TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Išeinu iš darbo. Ar lieku skolinga už mokymus?

Buhalterija
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Buhalterija
Šaltinis: 15min
0
A A

Darbdavys apmokėjo man buhalterinės apskaitos kursus. Pradirbusi įmonėje buhaltere keturis mėnesius po kursų baigimo, gavau geresnį darbo pasiūlymą ir dabar norėčiau išeiti į kitą įmonę, tačiau dabartinis mano darbdavys reikalauja, kad aš jam grąžinčiau visus pinigus, jo sumokėtus už kursus. Ar darbdavys turi tokią teisę? Nežinau, ką daryti, nes neturiu galimybės jam tų pinigų grąžinti. Patarkite.

Atkreipiame dėmesį, kad panašų klausimą neseniai buvo pateikusi kita skaitytoja, tačiau kai kurios aplinkybės šiek tiek skiriasi. Lietuvos Respublikos darbo kodekso (DK) 95 str. 5 dalyje numatyta, kad darbo sutartyje gali būti sulygta: jeigu sutartis nutraukiama dėl darbuotojo kaltės arba darbuotojo pareiškimu be svarbios priežasties, tai darbuotojas įsipareigoja atlyginti darbdaviui jo turėtas išlaidas per paskutinius vienerius darbo metus darbuotojo mokymui, kvalifikacijos kėlimui, stažuotėms; kolektyvinėje sutartyje gali būti nustatyta ir kita kompensavimo tvarka bei terminai.

Pagal šią DK nuostatą, darbdavys gali reikalauti iš darbuotojo jo turėtas išlaidas darbuotojo mokymui, kvalifikacijos kėlimui, stažuotėms tik tuo atveju, kai tokia sąlyga numatyta darbo sutartyje ar kitame dokumente, kuris laikytinas neatskiriama darbo sutarties dalimi, t.y. yra atskiras darbdavio ir darbuotojo rašytinis susitarimas, kad minėtos išlaidos darbdaviui bus atlyginamos. Antra, tokiu atveju darbdavys turi teisę reikalauti atlyginti išlaidas, jo patirtas tik per paskutinius vienerius darbuotojo darbo metus. Kitokia darbdavio išlaidų atlyginimo tvarka, terminai bei sąlygos gali būti numatytos tik kolektyvinėje sutartyje.

Jūsų nurodytu atveju darbdavio patirtos išlaidos buhalterinės apskaitos kursams apmokėti yra neatsiejamai susijusios su Jūsų kaip darbuotojos mokymu arba kvalifikacijos tobulinimu. Jeigu Jūsų su darbdaviu pasirašytoje darbo sutartyje nėra sulygta dėl Jūsų kaip darbuotojos mokymo, kvalifikacijos kėlimo ir pan. išlaidų atlyginimo darbdaviui, tai darbdavys neturi teisės iš Jūsų reikalauti atlyginti šias išlaidas. Tačiau jeigu dėl minėtų išlaidų atlyginimo  yra sulygta, svarbu, kaip darbo sutartyje reguliuojamas jų atlyginimo klausimas.

Darbdavys gali reikalauti išlaidų, patirtų per paskutinius Jūsų darbo metus, tačiau gali būti numatytas ir trumpesnis atlygintinų išlaidų kompensavimo terminas, tokiu atveju iš Jūsų gali būti reikalaujama atlyginti tik už darbo laiką, numatytą susitarime su darbdaviu. Jeigu susitarime (darbo sutartyje) terminas nenurodytas, arba yra nurodytas kaip ir DK – 1 metai, tai iš Jūsų gali būti reikalaujama tik už pastaruosius Jūsų darbo metus. Tad jei kursai truko ilgiau nei 1 metus, tai darbdavys negali reikalauti iš Jūsų visų buhalterinės apskaitos kursų apmokėjimui skirtų išlaidų atlyginimo.  

Į šį klausimą atsakė advokatų kontoros „Borenius“ teisininkai. Šioje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija ir ji jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė. Savo klausimus siųskite adresu advokatas@15min.lt, o dėl išsamios  konsultacijos siūlome kreiptis į teisininkus.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min