TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kiek kainuoja senos skolos?

Pinigai
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Pinigai
Šaltinis: 15min
0
A A

Esu įsiskolinęs bankui 8550 Lt. Išieškojimas yra pateiktas antstoliui. Šiuo metu esu registruotas Darbo biržoje, tačiau po poros savaičių pradedu dirbti. Mano atlyginimas į rankas sudarys 1600 Lt. Kokią sumą nuo atlyginimo gali atskaičiuoti antstolis, ir kiek man bus palikta pragyvenimui?

Išieškojimo iš skolininko darbo užmokesčio tvarką nustato Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksas (toliau – CPK). Remiantis CPK 735 str. išskaitų iš skolininko darbo užmokesčio dydis apskaičiuojamas imant pagrindu skolininkui išmokėti priskaičiuotas sumas, išskaičiavus iš jų mokesčius (privalomąsias įmokas).

Galima išskaitos iš darbo užmokesčio suma priklauso nuo darbo užmokesčio dydžio, kuris yra siejamas su Vyriausybės nustatyta minimalia mėnesine alga (MMA Vyriausybės 2007 m. gruodžio 17 d. nutarimu Nr. 1368 (Žin., 2007, Nr. 137-5592) nustatyta minimali mėnesinė alga yra 800 Lt. 

Remiantis CPK 736 str. 1 d., iš skolininkui priklausančios darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų bei davinių dalies, neviršijančių Vyriausybės nustatytos MMA, išskaitoma pagal vykdomuosius dokumentus, kol bus visiškai padengtos išieškomos sumos: (a) išieškant išlaikymą periodinėmis išmokomis, žalos, padarytos suluošinimu ar kitokiu sveikatos sužalojimu, taip pat maitintojo gyvybės atėmimu, atlyginimą ir žalos, padarytos nusikalstama veika, atlyginimą, – iki penkiasdešimties procentų, jeigu kitaip nenustatyta pačiame vykdomajame rašte arba ko kita nenustato įstatymai ar teismas; (b) visų kitų rūšių išieškoms, jeigu kitaip nenustatyta pačiame vykdomajame rašte arba ko kita nenustato įstatymai ar teismas, – dvidešimt procentų.  Todėl nagrinėjamu atveju vykdant priverstinį skolos išieškojimą, iš vienos 800 Lt dydžio darbo užmokesčio dalies galėtų būti išskaitoma 20 proc., tai yra 160 Lt. 

Remiantis CPK 736 str. 2 d., iš darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų bei davinių dalies, viršijančios Vyriausybės nustatytą MMA dydį, išskaitoma septyniasdešimt procentų, jeigu ko kita nenustato įstatymai ar teismas. Taigi iš likusios darbo užmokesčio dalies, kurios dydis yra 800 Lt galėtų būti išieškoma 70 proc. sumos, kas sudarytų 560 Lt. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad įstatyme nustatytu atveju ši suma gali būti mažinama. Jeigu skolininkas išlaiko nedarbingus šeimos narius, esant jo rašytiniam prašymui, antstolio patvarkymu aukščiau nurodyta išskaitoma dalis gali būti mažinama po dešimt procentų kiekvienam išlaikytiniui. Šiuo atveju reikėtų kreiptis į antstolį su prašymu sumažinti iš darbo užmokesčio išskaitomą sumą.

Apibendrinant, nagrinėjamu atveju iš 1600 Lt dydžio Jūsų gaunamo darbo užmokesčio vykdant priverstinį išieškojimą kiekvieną mėnesį galėtų būti išskaitoma 720 Lt suma.

Į šį klausimą atsakė advokatų kontoros „Borenius“ teisininkai. Šioje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija ir ji jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė. Dėl išsamios teisinės konsultacijos siūlome kreiptis į teisininkus.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min