) su nekontroliuojamais impulsais susiję gerokai labiau, nei su sugebėjimu palaukti poreikių patenkinimo ir pajusti ilgalaikę naudą“, – sako Henry Wilmeris. 

Mokslininkų teigimu, tyrimas parodė, kokia yra priklausomybė tarp nuolatinio telefono tapšnojimo ir sugebėjimo patirti ilgalaikį pasitenkinimą.

Kokia yra priklausomybė tarp nuolatinio telefono tapšnojimo ir sugebėjimo patirti ilgalaikį pasitenkinimą?

Kitaip tariant, nuo telefonų priklausomi žmonės linkę būti godūs ir netgi amoralūs.

Sąsajos su dopingu

Anksčiau Kanados mokslininkai savo tyrimais buvo nustatę, kad  sportininkai, kurie yra linkę vartoti dopingą, panašiai kaip ir šie priklausomi nuo technologijų individai, yra tiesiog apsėsti – jų sporto šaka yra svarbesnis dalykas, nei kiti gyvybiškai svarbūs poreikiai. O tai gimdo egoizmą ir net lemia aukštų idealų aukojimą vardan asmeninio malonumo (šiuo atveju – sporto rezultatų siekimo).

Todėl jie nėra linkę dalintis nei vertybėmis, nei emocijomis, kurios nėra susijusios su sporto šaka. Tad kiekviena praleista treniruotė dėl žmogiškų poreikių (bendravimas, šventė, studijos) jiems prilygsta tragedijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius