Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kiek kainuoja sulaužyta ranka?

Sulaužyta ranka
123rf.com / Sulaužyta ranka
Šaltinis: 15min
0
A A

Kiek galima prisiteisti teisme iš žmogaus, kuris sulaužė kitam žmogui ranką? Atviras dilbio ir alkūnkaulio lūžis – nesunkus sveikatos sužalojimas?

Civilinis kodeksas numato, jog sužalojus ar suluošinus fizinį asmenį, už žalą atsakingas asmuo privalo nukentėjusiam asmeniui atlyginti visus šio patirtus nuostolius ir neturtinę žalą. Nuostolius tokiu atveju sudaro negautos pajamos, kurias nukentėjęs asmuo būtų gavęs, jeigu jo sveikata nebūtų sužalota, ir su sveikatos grąžinimu susijusios išlaidos (pavyzdžiui, gydymo, vaistų įsigijimo, papildomo maitinimo, nukentėjusio asmens priežiūros, sveikatos grąžinimui būtinos išlaidos).

Neturtinę žalą įvertinti pinigine išraiška nėra taip paprasta, nes vertinami tokie subjektyvūs ir neapibrėžti dalykai kaip fizinis skausmas, dvasiniai išgyvenimai, nepatogumai, dvasinis sukrėtimas, bendravimo galimybių sumažėjimas ir kita.

Klausimas dėl priteistino neturtinės žalos dydžio kiekvienos konkrečios bylos atveju yra labai individualus ir priklauso nuo daugelio skirtingų aplinkybių – žalos pasekmės (trumpalaikės ar ilgalaikės), žalą padariusio asmens kaltė (tyčia, smurtinis nusikaltimas būtų pagrindas priteisti didesnį neturtinės žalos atlyginimą), žalą padariusio asmens turtinė padėtis (aktuali žalą padariusiam asmeniui, kadangi gali būti pagrindas reikalavimui sumažinti, bet ne padidinti), padarytos turtinės žalos dydis, teisingumo, sąžiningumo ir protingumo kriterijus.

Be to, nustatant neturtinės žalos dydį, reikšmės turi ne tik žalą padariusio asmens, bet ir paties nukentėjusiojo kaltė, žalą padariusio asmens ir nukentėjusiojo asmeninės savybės (amžius, lytis, profesija, socialinis statusas), žalą padariusio asmens elgesys (bandymas savanoriškai atlyginti žalą gali būti pagrindas sumažinti neturtinės žalos dydį).

Aplinkybių, turinčių reikšmės priteistinos neturtinės žalos dydžiui, sąrašas nėra baigtinis, todėl tam, kad bent preliminariai būtų galima įvertinti, kokio dydžio reikalavimas Jūsų atveju būtų pagrįstas ir realus, nepakanka žinoti žalos pobūdį, o būtina išsiaiškinti faktinę situaciją ir visas reikalavimo dydžiui pagrįsti reikšmingas aplinkybes.

Tik išsamiai susipažinęs su visa situacija ir įvertinęs ją ankstesnių teismų sprendimų, priimtų sveikatos sužalojimo bylose, kontekste, advokatas galėtų patarti, kokio dydžio reikalavimas Jūsų atveju būtų realus ir pagrįstas.

Į šį klausimą atsakė advokatų profesinė bendrijos VETO LT atstovė Ramunė Balkauskaitė. Šioje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija ir ji jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė. Dėl išsamios teisinės konsultacijos siūlome kreiptis į teisininkus.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min