Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tėvystė be įsipareigojimų – misija neįmanoma?

Nėštumas
123rf.com / Nėštumas
Šaltinis: 15min
0
A A

Ar įmanoma pagal Lietuvos įstatymus, sudaryti sutartį tarp moters ir vyro dėl to, kad moteris nori pastoti nuo to vyro, bet visa atsakomybe dėl vaiko prisiima pati sau, tai yra – kad atsisako ateityje visu pretenzijų dėl vaiko tėvystes (to vyro) nustatymo ar vaiko išlaikymo (alimentų) reikalavimo.

Paaiškinimas: yra moteris, kuri nori nuo manęs vaiko.  Bet aš su ja  neplanuoju vedybų ar bendro gyvenimo ateityje.   Jeigu kada nors ateityje aš surasiu sau tinkamą moterį, tai būtent su ja norėsiu turėti vaikų ir jais rūpintis, išlaikyti.   Nenoriu 18 (ar kiek nors) metų  turėti finansinių ar kažkokių kitų įsipareigojimų dėl vaiko kurį „užtaisiau“ kitai moteriai (sekso partnerei). Ar sudarius tokią sutartį nebus jai galimybių ateityje paskelbti ją negaliojančia?

Tokia sutartis pažeistų Lietuvos ir tarptautiniuose teisės aktuose įtvirtintą vaiko teisę žinoti abu savo tėvus, taip pat ir prieštarautų imperatyviai įstatymo nuostatai, jog vaiko auklėjimas ir priežiūra, rūpinimasis jo sveikata ir išlaikymas yra abiejų tėvų – tiek motinos, tiek ir tėvo –  teisė ir pareiga. Šios teisės ir pareigos egzistuoja nepaisant to, ar vaikas gimė santuokoje, ar nesusituokusiems tėvams.

Taigi atsisakymas nuo tėvo pareigų, kaip prieštaraujantis imperatyvioms įstatymo normoms, teisiškai būtų negaliojantis. Partnerės (būsimos vaiko motinos) raštiškas atsisakymas ateityje reikšti pretenzijas dėl vaiko tėvystės nustatymo ar vaiko išlaikymo priteisimo teisme Jūsų taip pat neapsaugos, jei partnerė vis dėlto nuspręs kreiptis į teismą, nes bet koks atsisakymas teisės kreiptis į teismą negalioja.

Į šį klausimą atsakė advokato padėjėja Ramunė Balkauskaitė (VETO LT advokatų profesinė bendrija). Šioje konsultacijoje yra pateikiama tik bendro pobūdžio teisinė informacija ir ji jokiu atžvilgiu negali būti vertinama kaip išsami ir galutinė. Savo klausimus siųskite adresu advokatas@15min.lt, o dėl išsamios konsultacijos siūlome kreiptis į teisininkus.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min