TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Noriu bankrutuoti užsienyje. Kokios bus pasekmės?

Fzinių asmenų bankotas nuodugniau bus svarstomas birželio mėnesį
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Fzinių asmenų bankoto galimybė aktuali daugybei lietuvių
Šaltinis: 15min
0
A A

Šiuo metu gyvenu su šeima Anglijoje jau pusantrų metų. Turiu paėmęs paskolą litais ir eurais. Apie 150 000 litų. Darbą susirasti labai sunku. Ką daryti? Norisi dukrą išleisti į mokslus, bet nėra tiek pinigų. Kokius reikia surinkti dokumentus, kad paskelbčiau bankrotą? Turime Kuršėnuose namą. Jei paskelbsiu Anglijoje bankrotą, ar bankas atims mano namą?

Atitinkančiam įstatymų reikalavimus asmeniui, pageidaujančiam bankrutuoti Jungtinėje Karalystėje, reikia užpildyti Nemokumo tarnybos (angl. The Insolvency Service) patvirtintas formas: 6.27 formą – prašymą teismui dėl bankroto bylos iškėlimo, kuriame nurodoma pagrindinė informacija apie skolininką, jo pagrindinių ekonominių ir socialinių interesų buvimo (paprastai – gyvenamoji ir darbo) vieta, patvirtinamas sąlygų bankrutuoti buvimas; taip pat 6.28 formą – skolininko interesų deklaraciją, kurioje nurodoma detalizuota informacija apie skolininką, atspindinti šio realią finansinę padėtį.

Tai aktyvai, iš kurių galėtų būti dengiamos skolos (grynieji pinigai, lėšos banko sąskaitose, iš darbinės ar ūkinės-komercinės veiklos gaunamos pajamos, turtinės teisės, vertybiniai popieriai, transporto priemonės, nekilnojamasis turtas, kitas vertingas turtas ir pan.), taip pat skoliniai įsipareigojimai, nurodant kreditorių duomenis (fizinių asmenų vardus, pavardes, juridinių asmenų pavadinimus, adresus) ir skolinių įsipareigojimų kiekvienam kreditoriui dydį. Pasirašydamas pastarojoje formoje skolininkas taip pat patvirtina esantis informuotas apie atsakomybę dėl tikrovės neatitinkančios informacijos pateikimo. Formas, jų pildymo pavyzdžius, taip pat nemokamas konsultacijas fizinių asmenų bankroto klausimais teikiančių vietos institucijų sąrašą galima rasti minėtos Nemokumo tarnybos interneto tinklalapyje.

Kartu su užpildytomis formomis, teismui turi būti pateikiami ir sumokėtą teismo mokestį (šiuo metu 175 svarų dydžio, kuris tam tikromis sąlygomis gali būti teismo sumažinamas) bei būsimas bankroto bylos administravimo išlaidas (šiuo metu 525 svarų dydžio, mokamas visais atvejais) patvirtinantys įrodymai. Jei dėl bankroto bylos iškėlimo kreipiasi abu sutuoktiniai, kiekvienas jų minėtas formas pildo ir teismo bei bylos administravimo mokesčius moka atskirai. Papildomų išlaidų anglų kalbos nesuprantantis skolininkas gali turėti vertėjo paslaugoms.

Viena iš fizinio asmens bankroto paskelbimo Jungtinėje Karalystėje pasekmių yra tai, kad skolininkui priklausantis turtas gali būti parduotas skoloms dengti. Net jei skolininko pagrindinių ekonominių ir socialinių interesų buvimo vieta yra Jungtinė Karalystė, bankroto procedūra liečia tiek jo kreditorius, tiek ir turtą kitose ES valstybėse narėse. Vienintelė problema, su kuria gali susidurti bankroto administratorius, yra administratoriaus įgaliojimų parduoti nekilnojamąjį turtą jo buvimo valstybėje trūkumas. Ar reiks parduoti skolininkui priklausantį turtą, kiekvienu individualiu atveju nuspręs teismas, įvertinęs minėtose formose skolininko pateiktą informaciją.

Kol Lietuvoje nėra priimtas Fizinių asmenų bankroto įstatymas, paskolas suteikę ar jas apdraudę kreditoriai nėra linkę nurašyti skolų net skolininkui pateikus ES valstybės narės teismo sprendimą dėl fizinio asmens pripažinimo nemokiu.

Šių metų spalio mėnesį Lietuvos apeliacinis teismas, vadovaudamasis 2000 m. gegužės 29 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1346/2000 dėl bankroto bylų, pripažino Didžiosios Britanijos teismo nutartį dėl fizinio asmens bankroto, tačiau ši nutartis kasacine tvarka bus peržiūrėta Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, kuris ir priims galutinį sprendimą dėl automatinio ES valstybėse narėse priimtų sprendimų iškelti fiziniam asmeniui bankroto bylą pripažinimo Lietuvos Respublikoje.

Į klausimą atsakė advokatų kontoros „Meidus ir Juzukonis“ advokato padėjėja Dovilė Boguševičienė. Šioje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija ir ji jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė. Savo klausimus siųskite adresu advokatas@15min.lt, o dėl išsamios konsultacijos siūlome kreiptis į teisininkus.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min