Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2011 lapkričio 11d. 19:05

Krizė suteikia šansą derėtis dėl pigesnės nuomos

Sunkmetis gali tapti argumentu reikalauti sumažinti patalpų nuomos kainą.
BFL nuotr. / Sunkmetis gali tapti argumentu reikalauti sumažinti patalpų nuomos kainą.
2004 metais išsinuomojome patalpas 10 metų laikotarpiui. Po Lietuvą apėmusios ekonominės krizės šalyje nuomos kainos žymiai krito. Dėl to kelis kartus kreipėmės į nuomotoją, prašydami sumažinti nuomos kainas. Tačiau šis atsisakydavo tai padaryti. Ar ekonominė krizė gali būti pagrindas sumažinti nuomos kainą?

Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse (toliau – CK) įstatymų leidėjas įtvirtino galimybę teismo sprendimu pakeisti sutarties sąlygas ir tokiu būdu sumažinti vienai šaliai dėl pasikeitusių aplinkybių galinčius kilti neigiamus padarinius. Remiantis CK 6.204 straipsniu pasikeitusių aplinkybių našta gali būti paskirstoma abiem sutarties šalims atitinkamai pakeičiant sutarties sąlygas. Esminių sutartinių prievolių pusiausvyros pasikeitimu laikytinos aplinkybės, kai arba iš esmės padidėja sutarties įvykdymo kaina, arba iš esmės sumažėja gaunamos pajamos.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas savo praktikoje (pvz., 2011-05-31 LAT nutartis civ. byloje Nr. 3K-3-265/2011) yra konstatavęs, kad pasaulinio masto ekonomikos krizė, kuri prasidėjo 2008 m. ir kurią išgyveno Lietuva, negali būti prilyginama eiliniam ekonomikos nuosmukiui, nes lėmė drastiškus pokyčius ekonomikoje. Taip pat teismas nurodė, kad pasauliniu ir nacionaliniu mastu vykstanti krizė yra visiems žinoma aplinkybė, kurios nereikia įrodinėti. Taigi ekonominė krizė gali būti prielaida siekti pakeisti sutartį šiuo pagrindu ir tokiu būdu ekonominės krizės neigiamus padarinius padalinti abiem šalims, tačiau vien tik jos nepakanka. Sutarties sąlygų keitimas yra kiekvienoje byloje individualus ir priklauso nuo to, ar šalis, kuri prašo keisti sutartį, įrodė nustatytų prielaidų visumą.

Tam, kad būtų konstatuota, jog vienai iš šalių sutarties vykdymas yra iš esmės suvaržytas, būtina įrodyti, kad tam tikros aplinkybės iš esmės pakeitė šalių sutartinių prievolių pusiausvyrą ir kad jos atitinka CK 6.204 straipsnio 2 dalyje išvardytus kriterijus: aplinkybės atsirado ar tapo žinomos po sutarties sudarymo, aplinkybės sutarties sudarymo metu negalėjo būti protingai numatytos, taip pat nukentėjusi šalis negalėjo jų kontroliuoti ir nebuvo prisiėmusi jų atsiradimo rizikos.

Į šį klausimą atsakė advokatų kontoros „Borenius“ teisininkai. Šioje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija ir ji jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė. Savo klausimus siųskite adresu advokatas@15min.lt, o dėl išsamios konsultacijos siūlome kreiptis į teisininkus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min