Dabar populiaru
Publikuota: 2011 spalio 27d. 08:05

Kaip užginčyti testamento nuostatas?

Kapinės
N.Bikulčiaus/ "15min" nuotr. / Kapinės

Neseniai mirė mano mama. Testamentu ji visą turtą paliko mano broliui. Aš esu neįgalus asmuo (nustatytas 25 proc. darbingumas). Ar mamos testamentas, kuriuo ji visą turtą paliko mano broliui, užkerta galimybę paveldėti man bent dalį turto?

Civilinio kodekso (toliau – CK) 5.19 str. 1 d. numato, kad kiekvienas fizinis asmuo gali testamentu palikti visą savo turtą vienam asmeniui, tačiau CK 5.20 str. įtvirtinta, jog palikėjo vaikai (įvaikiai), sutuoktinis, tėvai (įtėviai), kuriems palikėjo mirties dieną reikalingas išlaikymas, paveldi, nepaisant testamento turinio, pusę tos dalies, kuri kiekvienam iš jų tektų paveldint pagal įstatymą (privalomoji dalis), jeigu testamentu neskirta daugiau.

Taigi CK 5.20 str. įtvirtinta teisė į privalomąją palikimo dalį tam tikra dalimi apriboja palikėjo teisę palikti testamentu turtą savo nuožiūra. Aiškinant aukščiau nurodytą palikimo teisinių santykių reglamentavimą, pabrėžtina, kad teisę į privalomąją palikimo dalį turi tik tokie palikėjų vaikai, kurie palikėjo mirties dieną atitinka asmens, reikalingo išlaikymo, teisinį statusą. Teismų praktikoje nurodoma, kad palikėjo vaiko nedarbingumo dėl neįgalumo faktas nesuponuoja išlaikymo reikalingumo.

Proceso prasme tai reiškia, kad nedarbingas dėl neįgalumo palikėjo vaikas pagal įstatymą turi teisę į privalomąją palikimo dalį, jeigu išlaikymo reikalingumas palikėjo mirties dieną įrodytas bendra tvarka (Civilinio proceso kodekso 176-178 straipsniai). Jūsų išdėstytos aplinkybės suponuoja, kad nedarbingumo dėl neįgalumo požymis rodo Jūsų, kaip įpėdinio, atitiktį CK 5.20 str. 1 d. nustatytam subjektiškumo kriterijui, tačiau įrodinėjimo dalykas neapribojamas vien šiuo faktu.

Būtina įrodyti, kad palikėjo mirties dieną nedarbingas dėl neįgalumo palikėjo vaikas neturėjo pakankamai pajamų būtinoms gyvenimo reikmėms, todėl buvo reikalingas palikėjo išlaikymo. Tokiam vertinimui teismų praktikoje reikšmingais pripažintini duomenys apie palikėjo vaiko turimą nuosavybę į daiktus, banko indėlius, gaunamas visų rūšių pajamas ir kt.

Išlaikymo reikalingumas nustatomas taikant taip pat bendruosius teisingumo, protingumo ir sąžiningumo reikalavimus (CK 1.5 str.). Taigi nagrinėjamu atveju Jums svarbu pateikti duomenis ne tik apie Jūsų fizinę būklę, tačiau taip pat ir apie materialinę padėtį.

Į šį klausimą atsakė advokatų kontoros „Borenius“ teisininkai. Šioje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija ir ji jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė. Savo klausimus siųskite adresu advokatas@15min.lt, o dėl išsamios  konsultacijos siūlome kreiptis į teisininkus.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min