Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Skolini pinigų? Reikalauk parašo

Doleriai lagamine
123rf.com / Doleriai lagamine
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Giminaičiui paskolinau dešimt tūkstančių litų, tačiau suėjus grąžinimo terminui, jis jų negrąžino ir apskritai neigia gavęs paskolą. Paskolos suteikimas raštiškai niekaip nebuvo įformintas. Ar galiu kreiptis į teismą?

Remiantis Civilinio kodekso 1.73 straipsniu, fizinių asmenų sandoriai, kai sandorio suma sudarymo metu yra didesnė kaip penki tūkstančiai litų, išskyrus sandorius, kurie ir įvykdomi sudarymo metu, turi būti sudaromi paprasta rašytine forma. Kodekso 1.93 straipsnis numato, kad įstatymų reikalaujamos paprastos rašytinės formos nesilaikymas atima iš šalių teisę, kai kyla ginčas dėl sandorio sudarymo ar jo įvykdymo fakto, remtis liudytojų parodymais šį faktą įrodyti, o įstatymuose įsakmiai nurodytais atvejais sandorį daro negaliojantį.

Įstatymai nenumato, kad rašytinės formos nesilaikymas sudarant paskolos sutartį, daro ją negaliojančia. Todėl net ir paskolos sandoris, sudarytas nesilaikant rašytinės formos reikalavimo, laikomas galiojančiu ir sukeliančiu teisines pasekmes.

Jūs turite teisę kreiptis į teismą, tačiau, kadangi suteikėte didesnę nei penkių tūkstančių litų paskolą, šio sandorio sudarymo fakto negalėsite įrodinėti remdamasis liudytojų parodymais. Todėl teismui turėsite įrodyti kitais leistinais įrodymais, kad paskola faktiškai buvo suteikta bei kokio dydžio paskola buvo suteikta.

Tokiais įrodymais galėtų būti įrodymai apie atliktą bankinį pavedimą (jeigu paskola buvo pervesta bankiniu pavedimu), įrodymai apie susirašinėjimą elektroninio ryšio priemonėmis (el. paštu, „Skype“ ir kt.) dėl paskolos suteikimo, pokalbių garso įrašai (būtina pažymėti, kad pokalbių garso įrašai ne visais atvejais laikomi leistinais įrodymais, tokie įrodymai negali pažeisti asmens teisės į privataus gyvenimo neliečiamumą), ir kt.

Jums pateikus paskolos suteikimą patvirtinančius įrodymus, teismas, spręsdamas dėl reikalavimo patenkinimo vertins visas reikšmingas aplinkybes. Teismas vertins jūsų ir skolininko tarpusavio santykius, taip pat vertins, ar buvo kažkokių objektyvių priežasčių skolininkui skolintis iš jūsų pinigus – galbūt tuo metu jis turėjo kažkokių būtinų išlaidų ar panašiai.

Į šį klausimą atsakė advokatų kontoros „Borenius“ teisininkai. Šioje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija ir ji jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė. Savo klausimus siųskite adresu advokatas@15min.lt, o dėl išsamios konsultacijos siūlome kreiptis į teisininkus.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min