Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 liepos 21d. 16:21

Rimtas klausimas jaunimui: žaisti ar dirbti?

Žaidimų paroda „GameOn 2016“
"Copictures" nuotr. / Žaidimų paroda „GameOn 2016“

„Mano vaikas žaidžia žaidimus ir neieško darbo“ – tokia citata galima apibūdinti vieną didžiausių visų šiuolaikinių tėvų galvos skausmų XXI amžiuje. Vis daugiau ir daugiau jaunų žmonių mieliau leidžia laisvą laiką sėdėdami prie kompiuterio, nei imdamiesi kokio nors, kad ir padoriai apmokamo, bet neįdomaus darbo.

Vis tik negalima vienareikšmiškai teigti, kad tai yra blogas ženklas. Nors jaunimo nedarbas auga, apklausos rodo, kad lygiagrečiai kyla ir jaunuolių laimės indeksas.

Nemato prasmės dirbti

Kai žaidžiu žaidimą, žinau, kad už sugaištą laiką ir progresą būsiu apdovanotas. Darbe šis žinojimas pakibęs ore, žiūrint į įdėto darbo kiekį ir atlygį už jį

2016-aisiais pasirodė naujas tyrimas, kuriame buvo analizuota priklausomybė tarp jaunimo nedarbo ir pomėgio vartoti skaitmenines pramogas, daugiausiai kompiuterinius žaidimus. Mokslininkai iš Prinstono, Ročesterio ir Čikagos universitetų nustatė, kad vis daugiau jaunų vyrų, ypač tų, kurie neturi aukštesnio išsilavinimo, laiką leidžia namuose žaisdami kompiuterinius žaidimus. Įdomu tai, kad jaunuoliai tokį gyvenimo būdą renkasi ne dėl darbų stokos ar sunkios ekonomikos, tačiau sąmoningai, suteikdami prioritetą pramogoms. Tai, beje, nesunku suprasti. Gyvename laikais, kai pramogų (kompiuterinių žaidimų, serialų ar kino) kokybė pasiekė neregėtas kokybines ir estetines aukštumas, o jų vartojimo kaina yra neįtikėtinai žema ir vis krenta.

Vienas iš šio tyrimo dalyvių, 22 metų amžiaus amerikietis Danny Izquerdo, atskleidė, kokie gali būti pagrindiniai tokio elgesio motyvai.
„Kai žaidžiu žaidimą, žinau, kad už sugaištą laiką ir progresą būsiu apdovanotas. Darbe šis žinojimas pakibęs ore, žiūrint į įdėto darbo kiekį ir atlygį už jį,“ – pasakojo vaikinas.

Panašios tendencijos matomos ne tik už Atlanto, tačiau ir visame likusiame pasaulyje, tad pastaruoju metu įvairiose darbovietėse ypač sparčiai plinta sužaidybinimo sprendimai – sukurtos įvairios taškų ir bonusų sistemos už tam tikrus tarpinius pasiekimus bei užduotis. Vis tik jos negali lygiuotis su tobulėjančiomis ir pingančiomis skaitmeninėmis pramogomis.

Pigios pramogos, iš kurių galima užsidirbti

Rugpjūčio pradžioje, Sietle įvyks jau septintasis „Dota 2 The International“ turnyras, kurio prizinis fondas jau perkopė 20 milijonų JAV dolerių. Palyginimui, Vimbldono teniso turnyro prizinis fondas 2017 m. buvo 41 mln. JAV dolerių

Šiais laikais tokių nemokamų internetinių žaidimų, kaip „Hearthstone“ ar „League of Legends“, populiarumas pasiekė naujas aukštumas ir netgi pagimdė naujas terpes, kuriose žaidėjai gali užsidirbti pinigų pragyvenimui, aplenkdami tradicinius darbus.

Viena pagrindinių tokių industrijų tapo elektroninis sportas. Prieš kiek mažiau nei dešimtmetį buvo sunku įsivaizduoti, kad pasaulis alps dėl šio sporto žaidėjų, o štai dabar elektroninio sporto industrija baigia pralenkti daugybę tradicinių sporto šakų. Vis didėjantis įvairių žaidimų turnyrų kiekis ir augantys priziniai fondai dažnai suvilioja jaunuosius žaidėjus siekti būtent šios karjeros. Štai, pavyzdžiui, rugpjūčio pradžioje, Sietle įvyks jau septintasis „Dota 2 The International“ turnyras, kurio prizinis fondas jau perkopė 20 milijonų JAV dolerių. Palyginimui, Vimbldono teniso turnyro prizinis fondas 2017 m. buvo 41 mln. JAV dolerių.

Kitas akivaizdus būdas užsidirbti – žaidimų transliacijos. Net ir Lietuvoje galima surasti keliasdešimt žaidėjų, kurie savo žaidimą transliuoja internetu, o pakankamai populiarūs transliuotojai „Twitch“ ar „Youtube“ platformose gali pasigirti honorarais, kurie neretai būna didesni už vidutinę Lietuvišką algą.

Vienas iš žymiausių lietuviškų Youtube transliuotojų Darius Kniukšta, interneto platybėse žinomas kaip „Dariuscxz“ arba „MineirCraft“, teigia, kad investavus pakankamai laiko tikrai galima uždirbti.

Organizatorių nuotr./Darius Kniukšta
Organizatorių nuotr./Darius Kniukšta

„Reguliariai kuriamas turinys leidžia sutraukti daugiau žiūrovų, kurie ne tik noriai paremia savo mylimą transliuotoją , tačiau ir nuolat žiūri kanaluose rodomą reklamą, kuri taip pat uždirbinėja kūrėjui pinigus,“ – dalinosi Darius.

Šiuo metu Darius, kartu su kolegomis iš „Youtube“ ir „Twitch“, planuoja dar labiau išplėsti savo veiklą ir įkurti naujosios medijos projektų ir pramogų tinklą „Trys kubai“. Šis susivienijimas ketina nagrinėti, kiek ši industrija gali išsiplėsti ir integruotis į visuomenės ugdymą, padėti jauniesiems transliuotojams susidaryti programą, siekti išsikeltų tikslų ir tarpininkauti su potencialiais partneriais.

Tai, beje, irgi nėra naujiena. Spartus internetas ir turinį pagal žiūrovo pomėgį parenkantys socialiniai tinklai — ne mažiau vertingos pramogų pasaulio dalys. Tokios tarnybos, kaip „Facebook“, „Youtube“ ar „Instagram“, suteikė galimybę jaunimui (ir ne tik) pelnytis iš to, kas juos gyvenime labiausiai džiugina. Nuolat atsiranda ir didžiulio dėmesio sulaukia vis nauji mokomieji kanalai, sportininkai tampa socialinių tinklų modeliais ir panašiai. Dėl aktyvaus gyvenimo būdo kamerų, tokių kaip „GoPro“, pasaulis gali kitomis akimis pažvelgti ir iš naujo atrasti daugybę ekstremalaus sporto šakų, taip pat ir naujų, pavyzdžiui, „parkūrą“, sportinių dronų pilotavimą ar sklandymą naudojant „Wingsuit“ kostiumus. Todėl elementarus nenoras eiti kepti bulvyčių nebūtinai reiškia bereikšmį sėdėjimą prie ekrano.

Pigios darbo jėgos greitai nebereikės

Jei anksčiau amerikietiška svajonė buvo kuo anksčiau susirasti bet kokį darbą ir nešdintis iš tėvų namų, dabar jaunuoliai nemato prasmės aštuonias valandas kiurksoti prastai apmokamame darbe, kai namuose laukia gausybė nemokamų pramogų

Greta viso žaidimų šurmulio, nereikia pamiršti ir vis pažangesnių technologijų. Progresyvėjant dirbtinio intelekto ir robotikos technologijoms, daugelis darbo vietų, taip pat ir studijų metu uždarbiaujančio jaunimo profesijos, bus pakeistos automatizuotomis ar dirbtinio intelekto valdomomis sistemomis. Robotizavimas gresia ne tik sunkiems ar monotoniškiems fiziniams darbams. Dirbtinis intelektas jau skverbiasi į analitiką, vertybinių popierių biržas, žiniasklaidą, teisę ir kitas sferas, kur, atrodė, žmogaus dominavimo nepakeisi.

Žaidimų kritikas ir vienas iš Lietuvoje vykstančio žaidimų kultūros renginio „GameOn“ organizatorius Artūras Rumiancevas pastebi, kad jaunimas ypač imlus naujovėms, ir daugelis jų tiesiog nebemato prasmės eiti dirbti darbo, kurį netrukus pasisavins robotas.

„Šiuolaikinis jaunimas nenori įprastų darbų, nes aplink juos šimtai pavyzdžių, kuomet hobis paverčiamas darbu. Tie patys „Youtube“ turinio kūrėjai tampa multimedijos ekspertais, gali siekti karjeros reklamos srityje,“ – pasakojo A. Rumiancevas.

Organizatorių nuotr./Artūras Rumiancevas
Organizatorių nuotr./Artūras Rumiancevas

Artūro nuomone, dirbdami įprastuose kasininko, pardavėjo, padavėjo darbuose, kurie jau po dešimties metų taps bent jau dalinai automatizuoti, jaunuoliai jaučiasi nemotyvuoti. Vakarų šalyse pastebima ir kita tendencija. Jei anksčiau amerikietiška svajonė buvo kuo anksčiau susirasti bet kokį darbą ir nešdintis iš tėvų namų, dabar jaunuoliai nemato prasmės aštuonias valandas kiurksoti prastai apmokamame darbe, kai namuose laukia gausybė nemokamų pramogų.

„Skamba žiauriai, tačiau ateityje vis daugiau profesijų atstovų taps bedarbiais. Jaunimas bando adaptuotis ir vis labiau įsitraukia į virtualius pasaulius, nes supranta, kad tai – visų mūsų ateitis. Apie tai kalba ir darbo rinką stebintys ekspertai, kaip vieną paklausiausių ateities profesijų nurodydami virtualių pasaulių kūrėjus ir „statybininkus“,“ – mintimis dalinosi A.Rumiancevas.

Svarbu suprasti, o ne teisti

„GameOn“ renginio organizatorius tiki, kad dalis šių prognozių yra greičiausiai šiek tiek sutirštintas pavojaus signalas, tačiau tai nereiškia, kad jos prasilenkia su realybe. Pasak jo, šioje vietoje svarbu nepanikuoti ir pamėginti suvokti dinamiškai besikeičiantį pasaulį bei nebijoti atrasti savo vietą jame.

Renginio organizatorius džiaugiasi renginio „GameOn“ metu vyksiančiomis konferencijomis, kurios tarp daugybės kitų bandys nagrinėti ir šią temą. „Galima teigti, kad pagrindinis „GameOn“ konferencijų tikslas yra padėti žmonėms atrasti savo vietą 2.0 pasaulyje. Mūsų pranešėjų sąstatą sudaro gausybė įvairiausių sričių specialistų, taip pat patyrę virtualių pasaulių kūrėjai. Organizuosime ir diskusijas, kuriose dalyvaus eSporto specialistai, ateities mokyklų vizionieriai, vaikų ir jaunimo psichologai, padėsiantys rasti atsakymus ne tik į futuristinio pobūdžio klausimus, bet ir į tuos, kurie kelia nerimą čia ir dabar,“ — pasakojo A. Rumiancevas.

Šiuolaikinės pramogų kultūros konventas „GameOn“ įvyks jau rugsėjo 16-17 dienomis, parodų ir kongresų centre „Litexpo“, Vilniuje. Bilietus platina „Tiketa“.

GameOn.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Dėl milijonus mokesčių mokėtojams kainuosiančios sutarties Vyriausybė sprendė slaptai

Aktualu

Vargas dėl atliekų Vilniuje nesibaigia: dalį gyventojų toliau piktina nevežamos šiukšlės

Aktualu

Regina Statkuvienė: Peštynės smėlio dėžėje. Pabaigos pradžia?

Sportas

Lietuvos futbolo gėda: du išimties tvarka į lygą priimti klubai surengė 12 įvarčių cirką

„Ginčas“: Šaro ateitis Kaune ir „Žalgirio“ bėgimas nuo praeities košmaro

Vardai

Iglė ir T.Juodsnukis Barselonos metro stotyje uždainavo B.Adamso „Heaven“: paklausykite dueto

24sek

„Žalgirio“ herojai gali išsiskirstyti: kokie šansai Kaune juos matyti ir kitą sezoną?

Menininkas Italijoje kuria „Fiat 500“ skulptūrą iš marmuro

Aktualu

Orai.lt: grįžta vasariški orai

Pasaulis kišenėje

Naujas pasų reitingas: lietuviškas dar pakilo – yra tarp vertingiausių pasaulyje

Aktualu

Dėl ryšių su V.Putinu kenčiantis R.Abramovičius: nuo Čiukotkos gubernatoriaus iki „Chelsea“ savininko

Kultūra

Mirė amerikiečių literatūros milžinas Philipas Rothas

24sek

Trilerį išgyvenę „Rockets“ krepšininkai išlygino serijos rezultatą

Gazas

Kaip atrodė pirmoji automobilio avarija, pasaulyje įvykusi dar prieš 247 metus

Gyvenimas

Renkamės aliejų: koks sveikiausias, kuris tinka kepimui, virimui ir salotoms

Vardai

Princo Harry kalbą tėvo 70-ojo gimtadienio proga nutraukė bitė: juoko nesulaikė ir žmona Meghan

Gyvenimas

Renginių dekoratorė I.Norvaišaitė: „Karališkųjų vestuvių floristė užkėlė aukštą kartelę“

Verslas

Vyriausybė patvirtino mokesčių reformą

Aktualu

Iš Rusijos povandeninio laivo per bandymą paleistos keturios raketos „Bulava“

Verslas

Maisto klastočių žala pasaulio ekonomikai – 49 mln. Eur per metus: ar žinote, ką dedate į burną?

Naujienos

Aktualu

Dėl milijonus mokesčių mokėtojams kainuosiančios sutarties Vyriausybė sprendė slaptai

Aktualu

Vargas dėl atliekų Vilniuje nesibaigia: dalį gyventojų toliau piktina nevežamos šiukšlės

Aktualu

Regina Statkuvienė: Peštynės smėlio dėžėje. Pabaigos pradžia?

Sportas

Lietuvos futbolo gėda: du išimties tvarka į lygą priimti klubai surengė 12 įvarčių cirką

„Ginčas“: Šaro ateitis Kaune ir „Žalgirio“ bėgimas nuo praeities košmaro

Vardai

Iglė ir T.Juodsnukis Barselonos metro stotyje uždainavo B.Adamso „Heaven“: paklausykite dueto

24sek

„Žalgirio“ herojai gali išsiskirstyti: kokie šansai Kaune juos matyti ir kitą sezoną?

Menininkas Italijoje kuria „Fiat 500“ skulptūrą iš marmuro

Aktualu

Orai.lt: grįžta vasariški orai

Pasaulis kišenėje

Naujas pasų reitingas: lietuviškas dar pakilo – yra tarp vertingiausių pasaulyje

Aktualu

Dėl ryšių su V.Putinu kenčiantis R.Abramovičius: nuo Čiukotkos gubernatoriaus iki „Chelsea“ savininko

Kultūra

Mirė amerikiečių literatūros milžinas Philipas Rothas

24sek

Trilerį išgyvenę „Rockets“ krepšininkai išlygino serijos rezultatą

Gazas

Kaip atrodė pirmoji automobilio avarija, pasaulyje įvykusi dar prieš 247 metus

Gyvenimas

Renkamės aliejų: koks sveikiausias, kuris tinka kepimui, virimui ir salotoms

Vardai

Princo Harry kalbą tėvo 70-ojo gimtadienio proga nutraukė bitė: juoko nesulaikė ir žmona Meghan

Gyvenimas

Renginių dekoratorė I.Norvaišaitė: „Karališkųjų vestuvių floristė užkėlė aukštą kartelę“

AŠ – FUTBOLO ŽINOVAS
Nepraleidžiate futbolo čempionatų ir apie šį žaidimą žinote viską? Dalyvaukite kasdienėje 15min ir OLYBET apklausoje ir pasitikrinkite savo žinias. Pasirinkite savo variantą ir keliaukite i OLYBET svetainę įsitikinti, kad jūsų atsakymas teisingas. Gero futbolo!
ŽIŪRĖKITE TEISINGĄ ATSAKYMĄ
Verslas

Vyriausybė patvirtino mokesčių reformą

Aktualu

Iš Rusijos povandeninio laivo per bandymą paleistos keturios raketos „Bulava“

Žinau, ką renkuosi

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Melga

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT