Dabar populiaru
Publikuota: 2011 lapkričio 22d. 15:48

Darbo sauga: šios prievolės neišvengsi

Išmanyti darbo saugos reikalavimus yra kiekvieno vadovo pareiga.
BFL nuotr. / Išmanyti darbo saugos reikalavimus yra kiekvieno vadovo pareiga.

Neseniai įkūrėme naują įmonę (viešąją įstaigą), kol kas vienintelis žmogus, su kuriuo sudaryta darbo sutartis, yra įmonės direktorius. Ar būtina įmonės vadovui išklausyti darbo saugos kursus, jei nėra samdoma daugiau darbuotojų? Ar tik privačios įmonės organizuoja tokio pobūdžio kursus? Ar skiriasi kursų tematika pagal įmonės veiklos sritis?

Darbo kodekso 268 straipsnyje nustatyta, kad kiekvieno darbdavio ar jo įgalioto asmens žinios iš darbuotojų saugos ir sveikatos srities privalomai tikrinamos prieš jam pradedant eksploatuoti įmonę ar teikti paslaugas ir vėliau ne rečiau kaip kas penkeri metai Vyriausybės nustatyta tvarka. Taigi, pagal šį straipsnį darbdavys ar jo atstovas turi būti atestuoti darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais prieš pradedant teikti paslaugas ar eksploatuoti įmonę.

Detalesnius reikalavimus darbdavio atestacijai nustato Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas, Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendrieji nuostatai bei Darbdavio ar jo įgalioto asmens žinių iš darbuotojų saugos ir sveikatos srities privalomojo tikrinimo tvarkos aprašas. Paminėtina, kad viešosios įstaigos vadovas (direktorius) yra ne tik vienasmenis šio juridinio asmens valdymo organas, kuris veikia viešosios įstaigos vardu ir interesais, bet kartu ir jos darbuotojas. Vadovas yra įdarbinamas viešosios įstaigos dalininkų susirinkimo įgaliotam asmeniui sudarius su juo darbo sutartį (Viešųjų įstaigų įstatymo 9 straipsnis). Dėl šių aplinkybių viešosios įstaigos ir jos vadovo darbo santykiams taip pat galioja ir yra taikomos nuostatos, reglamentuojančios darbuotojų saugą ir sveikatos apsaugą.

Remiantis išdėstytu ir atitinkamomis Darbo kodekso nuostatomis, pagal kurias darbuotojai gali pradėti darbą, tik kai jie yra apmokyti saugiai dirbti, vadovas turėtų išeiti darbų saugos kursus (būti atestuotas) prieš jam pradedant eiti savo pareigas. Nepaisant to, Valstybinės darbo inspekcijos atstovų teigimu, praktikoje paprastai nėra reikalaujama, kad įmonės, įstaigos ar organizacijos direktorius būtų atestuotas darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais, jeigu įmonėje nėra daugiau dirbančių darbuotojų.

Taigi, jeigu vienintelis viešojoje įstaigoje dirbantis darbuotojas yra jos vadovas, Valstybinė darbo inspekcija (sprendžiant pagal aukščiau nurodytus jos atstovo paaiškinimus) turėtų nereikalauti jam būti atestuotam darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais. Tačiau būtina paminėti, kad ateinančiais metais įsigalios nauja atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais nuostatų redakcija, ir dėl to pasunkės atestatų išdavimo tvarka. Kadangi atestatas galioja penkerius metus, siūlome apsvarstyti galimybę minėtą atestaciją gauti šiais metais.

Vadovų turimos žinios apie darbuotojų saugą ir sveikatą yra atestuojamos tokių juridinių asmenų, kurie yra įgiję teisę mokyti ir atestuoti asmenis pagal darbuotojų saugos ir sveikatos mokymo programas. Juridiniams asmenims, siekiantiems veikti šioje srityje, yra išduodamos licencijos. Vadovams privalomų kursų tematika nesiskiria nepriklausomai nuo to, kurioje srityje veikia juridinis asmuo.

Į šį klausimą atsakė advokatų kontoros „Borenius“ teisininkai. Šioje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija ir ji jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė. Savo klausimus siųskite adresu advokatas@15min.lt, o dėl išsamios konsultacijos siūlome kreiptis į teisininkus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min